Zemolez lesklý

Zemolez lesklý, (Lonicera nitida), (Caprifoliaceae – zemolezovité), cz: Zimolez lesklý, en: Box honeysuckle, Wilson’s honeysuckle

Zemolez lesklý, (Lonicera nitida)

Charakteristika

Zemolez lesklý je vždyzelený mrazuvzdorný popínavý a nenáročný krík. Pochádza zo západnej Číny, kde tvorí húštinové porasty pozdĺž potokov. U nás sa zvykne pestovať v záhradách a parkoch, kde je čiastočne využiteľný ako náhrada kedysi obľúbeného krušpánu, (podobne ako skalník).

Dorastá zväčša do výšky 1 m, jeho konáriky však majú tendenciu rozrastať sa skôr do šírky horizontálnym smerom a keď sú bez zásahu, častokrát sa ťahajú aj po zemi. Zároveň vetvy rastú navrstvené vodorovne ponad seba, čo niekedy pôsobí trochu neusporiadaným dojmom.

Zemolez má listy malé, oválno vajcovité, lesklé, celookrajové a kožovité a vyrastajú protistojne na krehkých ťahavých husto olistených vetvičkách. Mladé lístky sú mäkšie a svetlozelené, staršie bývajú pevné a tmavozelené, pričom zospodu sú svetlejšie. Púčiky kvetov sa tvoria v pazuchách listov koncom jari. Kvietky sú nenápadné, krémovo biele, voňavé a rastú v pároch. Plod je nejedlá modrofialová bobuľa, ktorá sa však na udržiavaných strihaných kríkoch netvorí.

Heuchera a Zemolez lesklý
Zemolez a pred ním heuchera. Na kríku je vidieť nenápadné visiace žltkavé kvietky.

Rozmnožovanie

Rozmnožíte si ho semenami, odrezkami alebo potápaním. Najjednoduchším spôsobom je množenie polodrevnatými odrezkami. Odoberajú sa v priebehu júna. Umiestniť ich môžete priamo do substrátu. Úspešné však býva množenie aj drevitými aj bylinnými odrezkami. Po výsadbe udržujte pôdu vlhkú. Doplnky do záhrady aj všeličo iné nájdete tu.

Zemolez lesklý, (Lonicera nitida)
Foto január 2020

Ako pestovať zemolez

Umiestnenie
Zemolez obľubuje slnečné, teplé, chránené stanovište a znesie aj polotieň.

Zemina
Vyhovuje mu dobre priepustná výživná zemina, mierne zásaditá, piesočnato – hlinitá s obsahom vápnika.

Zálievka
Vhodná je prirodzene vlhká pôda, nie však premokrená. Rastlinu si vysaďte do takého prostredia, ktoré si prirodzene udržuje vlhkosť a rýchlo nevysychá.

Kvitnutie
Kvitne v máji a júni nenápadnými drobnými bieložltými visiacimi kvetmi.

Starostlivosť
Ak sa rozhodnete pestovať zemolez v nádobe, na zimu ju treba obaliť alebo zapustiť do zeme, aby ste zabránili zamrznutiu koreňového systému. Aj počas zimy, keď práve nemrzne, rastlinu občas polejte.
Ak chcete zemolez pestovať ako popínavú rastlinu, zabezpečte mu oporu, po ktorej sa bude ťahať. Oporu pre popínavé rastliny nájdete tu.

Choroby a škodcovia
Obvykle netrpí škodcami, je odolný a životaschopný.

Zemolez strihaný do tvaru gule

Strihanie

Zemolez je malolistý krík, ktorý pre udržanie tvaru a formy musíte pravidelne strihať. Tvarovanie mu neprekáža a rez znáša veľmi dobre. Počas vegetačného obdobia dokonca potrebuje skracovať veľmi často, aj každé 2 týždne. Ak by ste rastlinu nechali rásť bez zásahu, vytvorí dlhé konáre a bude mať tendenciu padať na zem a pokrývať pôdu. Pravidelné a časté strihanie veľmi uľahčia elektrické nožnice. Nožnice na strihanie živých si vyberiete tu.

Staršie mohutnejšie rastliny ťahajúce sa po opore môžu svojou váhou zaťažovať podpornú konštrukciu, preto je potrebné raz za čas ich premladiť, čiže skrátiť (minimálne raz za 3 roky). Staršie výhonky sa skracujú približne o tretinu, najlepšie na jar. Po výraznejšom premladení sa môže stať, že nasledujúcu sezónu nezakvitnú. Rez podporí tvorbu nových výhonkov.

Využitie

Zemolez lesklý sa zvykne pestovať ako nižší živý plot, alebo sa vysádza na pokrytie väčších plôch na zaistenie a spevnenie svahov. Je veľmi odolný a po poškodení opätovne dobre a rýchlo obraší. Znesie aj zvýšenú prašnosť a znečistenie. Je možné ho tvarovať do formálnych tvarov, napríklad do polgule, alebo do kocky.

Rastlina je vhodná aj na pestovanie ako bonsaj, keďže je životaschopná, má drobné listy a formovanie znáša veľmi dobre.

Príbuzné druhy

Zemolez kamčatský (Lonicera caerulea var. kamtschatica) je známy aj pod názvom kamčatská čučoriedka. Je to nenáročná rastlina vhodná na pestovanie vo všetkých oblastiach Slovenska. Jej plody chuťou, farbou aj veľkosťou výrazne pripomínajú čučoriedky. (Akurát tvar nemajú bobuľovitý, ale oválny). Dozrievajú veľmi skoro, už koncom mája a júna. Sú vhodné na výrobu ovocných štiav, džemov aj na mrazenie. Tento krík na zimu opadáva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *