Monstera skvelá

Monstera skvelá, skvostná, Monstera deliciosa, (Araceae – áronovité ), cz: Monstera půvabní

Monstera skvelá, Monstera deliciosa

Charakteristika

Monstera je obľúbená nenáročná izbová rastlina, ktorá môže dorásť do veľkých rozmerov, cca do 3 – 5m. Má tendenciu rozrastať sa do šírky a jej rast a tvar je pomerne nepravidelný. Je to popínavá rastlina. Na jej stonke sa tvoria silné dužinaté vzdušné korene, ktorými si pomáha, keď sa chce šplhať nahor. Listy má veľké, lesklé, tmavozelené, vyrastajúce na dlhých stonkách. Sú srdcovitého tvaru a majú charakteristické otvory a hlboké zárezy siahajúce od okrajov takmer po stredovú žilku.

Rastlina pochádza z tropických oblastí Mexika, v jej prirodzenom prostredí je teplo a vlhké ovzdušie. Rastie v podraste vysokých stromov, čo spôsobuje, že na tieto miesta nepreniká priame slnečné žiarenie, prípadne len občas.

Rozmnožovanie

Rastlinu rozmnožujeme na jar alebo v lete vrcholovými stonkovými odrezkami. Ideálny odrezok by mal mať 2 -3 listy a vzdušný koreň. Umiestnime ho rovno do vlhkého substrátu alebo do vody. Pri izbovej teplote a vyššej vzdušnej vlhkosti čoskoro zakorení. Kvetináč, ktorý podporí elegantný vzhľad vašej rastliny, nájdete tu.

Monstera skvelá, Monstera deliciosa
Monstera skvelá, Monstera deliciosa

Ako pestovať monsteru

Umiestnenie
Pestujeme ju v jasnom filtrovanom svetle, ale nie na priamom slnku. V tieni bude mať monstera menšie listy a budú menej perforované. Vhodná je normálna izbová teplota so zimným minimom 12°C a vyššia vlhkosť vzduchu.

Zemina
Vyhovuje jej hlinitý výživný substrát s trochou rašeliny. Kvalitný substrát si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Zálievka
Rastlinu počas vegetačného obdobia zalievame mierne a medzi zálievkami necháme povrch zeminy vyschnúť. V zime zalievame ešte miernejšie. V teplom prostredí sa odporúča rastlinu buď často sprejovať, alebo kvetináč postaviť do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Kvitnutie
V bytových podmienkach väčšinou nekvitne, ale občas, pri vytvorení optimálnych podmienok, sa to podarí. Kvitne bielymi kvetmi a následne vytvorí jedlé plody, ktoré chuťou pripomínajú ananás.

Chyby pri pestovaní
Rastline môžu žltnúť spodné listy. Väčšinou to býva znakom preliatia. Rastlinu nikdy nenechávame stáť vo vode, zeminu udržujeme len mierne vlhkú. Premokrenie substrátu sa môže prejaviť aj slzením na okrajoch listov, prípadne aj hnilobou kmienka.

Žltnutie listov môže byť spôsobené aj podvýživou. Nedostatok vody sa odzrkadlí hnedými škvrnami na listoch a nové listy sú tmavé a malé.

Starostlivosť

Rastliny pestované do výšky bývajú podopierané tyčou, ktorá je obalená machom, alebo iným vlhkosť zadržiavajúcim materiálom. Dospelé rastliny tvoria vzdušné korene, ktoré prichytávame do machovej tyče, aby do nej vrástli.

Vzdušné korene zo spodnej časti rastliny sa môžu vtlačiť priamo do pôdy, kde zakorenia. Budú tak nápomocné v prísune živín a vlahy. Korene z vyšších častí rastliny môžeme odstrániť, alebo ich využijeme na prichytenie sa k spomínanej tyči.

Machová tyč, poskytujúca rastline vlhkosť a oporu má využitie napríklad aj pri pestovaní potosovca alebo šeflery.

Keď vidíme, že korene monstery zaplňujú nádobu, je čas na presádzanie. Robíme tak na jar, spravidla každý druhý rok. Veľké rastliny je vhodné umiestniť do ťažkého hlineného črepníka, ktorý vyváži nadzemnú časť a zabezpečí rastline stabilitu.

Od jari do jesene pridávame do zálievky plné tekuté hnojivo každé 2 týždne. Kvalitné hnojivo si vyberiete, keď kliknete sem.

Odporúča sa raz za čas utierať prach z listov monstery vlhkou hubkou namočenou vo vode bez vápnika. Pri utieraní jednou rukou podoprieme list, aby sa nepoškodil.

Monstera skvelá, Monstera deliciosa

Diskusia k článku “Monstera skvelá

 • 10. augusta 2020 at 2:06
  Permalink

  Dobrý deň,
  rád by som sa opýtal, ako docieliť aby mala monstera, čo najväčšie prerušované listy? Pretože mi stále tlačí iba listy menšie od pôvodných.

  Reply
  • 10. augusta 2020 at 9:13
   Permalink

   Dobrý deň, všeobecne platí, že čím je rastlina staršia, tým má hlbšie vykrojené listy. Mladé rastliny ich majú srdcovité a celookrajové. Keď monstere zabezpečíte dostatočné množstvo svetla, bude vytvárať hlbšie delené dospelé listy. Nedávajte ju však na priame slnko, to by jej ublížilo. Prajem Vám veľa trpezlivosti a úspechov pri pestovaní.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.