Muehlenbeckia complexa

Muehlenbeckia complexa, (Polygonaceae – stavikrvovité), (Maorský názov: Pohuehue, Tororaro), en: Mattress plant, Wiggy-bush, Wire vine, Maidenhair vine, Creeping wire vine

Charakteristika

Muehlenbeckia complexa je poloopadavá liana pochádzajúca z Nového Zélandu. V súčasnosti sa vyskytuje aj v iných, prevažne pobrežných oblastiach sveta, kde sa môže správať až invazívne. Vytvára rozvetvené a prepletené vetvičky riedko porastené drobnými lístkami. Vo svojom prirodzenom prostredí vytvára hustú masu prepletených vetiev, jej stonky sú štíhle a plazia sa po zemi, po iných rastlinách, skalách a keď nemá inú oporu rastie ponad seba. Stonky sú tvrdé a drevnatejúce, majú červenofialovú farbu a drôtovitý vzhľad a dorásť môžu aj do dĺžky 4 m. Listy sú drobné, stopkaté, tmavozelené, lesklé a okrúhle, ale môžu mať aj variabilný tvar a veľkosť. Kvety vyrastajú v kláskoch z pazúch listov a špičiek konárov. Sú zelenobiele, drobné, dužinaté, obojpohlavné a príjemne voňajú. Dajú sa jesť, sú vraj sladké a šťavnaté.

Svoje rodové meno získala rastlina po botanikovi Heinrichovi Gustavovi Mühlenbeckovi (1798 – 1845), ktorý bol alsaský lekár a botanický zberateľ známy, okrem iného, svojou prácou s machorastmi. Prímenie complexa si vyslúžila vďaka svojmu zamotanému rastu. U nás sa používa latinský názov, keďže slovenské pomenovanie nemá.

Rozmnožovanie

Rozmnožiť si ju môžete v jarnom období pomocou odrezkov alebo delením trsov. Výborne znáša rez aj tvarovanie.

Ako pestovať muehlenbeckiu

Umiestnenie
Vhodné je slnečné stanovište s dostatkom vlahy, hoci bez problémov bude rásť aj v polotieni. Pestuje sa zväčša v črepníkoch, ktoré sú v lete umiestnené na balkónoch. Nádobu môžete tiež zapustené do zeme, muehlenbeckia vám z nej bude prevísať a rozrastať sa plazivo po povrchu pôdy. Môžete jej rovnako zabezpečiť aj oporu, o ktorú sa budú jej popínavé stonky opierať. Dekoračné opory pre popínavé rastliny si vyberiete tu. Vonku ju pestujte len v obdobiach bez mrazov, na zimu ju treba presunúť na chránené miesto.

Zemina
Ľahko sa pestuje v bežných záhradných, dobre priepustných pôdach. Zabezpečte jej prevzdušnenú zeminu a podľa možností kyslejšiu pôdu. Pridajte jej do nádoby rašelinu, ak potrebujete vytvoriť kyslejší substrát.

Zálievka
Pôdu jej udržiavajte stále mierne vlhkú, nesmie na dlhšiu dobu preschnúť, ani v zime.

Kvitnutie
Kvitne od júna do júla.

Zazimovanie

Rastlina je poloopadavá, cez zimu stráca väčšinu alebo aj všetky listy. Prežiť by mala krátkodobý pokles teploty pod 0°C, v našich podmienkach ju radšej na zimu preneste do chránených svetlých priestorov nad 16°C, prípadne z nej v zime urobte štandardnú izbovú rastlinu, ktorú pred prenesením do interiéru môžete podľa potreby zostrihať. Neprestávajte ju mierne zalievať.

Inak jej vyhovuje skôr chlad ako teplo, takže vonku ju môžete nechať dlhšie počas jesene na chránenom stanovišti spolu s vresmi a inými jesennými rastlinami, ktorým robí často spoločnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.