Jazmín nahokvetý

Jazmín nahokvetý, Zimný jazmín, (Jasminum nudiflorum), (Oleaceae – olivovité), en: Winter jasmine

Jazmín nahokvetý, (Jasminum nudiflorum)
Fotky sú z 29.12.2019

Charakteristika

Jazmín nahokvetý je opadavý, mrazuvzdorný, hustý a čiastočne poliehavý krík. Má dlhé štvorhranné oblúkovito rastúce vetvy. Vekom sa vetvy menia z tmavozelených cez svetlozelené na hnedozelené. Listy sú malé, protistojné tmavozelené. Každý list sa skladá z 3 oválnych podlhovastých kožovitých lesklých lístkov. Strihom neupravené kríky jazmínu nahokvetého rastú pomerne neusporiadane a vytvárajú húštinu. Zaujímavosťou je, že kvitne v zime záplavou jasnožltých kvietkov na bezlistých konároch. Kvietky sa skladajú zo 6 okvetných lístkov, majú priemer 1 – 2 cm a nevoňajú. Rastlina pochádza z Tibetu.

Na oporných konštrukciách, múroch či plotoch zvykne dorastať aj do väčších výšok (napríklad až do výšky 3 metrov).

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa nezdrevnatenými bylinnými odrezkami, ktoré na jar jednoducho zapichneme do zeme. Veľmi účinne sa množí aj potápaním. Vetvička pri kontakte s pôdou zakorení a následne ju môžeme oddeliť od materskej rastliny. Takto sa krík pomerne rýchlo rozširuje do okolia. Často sa stáva, že samovoľne zakorenia aj vetvičky, ktoré sme po zostrihaní kríka nechali ležať na zemi.

Jazmín nahokvetý, (Jasminum nudiflorum)

Ako pestovať jazmín nahokvetý

Umiestnenie
Jazmín nahokvetý obľubuje slnečné stanovištia, miluje plné slnko. V tieni dobre nekvitne.

Zemina
Vyhovuje mu neutrálna priepustná pôda, dobre znáša aj pôdu ílovitú, kyslú alebo zásaditú.

Zálievka
Vyhovuje mu pravidelná závlaha, ale dobre znáša aj zanedbávanie.

Kvitnutie
Kvitne v zime, od neskorej jesene do skorej jari (december – február), zakvitnuté vetvičky sa zvyknú rezať do vázy.

Choroby a škodcovia
Je odolný voči škodcom a chorobám, v hustom poraste sa môžu objavovať vošky.

Jazmín nahokvetý, (Jasminum nudiflorum)

Strihanie

Aby jazmín pravidelne a husto kvitol, vyžaduje silný rez, ktorý by mal byť vykonaný 1 x ročne najlepšie hneď po kvitnutí, najneskôr koncom apríla. Kríček znesie tvarovanie a zostrihávanie aj kedykoľvek v priebehu roka, keď už prerastá cez vytýčené hranice. Zvykne byť zostrihávaný do tvaru gule alebo pologule, podobne, ako napríklad skalník. Pri väčších rastlinách vám strihanie uľahčia elektrické nožnice. Nožnice na strihanie živých plotov si môžete vybrať aj tu.

Využitie

Jazmín nahokvetý sa používa najmä na oživenie záhrady v predjarí. Prekvapí svojím bohatým kvitnutím v čase, keď kvitnutie kvetov nikto neočakáva.

Zvykne sa pestovať na zaplnenie väčších či menších plôch vo verejnej výsadbe, namiesto trávnatých plôch na miestach, ktoré sa zle udržiavajú. Využíva sa aj na spevnenie svahov. Pri plánovaní výsadby treba však vziať do úvahy jeho bujný rast.

Pekne rastie aj popri pletivovom plote a pri pravidelnom zostrihávaní vytvorí v lete krásnu zelenú stenu.

Výhony sa dajú vyviazať do oblúkov, čo v zime v čase kvitnutia vytvára zaujímavý dekoratívny prvok. Preplietať ho môžeme spoločne so vždyzeleným brečtanom alebo plamienkom, ktorý dodá kríku počas neskorej jari alebo v lete záplavu svojich kvetov. Oporu pre rastliny nájdete tu.

Jazmín je tiež výborný krík pre pestovateľov bonsajov, aj začiatočníkov. Je nenáročný, dlhoveký, dobre sa tvaruje a rýchlo rastie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *