Heuchera

Heuchera (Saxifragaceae – lomikameňovité), cz: Dlužicha

Heuchera

Charakteristika

Heuchera je okrasná mrazuvzdorná trvalka. Svoj domov má na západnom pobreží Severnej Ameriky, kde pôvodne rástla vo vlhkej lesnej pôde bohatej na humus. Rastlina rastie trsovito. Okrúhle, dlaňovitotvaré listy na stopkách vytvárajú kompaktné ružicové zoskupenia. Nad vankúšami z listov vyrastajú vysoké štíhle stonky nesúce súkvetia drobných zvončekovitých kvietkov. Vyšľachtených bolo množstvo hybridov týchto zaujímavých rastlín. Pestujú sa kultivary s menšími i väčšími listami, viac či menej zvlnenými, alebo vykrojenými a zaujímavá je pestrosť sfarbenia ich listov. Tie bývajú od žiarivej žltozelenej, cez oranžovú (niektoré zdroje ju označujú ako zlatojantárovú – odroda Amber Waves), červenú, vínovú, ružovú, bronzovú až červenohnedú či tmavozelenú. Listy môžu byť jednofarebné alebo pestré s výraznejšou žilnatinou.

Aj kvety jednotlivých kultivarov kvitnú rôznymi farbami v odtieňoch bielej, ružovej, červenej alebo fialovej. V kvete dosahujú rastliny výšku od 40 do 80 cm.

Rozmnožovanie

Heucheru rozmnožujeme delením trsov. Robíme tak na jar. Rastlinu vykopeme zo zeme a koreňový bal rovnomerne presekneme lopatkou alebo nožom. Dôležité je, aby každá rastlina mala dostatok (veľa) koreňov. Novovytvorené ružice listov sadíme hlboko a do obnovenej pôdy.

Staršie rastliny by sa mali presádzať a deliť cca každé 3 roky, keď je už trs veľmi hustý alebo spodná časť rastliny drevnatie. Množenie by sa malo podariť aj pomocou odrezkov dužinatých stoniek.

Ako pestovať heucheru

Umiestnenie
Uprednostňuje polotieň, hoci niektorým kultivarom sa darí viac na slnku.

Zemina
Vhodná je dobre priepustná zemina, priemerne výživná, vlhká a zároveň dobre oddrenážovaná. Pri výsadbe do ťažkých ílovitých pôd je treba do zeminy primiešať kompost alebo listovku, aby sa zemina odľahčila.

Zálievka
Vo vegetačnom období stačí priemerná zálievka. Vhodné je, ak rastlina rastie v prirodzene vlhkej pôde, nie však premočenej.

Hnojenie
Na jar sa im môže pridať trochu organického hnojiva.

Kvitnutie
Heuchera kvitne dlho, častokrát neúnavne aj dva mesiace a to v období medzi májom a augustom.

Starostlivosť
Heuchery na zimu nezaťahujú, ale ostávajú celý rok olistené. Dlho sú pekné. Na jar ich prečistíme a odstránime zimou a mrazmi poškodené listy. Rastlina sa opäť krásne zahustí.

Choroby a škodcovia
Občas sa môžu objaviť hubovité choroby ako napríklad múčnatka alebo pleseň sivá. Objaviť sa môže aj hniloba koreňov z preliatia. Podzemné orgány rastlín môžu ohrozovať larvy chrobákov, napríklad tvrdoňov. Za všeobecne citlivejšie sa považujú kultivary s bledými a oranžovými listami.

Využitie

Sú to skvelé rastliny do skaliek alebo do skupinových výsadieb. Dá sa s nimi vytvoriť aj koberový porast. Vhodné sú do podrastov kríkov a vyniknú aj v kvetináčoch. Odporúča sa sadiť ich na 30 cm vzdialenosť od seba, aby sa zabezpečila dostatočná cirkulácia vzduchu. Pri výsadbovej kompozícii treba brať do úvahy farbu ich listov aj kvetov aby pekne ladili do farebných schém. Listy mnohých kultivarov sa pekne a výrazne sfarbujú pri dostatku svetla.

Ich kvety sa dajú rezať do vázy.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Heuchery sa pestujú spoločne s podobne vysokými trvalkami s podobnými nárokmi na pestovanie. Často sa vysádzajú s nízkymi chryzantémami, astrami, jesennými cyklámenmi, pakostom, alebo s rozchodníkom. Darí sa im v podraste skalníka alebo zemolezu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *