Mesačnica trváca

Mesačnica trváca, ľud: čertove peniažky, (Lunaria rediviva, Lunatia odorata), (Brassicaceae – kapustovité), cz: Měsíčnice vytrvalá, en: Perennial Honesty, Silver dollar plant, Money plant

Charakteristika

Mesačnica trváca je trváca bylina dorastajúca do výšky 30 – 140 cm. Má plazivý podzemok, z ktorého vyrastá priama hranatá byľ, v hornej polovici rozkonárená. Dolné listy sú protistojné, okrúhlo srdcovitého tvaru, horné sú striedavé a podlhovasté. Listy sú na lícnej strane zelené, krátko riedko chlpaté, na rubovej strane sú modrozelené a chlpaté hlavne na žilkách.

Kvety vyrastajú v strapci, sú bledofialové, niekedy biele. Sú štvorlupienkové. Kvitnú od mája do júla. Príjemne voňajú. Plody sú podlhovasto elipsovité 4 – 8 cm x 2 – 3 cm veľké šešule, na obidvoch koncoch zúžené a ovisnuté. Pokladali sa za liečivé, používali sa pri liečbe epilepsie.

Názov mesačnica je odvodený od bielych šešúl a tvaru semien. Niektorým tieto šešule pripomínajú mince, ako napovedá ľudový názov (čertove peniažky) aj anglické pomenovanie rastliny: Silver dollar plant, Money plant.

Výskyt v prírode

Mesačnica trváca je polotieňový lesný druh. Zvykne rásť v početných skupenstvách. Vyskytuje sa na čerstvých, slabo kyslých, bohatých, humóznych, kyprých, štrkovitých až hlinitých, aj sutinových pôdach. Rastie až do horských polôh v úžľabinových horských a sutinových lesoch. Rozšírená je v strednej Európe a v horských oblastiach juhovýchodnej Európy, izolovane sa vyskytuje aj v západnej Európe.

Poznámka: Fotky k článku pochádzajú z lesov Muránskej planiny, nafotené boli v máji.

Príbuzný druh

Mesačnica ročná (Lunaria annua) je dvojročná rastlina, ktorá sa pestuje v záhradách ako okrasná rastlina. Jej plody – veľké ploché priehľadné šešule, sa využívajú v suchých kvetinových dekoráciách a aranžmánoch.

Rastlina má ružové alebo biele kvety, ktoré kvitnú v máji. Nemá špeciálne nároky na starostlivosť, vyhovuje jej polotienisté stanovište a bežná záhradná zemina.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *