Zemolez lesklý

Zemolez lesklý, (Lonicera nitida), (Zemolezovité – Caprifoliaceae),
cz: Zimolez lesklý

Zemolez lesklý, (Lonicera nitida)

Charakteristika

Zemolez lesklý je vždyzelený mrazuvzdorný popínavý krík. Zvykne dorastať do výšky 1 m, ale jeho konáriky sa radšej rozrastajú do šírky horizontálnym smerom, častokrát sa ťahajú aj po zemi.

Listy má malé, oválne, lesklé, celookrajové a kožovité, vyrastajú na krehkých ťahavých vetvičkách, ktoré pokrývajú pomerne husto. Mladé lístky sú mäkšie a svetlozelené, staršie bývajú pevné a tmavozelené, zospodu sú svetlejšie. Púčiky kvetov sa tvoria v pazuchách listov, samotné kvietky sú bieložltej farby a sú malé a nenápadné.

Rastlina pochádza zo západnej Číny, kde tvorí húštinové porasty. U nás sa zvykne pestovať v záhradách, kde môže slúžiť ako náhrada kedysi obľúbeného buxusu, podobne ako skalník.

Rozmnožovanie

Rozmnožovať ho možno semenami, odrezkami alebo potápaním. Najjednoduchším spôsobom je množenie polodrevnatými odrezkami, ktoré sa nechajú zakoreniť ideálne v priebehu júna. Úspešné býva množenie aj drevitými aj bylinnými odrezkami. Po výsadbe udržujeme pôdu vlhkú.

Zemolez lesklý, (Lonicera nitida)
Foto január 2020

Ako pestovať zemolez

Umiestnenie
Zemolez obľubuje slnečné, teplé, chránené stanovište a znesie aj polotieň.

Zemina
Vyhovuje mu dobre priepustná výživná zemina, mierne zásaditá, piesočnato – hlinitá s obsahom vápnika.

Zálievka
Vhodná je prirodzene vlhká pôda, nie však premokrená. Rastlinu sadíme tak, aby prostredie okolo nebolo príliš suché.

Kvitnutie
Zemolez kvitne v máji a júni nenápadnými drobnými bieložltými visiacimi kvetmi.

Starostlivosť
Rastlinu môžeme pestovať rôznym spôsobom.
Ak sme sa rozhodli pestovať ju v nádobe, na zimu ju treba obaliť alebo zapustiť do zeme, aby sme zabránili zamrznutiu koreňového systému. Aj počas tohto obdobia ju zalievame.
Ak zemolez chceme pestovať ako popínavú rastlinu, zabezpečíme mu oporu, po ktorej sa bude ťahať.

Choroby a škodcovia
Obvykle netrpí škodcami, je odolný a životaschopný.

Strihanie

Zemolez je malolistý krík, ktorý pre udržanie tvaru a formy musíme pravidelne strihať. Tvarovanie mu neprekáža a rez znáša veľmi dobre. Počas vegetačného obdobia dokonca potrebuje skracovať veľmi často, aj každé 2 týždne. Ak by sme rastlinu nechali rásť bez zásahu, bude mať tendenciu padať na zem a pokrývať pôdu. Pravidelné a časté strihanie veľmi uľahčia elektrické nožnice. Nožnice na strihanie živých plotov môžete nájsť aj tu.

Staršie, mohutnejšie rastliny, ťahajúce sa po opore, môžu svojou váhou zaťažovať podpornú konštrukciu, preto je potrebné raz za čas ich premladiť (minimálne raz za 3 roky). Staršie výhonky sa skracujú približne o tretinu, najlepšie na jar. Po výraznejšom premladení sa môže stať, že nasledujúcu sezónu nezakvitnú. Rez podporí tvorbu nových výhonkov.

Zemolez strihaný do tvaru gule

Využitie

Zemolez lesklý sa zvykne pestovať ako nižší živý plot, alebo sa vysádza na pokrytie väčších plôch a zaistenie a spevnenie svahov. Je veľmi odolný a po poškodení opätovne dobre obraší. Znesie aj zvýšenú prašnosť a znečistenie. Je možné ho tvarovať do formálnych tvarov, napríklad do polgule, alebo do kocky. V jeho susedstve môžete pestovať napríklad heucheru.

Heuchera a Zemolez lesklý
Zemolez a pred ním heuchera

Príbuzné druhy

Zemolez kamčatský (Lonicera caerulea var. kamtschatica) je známy aj pod názvom kamčatská čučoriedka. Je to nenáročná rastlina vhodná na pestovanie vo všetkých oblastiach Slovenska. Jej plody chuťou, farbou aj veľkosťou výrazne pripomínajú čučoriedky. (Akurát tvar nemajú bobuľovitý, ale oválny). Dozrievajú veľmi skoro, už koncom mája a júna. Sú vhodné na výrobu ovocných štiav, džemov aj na mrazenie. Tento krík na zimu opadáva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.