Cheirant voňavý, (Erysimum cheiri, al. Cheiranthus cheiri), (Brassicaceae – kapustovité), cz: Chejr vonný, Zimní fiala, en: Wallflower
Charakteristika
Cheirant voňavý je dvojročná, v priaznivých podmienkach aj viacročná, väčšinou však nie dlhoveká rastlina. Pochádza z oblastí Stredomoria. Vytvára jeden alebo viac rozkonárených vetiev formujúcich sa do polokra. Listy má úzke, špicaté, bledo zelené, so striebristým nádychom. Skoro na jar vytvára na vrchole stoniek strapcovité súkvetia príjemne voňajúcich kvetov. Kvety sú väčšinou žiarivo žlté, alebo žltooranžové až hnedé, niekedy však pôsobia červenofialovo až bordovo. Majú 4 širšie, zaoblené okvetné lístky. Púčiky a kališné lístky sú fialovobordovej farby. Vyšľachtených bolo viacero kultivarov, ktoré dosahujú rôznu výšku od 25 – 70 cm, s jednoduchými kvetmi alebo plnokveté, niektoré sú jednovýhonové, iné kríkovité. Plody sú podlhovasté stlačené šešule obsahujúce hrdzavohnedé semená.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa semenami, často aj samovýsevom. Semená majú klíčivosť 4 roky a vysievajú sa v lete na pripravený záhon. Do zimy rastlina vyrastie, zimu zvládne olistená a skoro na jar potom zakvitne. Ak ju chcete presadiť, vhodný čas je v jeseni, aby ešte stihla zakoreniť a na jar mohla vykvitnúť. Cheirant sa pestuje ako dvojročná rastlina, po tom, čo druhý rok odkvitne, ju pestovatelia vyhadzujú. (Nezabudnite si pred tým nechať dozrieť semienka pre ďalšie pestovanie.) Mohol by síce rásť ako trvalka, ale jeho rast je v nasledujúcom období rozťahaný a nepekný a rastlina aj tak zvyčajne podlieha chorobám a škodcom.
Cheirant, hoci je dvojročná rastlina, kvitnúca až druhý rok, by mohol podľa niektorých zdrojov vykvitnúť už aj v prvom roku ako letnička, ak by ste osivo vysiali dostatočne skoro na jar do pareniska. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu.
Ako pestovať cheirant
Umiestnenie
Rastline vyhovuje slnečné teplejšie miesto. V severnejších chladnejších polohách je najlepšie plné slnko, v južnejších teplejších klimatických podmienkach ocení svetlejší polotieň.
Zemina
Dobre sa mu darí v bežnej záhradnej zemine, suchej až stredne vlhkej a dobre priepustnej. Ideálna je kyprá, výživná pôda s vyšším obsahom vápnika. Nevysievajte ho na miesta, kde zvyknete pestovať iné kapustovité rastliny (hlúboviny), pretože má rovnakých škodcov.
Zálievka
Po vysadení rastlinu zavlažujte, aby dobre zakorenila. Po zakorenení znesie cheirant suchšiu pôdu. Dajte pozor, aby ste ho nepodmáčali. Rastline najviac vyhovujú dobre drenážované podklady, dokáže rásť v skalných štrbinách a stenách, ako naznačuje aj jej anglické pomenovanie (wallflower).
Kvitnutie
Kvitne na jar, od marca do júna, druhý rok od výsevu.
Choroby a škodcovia
Vyskytnúť sa môžu skočky. Sú to malé čierne skákajúce chrobáčiky, ktoré v listoch rastlín vyžierajú dierky a rastlina chradne. Keď sa premnožia, vedia zničiť celé porasty. Tiež sú prenášačmi vírusových a bakteriálnych ochorení. Prosperujú v horúcich slnečných suchých dňoch. Ako prevencia sa odporúča odstraňovanie záhradného odpadu a prerýľovanie zeme po sezóne, aby sa decimoval počet prezimujúcich škodcov.
Využitie
Pestuje sa ako okrasná rastlina s krásnou vôňou jej skorých jarných kvetov. Boli vyvinuté nové kultivary aj v iných, ako štandardných farbách, napríklad v červenej, gaštanovej, fialovej, ružovej, bielej a krémovej, alebo majú panašované listy. Cheirant sa vysádza do záhonov spolu s inými jarnými kvetmi, ako sú nezábudky, tulipány a iné jarné cibuľoviny. Môžete ho pestovať aj v nádobách. Debničky a kvetináče môžete nájsť tu.