Slezinovka striedavolistá

Slezinovka striedavolistá, (Chrysosplenium alternifolium), (Saxifragaceae – lomikameňovité), cz: mokrýš střídavolistý, žluteník, en: Alternate-leaved golden-saxifrage

Charakteristika

Slezinovka striedavolistá je trváca malá bylina, dorastajúca do výšky 5 -15 cm. Má tenký, šupinatý, plazivý a zakoreňujúci sa podzemok. Z podzemku vyrastá viac – menej trojhranná, krehká stonka, ktorá sa na vrchole rozkonáruje. Listy sú stopkaté, riedko chlpaté až holé. Čepeľ majú srdcovito obličkovitého tvaru a sú široko vrúbkovano laločnaté. Dosahujú veľkosť 2 – 3 cm a sú lesklé.

Kvety sa tvoria v plochých vrcholíkoch, sú 4 – 5 početné, drobné, žlté, podopreté veľkými, žltozelenými listeňmi. Zaujímavosťou je, že kvety nemajú vyvinutú korunu, ale iba kalich, ktorý sa skladá zo štyroch žltozelených okrúhlych kališných lístkov. Rastlina kvitne od marca do júna. Plod je vajcovitá tobolka, obalená trvácim kalichom. Rozmnožovaniu a rozširovaniu semien do okolia napomáhajú dažďové kvapky. Tie narážajú na tobolky, uvoľnia semená a splavia ich do zeme.

Výskyt v prírode

Je to lesný až prameniskový druh, ktorý je rozšírený vo väčšine chladnejších a vlhkejších častí Európy. Vyskytuje sa od nížin až po hornú hranicu lesa. V nižších polohách obľubuje polotienisté stanovištia, vo vysokých polohách preferuje slnko. Je náročný na vodu, vyhovuje mu zamokrenie aj zaplavenie územia, kde rastie. Rastie v lužných a úžľabinových lesoch, pri prameniskách, pozdĺž vodných tokov na vlhkých múroch a skalách, na vlhkých, mokrých, zaplavovaných lúkach, po okrajoch močarín. Kvitne veľmi skoro na jar v čase, keď ešte nie sú na stromoch listy.

Fotky boli urobené v Kremnických vrchoch začiatkom apríla a v Národnom parku Muránska planina v máji. Ak by ste potrebovali doplniť či obnoviť turistickú výbavu, všetko potrebné nájdete tu.

Rastlina je na ústupe vzhľadom na skutočnosť, že sa zmenšujú aj mokraďové biotopy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.