Šalvia ananásová, (Salvia elegans, Salvia rutilans), (Lamiaceae – hluchavkovité), cz: Šalvěj skvostná, en: Pineapple sage
Charakteristika
Šalvia ananásová je krovitá jemná trvalka až poloker dorastajúci do výšky až 1–1,5 metra. Početné vzpriamené štvorcové stonky má obrastené protiľahlými, vajcovitými, svetlo žltozelenými listami, ktoré sú žilkované a pokryté jemnými chĺpkami. Celá rastlina obsahuje silice, ktorých aróma je podobná ananásu alebo mandarínkam. Vďaka charakteristickej vôni ju tiež niekedy volajú šalvia melónová či mandarínková. Začiatkom jesene vytvára početné vzpriamené stonky nesúce kvety. Sú žiarivo šarlátovo červenej farby a tvoria sa vo voľných praslenoch. Kvitnú postupne po dlhú dobu. Kvety sú 2–3 cm dlhé a majú charakteristický tvar s dlhou korunnou rúrkou a málo členeným horným aj spodným pyskom. Z kvetov ďaleko vyčnieva čnelka s dvojklanou bliznou a dvojica fertilných tyčiniek.
Rodové meno šalvie pochádza z latinského slova salveo, čo znamená „zachraňovať alebo liečiť“, v súvislosti s údajnými liečivými vlastnosťami pripisovanými niektorým druhom.
Výskyt
Pochádza z Mexika a Guatemaly, kde rastie v kolóniách ako podrast lesov v Sierra Madre a v mezoamerických borovicovo-dubových lesoch v nadmorských výškach medzi 1800 a 2700 m. Jej kvety sú atraktívne pre kolibríky a motýle.
Patrí k často pestovaným šalviám a do záhradnej kultúry bola zavedená okolo roku 1870. Okrem šalvie ananásovej sú u nás obľúbené aj iné druhy šalvií, o ktorých sa viac dozviete v prekliku. (Šalvia lekárska, šalvia ohnivá, šalvia muškátová, šalvia modrá, šalvia hájna, …)
Rozmnožovanie
Rastlina sa šíri do okolia podzemnými výhonkami a vo voľnej prírode vytvára kolónie. Najlepšie sa množí delením trsov alebo odrezkami.
Nie je mrazuvzdorná, pred zimou si z nej môžete odobrať niekoľko polovyzretých odrezkov a vysadiť ich do nádoby koncom leta. Preneste ich do interiéru pred jesennými mrazmi a umiestnite ich na svetlé, ale chladné slnečné okno. Rastliny sa bežne nepestujú zo semien, aj keď možné to je. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do domácnosti si vyberiete tu.
Ako pestovať šalviu ananásovú
Umiestnenie
Vyhovuje jej slnečné a teplé stanovište, dobre znáša aj plné slnko a toleruje aj ľahký tieň. V horúcom letnom podnebí ľahký popoludňajší tieň určite ocení.
Zemina
Darí sa jej v humóznych, rovnomerne vlhkých, dobre priepustných piesočnatohlinitých pôdach, no znesie aj chudobné pôdy.
Zálievka
Netreba veľmi zalievať, sucho jej neprekáža. Na zálievku nezabúdajte pri výsadbe, pri pestovaní šalvie v nádobách, alebo v čase silných letných horúčav. Vyhnite sa podmáčaniu. Ideálne je rastline udržiavať stálu primeranú vlhkosť.
Kvitnutie
Je to rastlina krátkeho dňa. Obdobie kvitnutia v Mexiku začína v auguste, v severnejších oblastiach môže kvitnúť až neskôr na jeseň a ak nie je mráz, môže kvitnúť až do jari. Rastliny pestované u nás ako letničky kvitnú v lete.
Mrazuvzdornosť
V oblastiach s mrazivými zimami sa pestuje ako jednoročná letnička alebo nádobová rastlina, ktorú treba prezimovať v interiéri. Nové rastliny sa umiestňujú na vonkajšie stanovište až po dátume posledného mrazu. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.
Šalvia ananásová znáša pokles teplôt maximálne krátkodobo k −4 až −7 °C. V mraze vrchná časť odumrie až k zemi, ak však nie sú zasiahnuté korene, na jar môže znova obraziť. Škodlivá a potenciálne smrtiaca je pre ňu hlavne prílišná zimná vlhkosť.
Využitie
V nemrznúcich oblastiach sa pestujte na záhonoch aj v bylinkových záhradách. U nás je to letnička, ktorú si však môžete prezimovať v interiéri. Listy a kvety sú jedlé a v kulinárstve sa využíva ich aróma. Esenciálny olej rastliny pozostáva z kyseliny kávovej a jej derivátov, ako je kyselina rozmarínová a kyselina salvianolová. Kvety sa dajú použiť ako ozdoba tanierov a tiež sa zvyknú pridávať do ovocných koktailov alebo šalátov. Z listov sa spolu s inými bylinkami robia horúce aj ľadové čaje. Sušené listy bývajú súčasťou potpourris.
Rastlina sa používa v mexickej tradičnej medicíne, najmä pri úzkosti a hypertenzii.
Pridaj komentár