Zamioculcas zamiifolia

Zamioculcas zamiifolia, (Araceae – áronovité), en: Zuzu plant

Zamioculcas zamiifolia

Charakteristika

Zamioculcas je veľmi nenáročná teplomilná izbová rastlina. Má vzpriamený vzrast a tmavozelené lesklé kožovité listy, zoradené v nepárno perovitom zoskupení. Rastie pomaly, závisí to však aj od podmienok, ktoré jej pestovateľ dokáže vytvoriť. Každý rok štandardne vytvorí jeden alebo dva páry listov. V stonkách a listoch si zamioculcas ukladá zásoby vody, rovnako ako to robia aj iné sukulentné rastliny. Olistené výhony môžu dosahovať výšku až jeden meter. Rastlina vytvára podzemné cibule/ hľuzy.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa vegetatívne, delením trsov alebo oddelením jednotlivých výhonkov od materskej rastliny.

Nové rastlinky sa môžu namnožiť aj z jednotlivých lístkov oddelených z listových vetiev začiatkom jari. Tento spôsob množenia je zdĺhavejší, pretože lístky najprv vytvárajú v zemi cibuľky, z ktorých neskôr vyrastú mladé rastlinky. Lístky teda jednoducho vysadíme do samostatných črepníkov a udržujeme ich v teple a vlhku. Pomocou opadnutých zakoreňujúcich sa lístkov sa rozmnožuje napríklad aj sukulent graptopetalum.

Ako pestovať zamioculcas

Umiestnenie
Rastlinu pestujeme na svetlom mieste, ale nie na priamom slnku. Znáša však široké spektrum svetla a zvláda aj obmedzenejšie svetelné podmienky, dokonca tmavšie miesta – zastrčené kúty, rohy a výklenky. Vyhovuje jej izbová teplota a v zime vyžaduje minimálnu teplotu 15°C.

Zemina
Vhodný je výživný humózny priepustný substrát. Rastline v nádobe zabezpečíme dobrú drenáž a väčší a stabilný črepník. Prihnojujeme každé tri až štyri týždne hnojivom na izbové rastliny okrasné listom s nízkym obsahom dusíka.

Zálievka
Zamioculcas pravidelne zalievame a medzi zálievkami necháme pôdu takmer vyschnúť. Na tmavšom mieste potrebuje menej vody. Znesie aj dlhšie obdobie sucha bez ujmy na vzhľade, podmienkou je však vyššia vzdušná vlhkosť. Skôr znesie suchú ako preliatu zeminu. Preliatie spôsobuje žltnutie a opadávanie listov.

Zamioculcas zamiifolia

Presádzanie
Presádzame ho raz za 3 roky, najlepšie na jar. Vhodný je ťažký kvetináč primeraný rozmerom rastliny tak, aby jej zabezpečil stabilitu. Kvetináč pre váš zamioculcas môžete nájsť aj tu.

Kvitnutie
V izbových podmienkach kvitne zriedkavo, ale nie je to nemožné. Kvet je špecifický a podobný ostatným kvetom rastlín z čelade áronovitých, napríklad antúrii alebo monstere.

Choroby
Rastlina je známa svojou odolnosťou proti chorobám. Netrpí ani na hubové choroby a nenapádajú ju ani škodcovia. Ublížiť jej môže len nevhodná starostlivosť a to predovšetkým časté prelievanie a umiestnenie na priamom slnečnom svetle. Pri nadmernej zálievke prestane rásť, chradne, korene začnú hniť a celá rastlina uhynie.

Starostlivosť
Z času na čas pretrieme rastline listy vlhkou mäkkou handričkou, aby sme z nich odstránili prach.

Jeden komentár k “Zamioculcas zamiifolia

  • 1. septembra 2021 at 21:18
    Permalink

    Pisete ze vscsi crepnik, no pokial viem zz sa rád „tlaci“ v crepniku, vyhovuje mu skor tesnejši priestor pre hluzy, ci ?

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *