Figovník kaučukový

Figovník kaučukový, Fikus, (Ficus elastica), (Moraceae – morušovité),
cz: Fíkovník pryžodárný, en: Rubber fig, Rubber tree, Rubber plant

Figovník kaučukový, (Ficus elastica)

Charakteristika

Figovník kaučukový je vždyzelený dekoratívny dlhoveký strom, ktorý patrí k obľúbeným interiérovým rastlinám. Je nenáročný a má elegantný vzhľad. Vo svojom prirodzenom prostredí v tropických a subtropických oblastiach dorastá na mohutný strom vysoký vyše 30 m. Mnohokrát rastie lianovitým spôsobom. Šplhá sa okolo opory (zväčša nejakom hostiteľskom strome) nahor za svetlom. Na vrchole vytvára bohatú korunu aj tak, že obrastá svojho spoločníka, ktorý nakoniec odumiera. V tom čase už figovník oporu nepotrebuje, má už vytvorený pevný a mohutný kmeň a úctyhodnú výšku.

Rastlina má oválne, lesklé, tmavozelené kožovité listy dlhé až 30 cm. Majú výraznú centrálnu žilku. Mladé listy sú pred rozvinutím obalené ochranným listeňom hrdzavo červenej farby. V izbových podmienkach sa zvyknú pestovať viaceré vyšľachtené odrody, napríklad Decora alebo Robusta, prípadne rastliny s panašovanými listami. Rastlina nekvitne ani neplodí skôr ako dosiahne vek 30 rokov.

Pri zlomení listu alebo vetvičky z rany vyteká biela hustá šťava obsahujúca kaučuk.

Rozmnožovanie

Figovník sa dá veľmi jednoducho rozmnožovať vrcholovými odrezkami alebo odrezkami z bočných výhonkov. Najvhodnejšie obdobie je jar. Výhonky s niekoľkými listami zrežeme tesne nad párom listov. Umiestnime ich do nádoby s vodou, kde pomaly zakorenia. Teplo a vlhkosť napomáha tvorbe korienkov.

Figovník kaučukový (Ficus elastica)

Ako pestovať figovník kaučukový

Umiestnenie 
Fikus má rád dostatok jasného a rozptýleného svetla. Uškodiť by mu však nemalo ani ľahké zatienenie alebo trochu priameho slnka. Dobre sa mu darí pri normálnych izbových teplotách okolo 24 ° C, v zime by teplota nemala klesnúť pod 15 ° C. Rastlina zle znáša veľké teplotné výkyvy a prievan.

Zemina
Vhodný je ľahký a dobre priepustný hlinitý substrát. Vrchnú vrstvu zeminy je dobré občas zameniť za čerstvú.

Zálievka
Počas vegetačného obdobia rastlinu zalievame stredne výdatne, pravidelne a rovnomerne a raz za 2 týždne doprajeme výživu štandardným tekutým hnojivom. Vhodné hnojivo nájdete, keď kliknete sem. Polievame odstátou vodou izbovej teploty a snažíme sa rastlinu neprelievať, medzi zálievkami nechávame zeminu z dvoch tretín vyschnúť. V teple fikusu vyhovuje vyššia vzdušná vlhkosť aj rosenie listov. V zime alebo pri nižšej teplote prostredia zalievame len mierne.

Kvitnutie
V izbových podmienkach rastlina netvorí kvety ani plody. Kvety sa v prirodzenom prostredí tvoria na starších rastlinách v pazuchách listov. Sú malé a nenápadné, bez korunných lístkov. Tvoria sa z nich plody, malé figy veľké asi 1 cm.

Choroby a škodcovia
Fikus môžu napadnúť štítničky a červce. Pre červce je charakteristický vatovitý voskový povlak. Ojedinelé napadnutie zdravým rastlinám takmer neškodí, škodcov však treba včas odstrániť, napríklad vatou namočenou v liehu. Červce prisadnuté na spodnej strane listov spôsobujú hnedé alebo žlté škvrny na listoch. Na sladkých výlučkoch červcov sa zvykne tvoriť čerň – pleseň, ktorá môže pokryť veľké plochy listov. Stierame ju handričkou namočenou v mydlovej vode.

Medzi príčiny chradnutia rastliny a opadávania listov patria nasledovné okolnosti: nízka teplota, prievan, málo svetla, prehnojenie, podvýživa, zmena prostredia, suchý vzduch alebo preschnutie substrátu.

Žltnutie, zasychanie a opadávanie starších listov býva prirodzený jav, zvesené, vädnúce listy, ktoré opadávajú, môžu byť aj dôsledkom preliatia rastliny.

Figovník kaučukový, (Ficus elastica)

Strihanie

Figovník kaučukový väčšinou rastie tak, že vytvára hlavný kmienok rastúci rovno a nerozvetvuje sa. Vetvenie podporíme zastrihnutím rastového vrcholu. Nožnice na strihanie konárov môžete nájsť, keď kliknete sem.

Ak chceme fikusu udržiavať tvar a výšku, zrezávame mu rastové vrcholy podľa zváženia. Po zastrihnutí rastlina roní latexovú bielu šťavu. Pri radikálnejšom strihaní zabránime stratám miazgy tak, že reznú plochu natrieme práškovým dreveným uhlím alebo cigaretovým popolom.

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Vo všeobecnosti rastú figovníky najlepšie, keď majú korene v stiesnenom priestore. Preto ich presádzame, len keď už naozaj zaplnia korene celú nádobu a robíme tak na jar. Vhodné kvetináče môžete nájsť napríklad tu. Odporúča sa tiež vymieňať im raz za čas hornú vrstvu zeminy za čerstvú.

Listy je občas potrebné umývať vlažnou, destilovanou vodou a utierať z nich prach (vlhkou hubkou alebo handričkou). Pri utieraní postupujeme veľmi opatrne, dlaňou jednej ruky podoprieme list, aby sa nepoškodil. Ak by sme list poškodili, jazva zostane na rastline celý jej život.

V teplom prostredí rastline vyhovuje vyššia vzdušná vlhkosť, občas jej môžeme dopriať rosenie listov.

Príbuzné druhy

Do rodu figovníkov patrí veľké množstvo rôznych tropických a subtropických drevín, môžu to byť stromy, kríky alebo liany.

Fikus benjamín alebo figovník lesklý (Ficus benjamina) je tiež veľmi obľúbenou izbovou rastlinou. Má mierne ovisnuté konáriky a vajcovité hrotité listy, často pestované v panašovanej odrode.

Figovník obyčajný (Ficus carica) je rozložitý opadavý ker dorastajúci do výšky 3-5 metrov. Hoci je to rastlina subtropických oblastí, pestuje sa aj na Slovensku hlavne v teplejších vinohradníckych oblastiach a to pre chutné a zdravé plody – figy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.