Slezinovka striedavolistá

Slezinovka striedavolistá, (Chrysosplenium alternifolium), (Saxifragaceae – lomikameňovité), cz: Mokrýš střídavolistý, Žluteník, en: Alternate-leaved golden-saxifrage

Charakteristika

Slezinovka striedavolistá je trváca malá bylina, dorastajúca do výšky 5 -15 cm. Má tenký, šupinatý, plazivý a zakoreňujúci sa podzemok. Z podzemku vyrastá viac – menej trojhranná, krehká stonka, ktorá sa na vrchole rozkonáruje. Listy sú stopkaté, riedko chlpaté až holé. Čepeľ majú srdcovito obličkovitého tvaru a sú široko vrúbkovano laločnaté. Dosahujú veľkosť 2 – 3 cm a sú lesklé.

Kvety sa tvoria v plochých vrcholíkoch, sú 4 – 5 početné, drobné, žlté, podopreté veľkými, žltozelenými listeňmi. Zaujímavosťou je, že kvety nemajú vyvinutú korunu, ale iba kalich, ktorý sa skladá zo štyroch žltozelených okrúhlych kališných lístkov. Rastlina kvitne od marca do júna. Plod je vajcovitá tobolka, obalená trvácim kalichom. Rozmnožovaniu a rozširovaniu semien do okolia napomáhajú dažďové kvapky. Tie narážajú na tobolky, uvoľnia semená a splavia ich do zeme.

Výskyt v prírode

Je to lesný až prameniskový druh, ktorý je rozšírený vo väčšine chladnejších a vlhkejších častí Európy. Vyskytuje sa od nížin až po hornú hranicu lesa. V nižších polohách obľubuje polotienisté stanovištia, vo vysokých polohách preferuje slnko. Je náročný na vodu, vyhovuje mu zamokrenie aj zaplavenie územia, kde rastie. Rastie v lužných a úžľabinových lesoch, pri prameniskách, pozdĺž vodných tokov na vlhkých múroch a skalách, na vlhkých, mokrých, zaplavovaných lúkach, po okrajoch močarín. Kvitne veľmi skoro na jar v čase, keď ešte nie sú na stromoch listy.

Slezinovka striedavolistá, (Chrysosplenium alternifolium)

Fotky boli urobené v Kremnických vrchoch začiatkom apríla, v Nízkych Tatrách koncom apríla a v Národnom parku Muránska planina v máji.

Rastlina je na ústupe vzhľadom na skutočnosť, že sa zmenšujú aj mokraďové biotopy.

2 komentáre k “Slezinovka striedavolistá

 • 4. októbra 2021 at 8:52
  Permalink

  Dobrý deň, chcela by som kúpiť sušenú slezinovku, alebo rastliny slezinovky pre vlastné pestovanie. nemáte v ponuke?

  Reply
 • 27. júla 2023 at 21:58
  Permalink

  Dobrý deň, chcela by som kúpiť sušenú slezinovku, alebo rastliny slezinovky pre vlastné pestovanie. nemáte v ponuke?

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *