Mečovka horská

Mečovka horská, Badyľ úzkolistý, (Sisyrinchium montanum, syn. Sisyrinchium angustifolium), (Iridaceae – kosatcovité), cz: badil horský, al. úzkolistý, en: Blue-eyed grass

Charakteristika

Mečovka horská je trvalá trsovitá nízka bylina, ktorá môže dorásť do výšky 10 – 30 cm. Vytvára trsy úzkych kopijovitých prízemných listov, pripomínajúcich listy kosatcov alebo mečíkov, s ktorými patrí do rovnakej čeľade kosatcovité. Listy mečovky sú však oveľa menšie a jemnejšie a na prvý pohľad pripomínajú trávu. Pomedzi prízemné listy vyrastajú nevetvené sploštené a krídlaté stonky, na ktorých sa tvoria kvety v riedkych súkvetiach. Pre upresnenie, tieto súkvetia vyrastajú z pazuchy kopijovitého listeňa na stonke a častokrát kvitne len jeden kvet, ktorý je po odkvitnutí vystriedaný ďalším. Kvety majú žiarivú modrofialovú farbu okvetných lístkov so žltou škvrnou v ústí doplnenou žltými tyčinkami. Okvetných lístkov je 6. Kvety majú v priemere 2 cm. Plody sú guľaté tobolky obsahujúce drobné čierne semená.

Mečovka je čiastočne stálo zelená a mrazuvzdorná. Pestuje sa v skalkách alebo napríklad v neformálnych divokých záhradách.

Mečovka horská, (Sisyrinchium montanum)

Výskyt

Rastlina pochádza zo Severnej Ameriky, kde rastie na vlhkých lúkach, vo vlhkých svetlých lesoch alebo na brehoch potokov v oblastiach od pobrežia až po nadmorskú výšku 3000 m n m. U nás patrí k neofytným druhom (nepôvodným), ktoré sa rozšírili v Európe koncom 18. storočia. Rastie na zaplavovaných, na minerálne látky bohatých stanovištiach, na okrajoch rybníkov a jazier.

Mečovka horská, (Sisyrinchium montanum)

Rozmnožovanie

Mečovka sa dá jednoducho rozmnožiť delením trsov, vhodné obdobie je v marci, alebo potom v jeseni. Delenie sa odporúča vykonávať každé 3 roky, podporí sa tým vitalita rastliny. Rozmnožuje sa aj semenami, často priamo samovýsevom. Ak sa rozhodnete vypestovať si mečovku zo semena, vysievajú sa od konca zimy do skleníka alebo fóliovníka. Na klíčenie potrebujú vlhkosť a teplo. Na konečné stanovisko sa presádzajú v máji. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu.

Mečovka horská, (Sisyrinchium montanum)

Ako pestovať mečovku

Umiestnenie
Vhodné je slnečné stanovište alebo svetlý tieň.

Zemina
Zemina by mala prirodzene udržiavať vlahu a zároveň byť priepustná a výživná, bohatá na humus a neutrálna alebo s mierne kyslou reakciou.

Zálievka
Vyhovuje jej vlhká (nie podmáčaná) zemina. Dôležitá je dobrá drenáž, aby nedochádzalo k uhnívaniu koreňov.

Kvitnutie
Kvitne od mája až do júla. Kvety zostávajú zatvorené počas zamračených dní a zatvorené sú aj v noci alebo počas dažďa.

Mečovka horská, (Sisyrinchium montanum)

Príbuzné druhy

Podľa Wikipédie je známych asi 70–130 druhov mečoviek. Podľa anglického zľudoveného pomenovania sa podľa farby kvetov rozdeľujú na tzv. modrooké trávy (Blue-eyed Grasses) a žltooké trávy (Yellow-eyed Grass alebo Golden-eyed Grass). Medzi modrokvitnúce mečovky patria Sisyrinchium montanum, Sisyrinchium angustifolium, Sisyrinchium bermudiana, Sisyrinchium bellum (môže mať aj biele kvety). K žltokvitnúcim patrí Sisyrinchium californicum, Sisyrinchium striatum, alebo Sisyrinchium patagonicum.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *