Megaskepasma

Megaskepasma erythrochlamys, (Acanthaceae – akantovité), cz: Hávník skrvavený, en: Brazilian red cloak, Red justicia

Charakteristika

Megaskepasma je rastlinný rod, ktorý obsahuje len jeden druh – Megaskepasma erythhrochlamys, po anglicky nazývaný aj Brazilian red cloak, čiže Brazílsky červený plášť. Je to vzpriamený, polodrevnatý vždyzelený tropický ker, ktorý dorastá do výšky 3 m, v prirodzenom prostredí niekedy až 4,5 m. Má tmavozelené lesklé listy vajcovitého tvaru veľké 12 – 30 cm na dĺžku. Rastú na stopkách, protistojne a majú výraznú žilnatinu.

Vzpriamené, do 30 cm dlhé, kvitnúce klasy majú nápadné červené listene obklopujúce trochu skryté pravé biele kvety. Kvety sú rúrkovité, s 2 pyskami a vo svojom prirodzenom prostredí kvitnú v jeseni a zime a niekedy kvitnú aj po celý rok.

Výskyt

Megaskepasma pochádza z dažďových pralesov Nového sveta, z krajín ako Kostarika, Nikaragua, Salvádor a Venezuela, ale v skutočnosti nie z Brazílie, hoci jej názov napovedá opak.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, alebo vrcholovými polodrevnatými stonkovými odrezkami, ktoré sa odoberajú na jar. Odstráňte spodné listy, nechajte len 2 – 3 listy na vrchole. Odstráňte aj prípadné listene, pretože zvyknú zahnívať. Odrezky vložte do vody alebo rovno do výsevného substrátu. Uložte ich na teplé miesto, no nie na slnko. Aby sa odrezky udržali vo vlhkom a chránenom prostredí, zvyknú sa zakryť priesvitnou fóliou alebo sklom, či umiestniť vo fóliovníku. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do domácnosti si vyberiete tu.

Ako pestovať megaskepasmu

Umiestnenie
Rastline najlepšie vyhovuje čiastočný tieň. Vhodné je stanovište pod vyššími kríkmi a stromami s dostatkom difúzneho svetla, trochou priameho slnka a určitou ochranou pred horúcim popoludňajším slnkom. Farebné kvetné metliny aj tmavozelené listy majú tendenciu na plnom slnku vyblednúť.

Zemina
Dobre rastie rastie vo vlhkých, bohatých humóznych, dobre priepustných pôdach.

Zálievka
Počas teplejších mesiacov je pravidelné zavlažovanie pre tieto kríky nevyhnutnosťou. Mulčovacia vrstva na povrchu zeminy pomôže udržať vlhkosť. Vyvarujte sa však podmáčaniu.

Kvitnutie
Dospelá rastlina kvitne aj počas celého roka, so silnejším kvitnutím v chladnejších mesiacoch. Môže sa stať, že jeden rok kvitne málo alebo vôbec, dá si ročnú prestávku. Netreba sa obávať, nasledujúcu sezónu opäť zakvitne.

Strihanie
Rastlina môže byť udržiavaná v kompaktnom tvare občasným strihaním aspoň raz ročne. Strihanie podporí úhľadnejší opätovný rast a podporí lepšie kvitnutie. Strihá sa po období kvitnutia, zvyčajne na jar. Znesie aj radikálnejší rez. Záhradné nožnice si môžete vybrať tu.

Zazimovanie

Ako tropická rastlina je citlivá na mráz. U nás sa dá pestovať v nádobe, ktorá sa na zimu premiestňuje do teplej slnečnej miestnosti, prípadne do chladnejšej miestnosti, kde teplota neklesá pod 10 °C.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *