Monstera skvelá

Monstera skvelá, skvostná, (Monstera deliciosa, syn. Philodendron pertusum), (Araceae – áronovité ), cz: Monstera půvabní, en: Swiss cheese plant, Split-leaf philodendron

Monstera skvelá, Monstera deliciosa

Charakteristika

Monstera deliciosa je tropická popínavá a epifiticky rastúca lianovitá rastlina dorastajúca do dĺžky až 20 m. Pochádza z tropických oblastí južného Mexika, v jej prirodzenom prostredí je teplo a vlhké ovzdušie. Rastie v podraste vysokých stromov na miestach, kam nepreniká priame slnečné žiarenie, prípadne len občas. Svojou popínavou stonkou a silnými dlhými vzdušnými koreňmi sa prichytáva o kmene okolitých stromov. Neparazituje na nich, iba ich využíva ako oporu na ceste za svetlom.

Monstera skvelá, Monstera deliciosa

Jej listy majú srdcovitý tvar, sú veľké, lesklé, kožovité, tmavozelené a vyrastajúce na dlhých stopkách z lianovitej polodrevnatejúcej stonky. Spočiatku môžu byť listy celookrajové, neskôr sa v nich tvoria charakteristické otvory a hlboké zárezy siahajúce od okrajov takmer po stredovú žilku a zostávajú hlboko laločnaté. Kvety pozostávajú z krémovo bieleho tulca veľkého cca 25 cm obklopujúceho asi 17 cm dlhé, dužnaté valcovité súkvetie s nahusto usporiadanými drobnými, obojpohlavnými kvetmi na kratučkých stopkách. Kvety vydávajú špecifickú vôňu. Po opelení sa valec zväčšuje a mení farbu zo zelenej na žltú. Plody sú dužinaté bobule nahustené na valci, ktorý má v zrelosti dĺžku cca 25 cm a hrúbku cca 4 cm. Zrelé plody sú jedlé a chutné, chuťou pripomínajú ananás. Dozrievanie trvá niečo vyše roka.

V našich podmienkach je monstera skvelá obľúbenou nenáročnou izbovou rastlinou vhodnou do väčších priestorov.

Monstera skvelá, Monstera deliciosa
Botanická záhrada La Concepción v Málage, november 2022.

Rozmnožovanie

Rozmnožiť si ju môžete na jar alebo v lete vrcholovými stonkovými odrezkami. Ideálny odrezok by mal mať 2 -3 listy a aspoň jeden vzdušný koreň. Odrezok umiestnite do nádoby s vodou, alebo aj rovno do vlhkého vzdušného piesčitého substrátu. Pri izbovej teplote a vyššej vzdušnej vlhkosti čoskoro zakorení. Kvetináč, ktorý podporí elegantný vzhľad vašej rastliny, nájdete tu.

Monstera skvelá, Monstera deliciosa
Botanická záhrada La Concepción v Málage, november 2022.

Ako pestovať monsteru

Umiestnenie
Pestujte ju v jasnom filtrovanom svetle, nie na priamom slnku. V tieni bude mať monstera menšie listy a budú menej perforované. Vhodná je normálna izbová teplota so zimným minimom 12°C a vyššia vlhkosť vzduchu.

Zemina
Vyhovuje jej priepustný hlinitý výživný substrát s trochou rašeliny a kompostu.

Zálievka
Rastlinu počas vegetačného obdobia zalievajte mierne a medzi zálievkami nechajte povrch zeminy vyschnúť. V zime zalievajte ešte miernejšie.

Monstera skvelá, Monstera deliciosa
Botanická záhrada La Concepción v Málage, november 2022.

Vlhkosť vzduchu
V teplom prostredí je žiadaná aj vyššia vlhkosť vzduchu. Odporúča sa rastlinu buď často sprejovať, alebo kvetináč postaviť do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Kvitnutie
V prirodzených podmienkach kvitne of júna do septembra vo veku troch rokov, v bytových podmienkach väčšinou nekvitne, alebo len výnimočne a to vtedy, ak sa vám podarí vytvoriť jej optimálne podmienky.

Chyby pri pestovaní
Rastline môžu žltnúť spodné listy. Väčšinou to býva znakom preliatia. Nikdy ju nenechávajte stáť vo vode, zeminu udržujte len mierne vlhkú. Premokrenie substrátu sa môže prejaviť aj slzením na okrajoch listov.

Žltnutie listov môže byť spôsobené aj podvýživou. Nedostatok vody sa odzrkadlí hnedými škvrnami na listoch a nové listy sú tmavé a malé.

Monstera skvelá, Monstera deliciosa

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Staršie rastliny sú pomerne mohutné, rozrastajú sa tiež do šírky a majú tendenciu rásť nepravidelne. Pomôcť by mala machová tyč, ktorou rastlinu podopriete a priviažete ju tak, aby sa postupne mohla sama prichytiť a svojimi vzdušnými koreňmi do vlhkého machu vrastať.

Vzdušné korene zo spodnej časti rastliny môžete vtlačiť aj priamo do pôdy, kde zakorenia. Budú tak nápomocné v prísune živín a vlahy a tiež podporia stabilitu rastliny. Vzdušné korene sa neodporúča odstraňovať.

Keď korene monstery zaplnia nádobu, je čas na presádzanie. Rastlinu presádzajte na jar, spravidla každý druhý rok. Veľké rastliny je vhodné umiestniť do ťažkého hlineného črepníka, ktorý vyváži nadzemnú časť a zabezpečí jej stabilitu.

Od jari do jesene pridávajte každé 2 týždne do zálievky plné tekuté hnojivo.

Z listov jej raz za čas utrite listy od prachu vlhkou hubkou namočenou vo vode bez vápnika. Pri utieraní jednou rukou podoprite list, aby sa nepoškodil.

Monstera skvelá, Monstera deliciosa
Botanická záhrada La Concepción v Málage, november 2022.

2 komentáre k “Monstera skvelá

  • 10. augusta 2020 at 2:06
    Permalink

    Dobrý deň,
    rád by som sa opýtal, ako docieliť aby mala monstera, čo najväčšie prerušované listy? Pretože mi stále tlačí iba listy menšie od pôvodných.

    Reply
    • 10. augusta 2020 at 9:13
      Permalink

      Dobrý deň, všeobecne platí, že čím je rastlina staršia, tým má hlbšie vykrojené listy. Mladé rastliny ich majú srdcovité a celookrajové. Keď monstere zabezpečíte dostatočné množstvo svetla, bude vytvárať hlbšie delené dospelé listy. Nedávajte ju však na priame slnko, to by jej ublížilo. Prajem Vám veľa trpezlivosti a úspechov pri pestovaní.

      Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *