Netýkavka malokvetá

Netýkavka malokvetá, (Impatiens parviflora), (Balsaminaceae – netýkavkovité)

Netýkavka malokvetá, (Impatiens parviflora)

Charakteristika

Netýkavka malokvetá je jednoročná bylina dorastajúca do výšky 30 – 60 cm. Má vzpriamenú, v hornej časti rozkonárenú stonku. Listy sú krátkostopkaté, striedavé, vajcovité až podlhovasté, na okrajoch pílkovité.

Kvety vyrastajú na dlhých stopkách z pazúch horných listov a sú zoskupené po 3 – 10 v predĺženom strapci. Sú drobné (cca 15 mm dlhé) a nenápadné, ich farba je svetlo žltozelená, z vnútornej strany majú niekoľko červených škvrniek na tmavšom žltom podklade. Rastlina kvitne od júna do septembra. Plodom je predĺžená kyjakovitá holá tobolka.

Netýkavka malokvetá, (Impatiens parviflora)
N

Rozmnožovanie

Rovnako ako väčšina netýkaviek, rozmnožuje sa semenami, ktoré sú zo zrelých toboliek vystreľované do okolia často aj na väčšie vzdialenosti od rastliny. Tobolky sú uspôsobené tak, že v čase zrelosti pri najmenšom dotyku puknú, čo spôsobí vystrelenie semien. Vďaka tomuto javu získali netýkavky svoje pomenovanie. Uvádza sa, že rýchlosť šírenia netýkavky malokvetej je až 24 km / rok.

Netýkavka malokvetá, (Impatiens parviflora)

Výskyt

Pochádza z Ázie. Oblasti pôvodného výskytu sa lokalizujú do južnej časti západnej Sibíri, Mongolska až po západnú časť Himalájí. Do Európy a iných častí sveta bola dovezená ako okrasná rastlina vysádzaná v botanických záhradách a parkoch, odkiaľ sa postupne rozšírila do okolitej krajiny. V súčasnosti je rozšírená takmer na celom území Slovenska s výnimkou vyšších horských oblastí. Rastie hlavne v listnatých lesoch, kde vytvára husté porasty pod stromami, na lesných okrajoch, v húštinách, v okolí vodných tokov, ciest a železníc. Vyhovujú jej vlhkejšie a zatienené miesta a humózne pôdy obsahujúce dusík a tiež stanovištia bohatšie na minerálne látky. Fotografie boli urobené v Malých Karpatoch.

Netýkavka malokvetá, (Impatiens parviflora)


Netýkavka malokvetá teda nie je na Slovensku pôvodným druhom, ide o tzv. neofyt. Často vytvára veľké porasty rastlín, ktoré utláčajú a vytláčajú pôvodnú bylinnú vegetáciu a zároveň ju nahrádzajú. Pre toto agresívne správanie je rastlina považovaná za invázny druh.

Netýkavka malokvetá, (Impatiens parviflora)

Príbuzné druhy

Medzi invázne druhy vzbudzujúce obavy Únie a invázny druh v zmysle zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov patrí aj príbuzná, Netýkavka žliazkatá (Impatiens glandulifera). Tiež bola dovezená z Ázie ako okrasná rastlina. Je to mohutná jednoročná rastlina, ktorá môže dorásť až do výšky 3 metrov. Kvitne od júna do septembra veľkými ružovými voňavými kvetmi. Najčastejšie rastie v okolí vodných tokov, na vlhkých humóznych pôdach a vyhovuje jej aj čiastočné zatienenie v lužných lesoch.

V záhradách a na balkónoch sa pestuje okrasná letnička v mnohých kultivaroch Netýkavka New Guinea hybrid (New Guinea impatiens), informácie o nej aj fotografie sú v prekliku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *