Medunica medovkolistá

Medunica medovkolistá, Medúnka, (Melittis mellissophyllum), (Lamiaceae – hluchavkovité), cz: Medovník meduňkolistý

Charakteristika

Medunica medovkolistá je trváca kvitnúca bylina dorastajúca do výšky 20 – 50 cm. Rastlina je mäkko chlpatá a má krátky hrubý podzemok. Stonka je chĺpkatá, priama, jednoduchá, alebo len výnimočne rozkonárená. Protistojné stopkaté listy so sieťovitou žilnatinou majú čepeľ široko vajcovitého tvaru a sú končisté. Po okrajoch sú tupo pílkovito zúbkaté.

Kvety vyrastajú v jednostranných riedkych papraslenoch z pazúch listov. Rastú na stopkách, sú z časti bielej a z časti ružovej farby a veľkosť dosahujú od 2 – 4 cm. Každý kvet sa skladá zo zeleného zúbkovaného kalicha zvončekovitého tvaru a pyskovitej koruny bielej a ružovej farby. Kvitne od polovice mája do konca júna a kvety intenzívne voňajú. Plody sú trojhranné hladké tvrdky.

Výskyt v prírode

Medunica medovkolistá je európsko – oceánický druh, ktorý je u nás rozšírený od nížin až do horského stupňa. Patrí k lesostepným, polovýslnným, na vodu nenáročným, eutrofným druhom. Charakterizovať by sa dala aj ako lesná teplomilná rastlina, čím rastie severnejšie a vyššie, tým viac na výhrevnejších lokalitách. Rozšírená je v teplomilných dubinách, vápencových bučinách a dubo – hrabinách. V Európe je rozšírená v Stredomorí a Alpách až do nadmorskej výšky 1 400 m.

Vyhovujú jej pôdy vytvorené z bohatších hornín (vulkanity, spraše), vyskytuje sa na stredne čerstvých, slabo kyslých až neutrálnych pôdach, s obsahom vápnika alebo bez vápnika. Rastie na humóznych, kyprých, kamenitých, alebo čisto ílovitých a hlinitých pôdach. Fotky boli urobené na Muránskej planine.

Využitie

V minulosti sa rastlina využívala v ľudovom liečiteľstve. Listy za sucha príjemne voňajú kumarínom. Kumarín je aromatická látka, toxín, nachádzajúci sa aj v mnohých iných rastlinách (napr. lipkavec marinkový, koriander, škorica). Ide o sladkú vôňu, pripomínajúcu čerstvo pokosenú trávu a okrem iného má schopnosť znižovať zrážanlivosť krvi. Využitie nachádza predovšetkým v parfumérii a medicíne.
Vďaka zaujímavým a pomerne veľkým kvetom je medunica využívaná aj ako okrasná rastlina.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *