Ktenanta /Hrebeňovka

Ktenanta, Hrebeňovka, (Ctenanthe), (Marantaceae – marantovité)

Ktenanta Ctenanthe burle marxii
Ktenanta Ctenanthe burle marxii

Charakteristika

Ktenanta je vždyzelená tropická trvalka pôvodom z dažďových pralesov Brazílie rovnako, ako jej blízke príbuzné kalatea a maranta. Tak isto, ako tieto dva druhy, je aj ktenanta obľúbená izbová rastlina, cenená vďaka svojim atraktívnym listom s kresbou. Vrchná strana listov máva zväčša výraznú kresbu okolo žilnatiny, kde sa tmavozelená farba strieda s krémovo zelenou a spodná strana býva červeno fialová až bordová. Kombinácia týchto farieb robí z ktenanty trojfarebnú rastlinu. Veľkosť rastliny aj kresba listov sa samozrejme líši v závislosti od konkrétnej odrody. Listy ktenanty sú elipsovité a môžu dosahovať veľkosť až 30 cm. Každý list má dlhšiu vertikálne stojacu stopku a je zakončený špičkou.

Rastlina môže dorásť až do výšky 90 cm a rozpätie jej listov je približne rovnaké.

Na obrázku je Ctenanthe burle marxii, v anglicky hovoriacich krajinách prezývaná Fishbone prayer plant (tzn. rybia kosť – modlitebná rastlina, vysvetlenie k modlitebnej rastline je pri opise rastliny maranta). Rybiu kosť zjavne evokuje farebná štruktúra listov.
Medzi obľúbené patria aj Ctenanthe oppenheimiana, Ctenanthe setosa alebo Ctenanthe amagris.

Ktenanta Ctenanthe burle marxii
Ctenanthe burle marxii

Rozmnožovanie

Rozmnožiť si ju môžete opatrným delením trsov pri presádzaní. Rozdeľujte len trsy dobre vyvinutých rastlín a to tak, že oddelíte výhony tvoriace sa na báze staršej rastliny. Ideálny čas na presádzanie aj množenie je na jar.
Druhý bežný spôsob, ako si rozmnožiť ktenantu, je prostredníctvom stonkových odrezkov s niekoľkými listami. Vložte ich do vody izbovej teploty a počkajte, kým zapustia korene. Potom ich zasaďte do samostatného črepníka s vhodným substrátom. Zaujímavé obaly na kvetináče môžete nájsť napríklad tu.

Ktenanta Ctenanthe amagris
Ktenanta Ctenanthe amagris

Ako pestovať ktenantu

Umiestnenie
Vyžaduje umiestnenie na svetlom, prípadne mierne tienistom stanovišti bez priameho slnečného žiarenia a s vyššou vlhkosťou vzduchu. V lete je lepší polotieň, v zime svetlé miesto s rozptýleným svetlom. Vhodná je bežná izbová teplota so zimným minimom 17°C.

Zemina
Vyhovuje jej hlinitý substrát s prímesou rašeliny a listovky. Substrát si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Zálievka
Na jar a v lete musí byť substrát stále mierne vlhký, nie premokrený, v zime zalievajte len toľko, aby úplne nevyschol. Ktenante vyhovuje aj pravidelné rosenie listov v lete, použite na to mäkkú (odstátu, prevarenú) vodu izbovej teploty, aby na listoch neostávali škvrny.

Zvýšenú vlhkosť okolo rastliny môžete zabezpečiť tým, že ju postavíte na misku so zvlhčovacími kamienkami a/ alebo ju budete pestovať spoločne s inými vlhkomilnými rastlinami.

Kvitnutie
Kvety sa môžu objaviť kedykoľvek počas vegetačného obdobia. Sú malé, biele alebo ružové, vyrastajú v súkvetiach a v bytových podmienkach kvitnú zriedka. V porovnaní s atraktívnymi listami sú kvety dekoračne nezaujímavé.

Hnojenie
Rastline môžete počas vegetačného obdobia od jari do jesene podávať dva krát mesačne slabý roztok tekutého hnojiva určeného pre izbové rastliny. Vhodné hnojivo nájdete, keď kliknete sem. V zime sa výživa nepodáva.

Choroby a škodcovia
Vyskytujú sa väčšinou vtedy, keď sa vám nepodarí vytvoriť vhodné životné podmienky. Suché konce listov sú spôsobené vplyvom nízkej vzdušnej vlhkosti. V suchom prostredí sa tiež objavujú škodcovia – roztoče a štítničky. Prevenciou je udržiavať okolo rastliny zvýšenú vlhkosť vzduchu a často jej rosiť listy. Na rosenie používajte prevarenú alebo dobre odstátu vodu, inak by sa tvorili na listoch nevzhľadné biele škvrny, ktoré spôsobuje tvrdá voda.

Tipy pre pestovateľov

V horúcom a suchom prostredí, na plnom slnku aj na príliš svetlom stanovisku sa listy ktenante krútia. Pomôžete jej, keď zvýšite vzdušnú vlhkosť pravidelným rosením a zabezpečte jej aj dostatočnú zálievku.
Ktenanta má v zime dormantné obdobie, vtedy oddychuje. Potrebuje teplo a stále mierne vlhkú zeminu. Ak by bola v zime na príliš chladnom mieste, mohli by jej začať uhnívať korienky. V takom prípade preneste rastlinu do teplejšieho prostredia a nechajte jej uschnúť zeminu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.