Senna spectabilis

Senna spectabilis, (syn: Cassia spectabilis), (Fabaceae – bôbovité), en: American cassia, Popcorn tree, Weeping cassia, Drooping cassia, Popcorn bush, Golden wonder tree, Spectacular cassia, Yellow cassia

Charakteristika

Senna spectabilis je ker alebo strom s hustou, rozložitou korunou. Vo vlhkých klimatických podmienkach je vždyzelený, v oblastiach so suchým obdobím môže opadávať. Rastie rýchlo, od vyklíčenia do dvoch rokov môže narásť do výšky 3,5 m a dospelý strom dosahuje výšku 7 – 18 m. Má krátky kmeň, ktorý sa zvyčajne rozvetvuje už v blízkosti zeme, prípadne vytvára niekoľko kmeňov. Listy sú striedavé, párno-perovito zložené zo 4–15 párov lístkov, z ktorých každý dorastá do veľkosti 7,5 cm. Listové čepele sa zatvárajú na noc a otvárajú sa za úsvitu.

Žiarivo žlté súkvetia sú dlhé 10–50 cm. Tvorené sú kvetmi veľkými 3,5–4 cm, ktoré majú 5 nerovnakých okvetných lístkov. Z nápadných kvetov sa vytvoria predĺžené plody v tvare strukov s dĺžkou asi 15 – 30 cm. Plody sú suché, rozpadajúce sa, čierno-hnedastej farby s početnými plochými hnedými semenami.

Existujú protichodné informácie o tom, či tento strom má, alebo nemá symbiotický vzťah s určitými pôdnymi baktériami, takže nie je jasné, či fixuje atmosférický dusík.

Výskyt

Pochádza z Južnej a Strednej Ameriky. Vyskytuje sa v dažďových pralesoch, poloopadavých a suchých lesoch, horských lesoch aj suchých údoliach až do nadmorskej výšky 2000 m n m. Rozšírená bola do tropických a subtropických oblastí celého sveta, kde sa pestovala ako okrasná rastlina v parkoch a záhradách. V mnohých častiach Afriky a tiež v južnej Indii sa stala inváznou rastlinou po tom, čo ju introdukovali na pomoc v boji proti zhoršujúcim sa ekosystémom postihnutých odlesňovaním a dezertifikáciou. Najlepšie rastie v oblastiach, kde sa ročné denné teploty pohybujú v rozmedzí 15 – 25 °C, ale znesie 10 – 30 °C.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami. Sú tvrdé, pred výsevom ich treba obliať malým množstvom takmer vriacej vody a následne ich treba namočiť na 12 – 24 hodín do teplej vody. Počas tejto doby by mali nasať vlhkosť a napučať – ak nie, potom opatrne urobte zárez do semena (dávajte pozor, aby ste nepoškodili jadro) a pred výsevom ich namočte ešte na ďalších 12 hodín. Umiestnite ho potom do piesčitého výsevného substrátu a udržujte pri teplote 22-24 °C. Semená vyklíčia do 10 – 30 dní. Pri neošetrenom semene býva klíčivosť nižšia ako 30 %. Pareniská, fóliovníky a všeličo iné si vyberiete tu.

Ako pestovať sennu spectabilis

Umiestnenie
Vyžaduje tropické alebo takmer tropické podnebie a slnečné stanovište.

Zemina
Na zeminu nie je náročná a rastie aj v chudobnej pôde, s osobitou silou rastie na úrodnej, hlbokej a dobre priepustnej pôde. Uprednostňuje piesčitú alebo hlinitú pôdu s pH v rozmedzí 5,5 – 7 a toleruje aj 5 – 7,5. Nevyhovujú jej zasolené pôdy.

Zálievka
Rastline v nádobe udržujte stredne vlhkú pôdu a polievajte ju pravidelne. Rastliny dobre zakorenené v zemi sú odolné voči suchu.

Vlhkosť vzduchu
V jeho prirodzenom prostredí sa striedajú obdobia sucha s obdobiami s vysokou vzdušnou vlhkosťou. Zvyčajne stálezelené listy v období sucha na krátku dobu opadávajú.

Kvitnutie
Kvitne od konca leta do neskorej jesene.

Strihanie
Odporúča sa rastlinu prerezávať a tvarovať v období po odkvitnutí. Záhradné nožnice si môžete vybrať tu.

Zazimovanie
Ak rastlinu pestujete v našich podmienkach, na zimu ju umiestnite do chladnejšej miestnosti, kde teplota neklesá pod 10 °C. Neznáša teploty pod bodom mrazu, ak nie sú len ojedinelé a veľmi krátke.

Využitie

V miestach svojho výskytu sa Senna spectabilis využíva aj na liečebné účely. Používa sa na liečbu lišajov a kožných ochorení. Môže sa použiť pri infekciách spôsobených Candida albicans. Tradičnými liečiteľmi sa využíva na liečbu epilepsie, zápchy, nespavosti a úzkosti.

Drevo sa lokálne využíva ako palivo, tiež na stavbu plotov a na výrobu malých nástrojov. Keďže ide o medonosnú rastlinu, často sa pestuje na tento účel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *