Datľová palma

Datľová palma, Datľovník obyčajný alebo pravý, (Phoenix dactylifera), (Arecaceae – arekovité) 

Datľová palma (Phoenix dactylifera)

Charakteristika

Datľová palma je kvitnúci druh palmy rozšírený v tropických a subtropických oblastiach sveta. Pochádza pravdepodobne z oblastí medzi Egyptom a Mezopotámiou. V severnej Afrike, na Blízkom východe alebo v južnej Ázii sa pestuje už dlhé tisícročia pre okrasu a predovšetkým pre jedlé a obľúbené plody – datle.

Spravidla ide o stredne vysoký strom dosahujúci výšku 15 – 30 m, drsný kmeň dosahuje priemer 50 cm a rozpätie koruny 6 – 10 m. Môže rásť jednotlivo, alebo rastie v zhluku niekoľkých kmeňov vyrastajúcich z jedného koreňového systému. Perovito zložené listy sú 3 – 5 m dlhé, tvorené sú z mnohopočetných 2 cm širokých, pichľavých lístkov dlhých asi 30 cm. Môže ich byť až 150. Ide o dvojdomú rastlinu, takže sa vyskytujú samostatne jedince buď so samičími kvetmi, alebo jedince so samčími kvetmi. Plody sú spomínané datle, ktoré dozrievajú v obrovských strapcoch. Datle sú oválne kôstkovice veľké cca 5 cm a v závislosti od odrody sú buď červenej, alebo žltej farby.

Rod datľovníkov (Phoenix) zahŕňa pod seba asi 15 druhov paliem, z ktorých sa u nás pre okrasu v izbových podmienkach alebo v skleníkoch zvyknú pestovať 2 druhy:

Datľovník kanársky (Phoenix canariensis) vytvára pichľavé oblúky listov, rastie pomaly a dorastá do výšky 2 m. Niekedy vytvorí krátku guľovitú bázu, pokrytú drôtovitými vláknami. Suchý vzduch mu až tak neškodí.

Datľovník Roebelenov (Phoenix roebelenii) vytvára jemne delené, pôvabne klenuté listové vejáre a môže dosiahnuť výšku aj šírku 1 m. Lístky sú mäkké, nie ostré a zježené, ako majú ostatní zástupcovia tohto rodu. Uprednostňuje vyššiu vlhkosť vzduchu, pochádza z Laosu. Viac sa hodí do bytových podmienok, vyhovujú mu izbové teploty.

Datľová palma (Phoenix dactylifera)

Rozmnožovanie

Rastliny si môžete vypestovať výsevom zo semien. Semená nenechajte príliš dlho stáť, lebo časom sa znižuje ich klíčivosť. Pri teplote pôdy 20 – 24°C by mali vyklíčiť do 4 – 6 týždňov. Trvá niekoľko rokov, kým rastlina nadobudne prijateľnú veľkosť. Pri prípadnom presádzaní vzídenej rastliny dajte pozor, aby ste pri tom nevyhodili semená. Datľovník niekedy vytvára koreňové odnože. Tieto môžete opatrne oddeliť aj s koreňmi a vysadiť zvlášť.

Datľová palma (Phoenix dactylifera)

Ako pestovať datľovník

Umiestnenie
Datľovník pestujte na jasnom filtrovanom svetle. Ak nemá dostatok svetla, rastie do dĺžky a je riedky. Mladé rastliny umiestnite vždy do tieňa, staršie znesú aj priame slnko. Rastline vyhovuje počas vegetačného obdobia letnenie na terase a tiež zimný odpočinok pri teplote okolo 10°C.

Zemina
Vhodná je hlinitá zemina, zmiešaná s trochou rašeliny.

Zálievka
V lete treba zalievať intenzívne, počas zazimovania v chlade polievajte len veľmi mierne tak, aby zemina celkom nevyschla.

Vlhkosť vzduchu
Rastline v teplom prostredí vyhovuje vysoká vlhkosť vzduchu. Občas ju sprejujte mäkkou vodou, alebo kvetináč postavte do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Hnojenie
Počas vegetačného obdobia (obdobie rastu, v lete) sa odporúča vyživovať rastlinu štandardným tekutým hnojivom každé dva týždne.

Škodcovia a choroby
Na rastline sa môžu objaviť hnedé konce listov. To obvykle spôsobuje priveľmi suchý vzduch, treba zvýšiť vzdušnú vlhkosť a rastlinu viac rosiť.
Listy, ktoré vyzerajú ako suché a majú striebristý alebo škvrnitý povrch, sú pravdepodobne napadnuté roztočmi. Opäť pomáha zvýšenie vzdušnej vlhkosti, napríklad aj rozprašovaním čistej vody okolo rastlín. Datľová palma môže byť napadnutá aj červcami a štítničkami, ktoré sa zoskupujú na spodnej časti listov. Tie treba bezodkladne mechanicky odstraňovať. Následne utrite listy vatou namočenou v liehu.

Vädnúce okraje listov a hnedé sfarbenie listov môže byť spôsobené prehnojením, nadmernou zálievkou alebo vysušením. Takéto listy odstráňte tesne nad zdravým pletivom.

  • Datľová palma (Phoenix dactylifera)
  • Datľová palma (Phoenix dactylifera)
  • Datľová palma (Phoenix dactylifera)
  • Datľová palma (Phoenix dactylifera)

Presádzanie

Najvhodnejší čas na presádzanie do čerstvej zeminy je v apríli, keď sa už otepľuje a je viac svetla. Palmy spravidla znášajú presádzanie ťažko, preto presádzajte len vtedy, keď už korene rastliny prerastajú odtokovým otvorom črepníka, alebo keď sa rastlina tlačí von z kvetináča. Pekné kvetináče si vyberiete tu. Použite vždy väčšie črepníky. U starších rastlín môžete pri tom trochu zastrihnúť aj korene, obmedzíte tým rast rastliny. Keď presadíte datľovník do čerstvej zeminy, zvyčajne hneď prudko vyrastie do výšky. Nové listy, ktoré sa ešte nerozvinuli, vyzerajú často zvädnuto a nepekne, pretože majú hnedý povrch. Je to však normálny rast, nejde o nijakú poruchu.

A ešte niečo o datliach

Datle sú významnou zložkou potravy predovšetkým v arabských krajinách, konzumujú sa čerstvé, sušené alebo inak spracované. Veľmi chutné sú napríklad koláčiky z lístkového cesta obaľujúceho datľu, alebo datle v čokoláde. Datle obsahujú 70% sacharidov (prírodných cukrov) a majú malý obsah vody. Sú tiež zdrojom draslíka, železa, vápnika, medi. Vďaka obsahu cukru predstavujú okamžitý zdroj energie. Zaujímavosťou je, že datle sa dajú použiť aj ako prírodný uspávací prostriedok, stačí ich zjesť pár pred spaním (a pred umytím si zubov, lebo pozor, obsahujú veľa cukru).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *