Zima je obdobím, kedy musíte pravidelné záhradné práce ako rýľovanie či kosenie nahradiť oveľa prozaickejšou činnosťou. Spomedzi náradia v drevárni vyberiete lopaty na sneh a rána budete tráviť jeho odhŕňaním.
Napriek postupnému otepľovaniu klímy sme ešte veľmi ďaleko od toho, aby sme sa mrazov a sneženia úplne zbavili. A tak ranné či večerné posiľňovanie s lopatou na sneh bude ešte niekoľko sezón patriť k našim pravidelným zimným cvičeniam.
Širokú ponuku lopát a hrabiel nielen na sneh nájdete tu.
To, ako veľmi vás bude odhŕňanie snehu baviť, záleží aj od toho, akú lopatu si vyberiete na pomoc. Nie všetky lopaty sú rovnaké a preto sa pokúsime zodpovedať najčastejšie otázky, ktoré s výberom lopaty na sneh súvisia.
Drevo, plast či hliník
To, z akého materiálu je vaša lopata na sneh, je veľmi dôležité. Kvalita materiálu a jeho odolnosť rozhoduje o tom, ako dlho vám vaša lopata vydrží. A čím krehkejšia lopata, tým viac úsilia a hlavne peňazí budete musieť každú zimu vynaložiť na to, aby ste mali chodník perfektne odhrnutý.
Lopata na sneh sa skladá z rúčky (násady) a samotnej lopaty na odhrnutie či nabratie snehu.
Samotná násada býva buď drevená alebo hliníková. Osobne preferejum hliníkovú rúčku, ktorá je oveľa pevnejšie a odolnejšia. Pri drevenej rúčke je oveľa väčšie riziko jej prasknutia alebo zlomenia, najmä v prípade, že odhŕňate ťažší sneh plný vody, alebo ak zle odhadnete množstvo snehu, ktoré ste chceli odhrnúť. Cenový rozdiel medzi lopatou s drevenou a hliníkovu rúčkou je minimálny, takže nie je dôvod kupovať inú ako hlinikovú lopatu.
Samotná lopata (čepeľ či hrablo) je buď z hliníka, alebo plastu. Opäť platí to, čo pri násade. Hliník je odolnejší ako plast. Určite vám vydrží dlhšie a odvedie oveľa lepšiu službu ako plastová lopata. Cenový rozdiel je však už o niečo výraznejší a preto sa mnohí rozhodujú pre plastovú lopatu. V tom prípade odporúčam lopaty, ktorých zberák je dostatočne robustný a z tvrdeného plastu, ktorý nepraskne pri prvej väčšej nádielke snehu.
Šírka a výška lopaty
Druhým parametrom, ktorý ovplyvňuje váš výber lopaty na sneh, je veľkosť plochy, ktorú budete od snehu čistiť. Ak je vašou úlohou v zime udržiavať krátky a úzky chodník, tak vám postačí lopata so šírkou okolo 25 centimetrov. Ak však musíte čistiť parkovacie miesto pre dve autá, chodník okolo celého domu či nebodaj aj kúsok cesty, tak by ste nemali váhať nad odhŕňačom so šírkou okolo 50 centimetrov. Je predsa len rozdiel v tom, koľko metrov nachodíte v nepríjemných zimných podmienkach pri odhŕňaní snehu.
Pri výške lopaty musíte brať do úvahy to, ako veľmi ste vysoký vy, prípadne osoba, s ktorou sa budete pri odhŕňaní snehu striedať. Našťastie v dnešnej dobe je už samozrejmosťou lopata na sneh s výškovo nastaviteľnou (teleskopickou) rúčkou. Samotný systém nastavovania je zväčša veľmi jednoduchý, buď pomocou klikacieho systému, alebo pomocou závitovej rúčky.
Najlepšie lopaty na sneh – náš výber
Everest Eco: lopaty na sneh vhodné na menšie plochy a do auta
Lopata Everest Eco má alumíniovú rúčku a lopatu zo silného tvrdeného plastu. Rúčka je výškovo nastaviteľna pomocou klikacieho systému až do 83 centimetrov. Šírka zbernej plochy je 26,5 centimetra. Cena (pozri sem) je veľmi výhodná a určite nezaťaží váš rodinný rozpočet. Vzhľadom na to, že veľkosť rúčky sa dá upraviť, je vhodná aj do auta počas zimnej sezóny.
Širokú ponuku lopát a hrabiel nielen na sneh nájdete tu.
AluEdge: celohliníková lopata na sneh na väčšie plochy
Aluedge má rúčku aj zberák z hliníka a je veľmi odolná. Vydrží vám niekoľko dlhých sezón. Rúčka je vybavená gumeným návlekom, ktorý uľahčuje uchopenie a tlmí chlad z hliníkovej rúčky. Šírka hrabla na sneh je 49,5 centimetra a výška 107 centimetrov. Vďaka rozmerom je ideálna na odprátavanie snehu z väčších plôch.