Vres obyčajný

Vres obyčajný, Šedivník, (Calluna vulgaris), (Ericaceae – vresovcovité), cz: Vřes obecný, en: Common heather, Ling, Heather

Charakteristika

Vres je nízky vždyzelený poloker s rozkonárenou, v spodnej časti poliehavou, zakoreňujúcou stonkou a vystúpavými ten­kými konárikmi. Dorásť môže až do výšky 50 cm. Drobné úzke šupinovité listy sú v štyroch ra­doch pritisnuté k rozkonárenej stonke a navzájom sa strechovito prekrývajú. Sú tmavozelené. Aj kvietky sú drobné a sú zoskupené v bohatých koncových klasoch pozdĺž takmer celej stonky. Majú ružovkastofialový kalich a ružovú, zriedka bielu korunu, kratšiu ako kalich. Plody sú tobolky.

Výskyt

Vres obyčajný je európsko – západosibírsky rastlinný druh. U nás rastie na kyslých piesočnatých a kremičitých lesných pôdach, horských lúkach a rašeliniskách. Tvorí celé súvislé porasty zvané vresoviská, u nás najmä v Tatrách a v Čechách napríklad v Krkonošiach. Je ukazovateľom kyslej pôdy.

Vres obyčajný (Calluna vulgaris)

Rozmnožovanie

Vres si môžete rozmnožiť tzv. potápaním alebo pomocou odrezkov. Potápanie uskutočníte nasledovne: Výhonky staršej rastliny opatrne ohnite a drevnatou časťou prichyťte k pôde napríklad drôtikom v tvare U a prisypte zeminou. Výhonok po niekoľkých týždňoch zakorení, potom ho oddeľte nožnicami od pôvodnej materskej dreviny a vysaďte na nové miesto.

Na zakorenenie bylinných odrezkov je vhodný čas v júni a júli. 10 – 15 cm dlhý odrezok s odstránenými listami v spodnej časti namočte do stimulátora zakoreňovania a zapichnite do vlhkého substrátu. Umiestnite na tienisté miesto a pre zvýšenie úspešnosti ich prikryte skleneným pohárom, ktorý občas odkryte, aby ste rastlinke dopriali viac vzduchu a zároveň ju aj zavlažte. Rastlina by mala zakoreniť od 3 do 6 týždňov. Doplnky do záhrady aj všeličo do domácnosti nájdete tu.

Ako pestovať vres

Umiestnenie
Vres vysaďte na slnečné alebo polotienisté stanovište na tzv. vresoviská, čiže miesta s pôdou vhodnou pre kyslomilné porasty a spoločenstvá.

Zemina
Vyhovuje mu dobre priepustná zemina, piesočnatá, humózna rašelina alebo aj na živiny chudobná pôda s kyslou reakciou. (pH nižšie ako 5). Pôda nesmie byť vápenatá ani zamokrená. Nevhodnú pôdu treba pred výsadbou upraviť pridaním špeciálneho substrátu alebo ihličia. Vhodná zemina sa dá pripraviť aj zmiešaním záhradníckeho substrátu s rašelinou a pieskom.

Zálievka
Vres potrebuje vlhkejšiu pôdu. Problém so zalievaním môže byť ten, že voda zo studne alebo z vodovodu zvykne byť vápenatá a to vres nemá rád. Odporúča sa preto pridať raz za mesiac do zálievky hnojivo na kyslomilné rastliny a to zabezpečí potrebnú výživu. Dbať treba na to, aby neboli rastliny dlhodobo vystavené suchu ani premočeniu. Aby zemina okolo vresu nevysychala, môže sa vystlať mulčovacou kôrou alebo geotextíliou.

Kvitnutie
V prirodzenom prostredí kvitne od polovice júla do polovice októbra, rastlinky zakúpené v obchodoch kvitnú do neskorej jesene, prípadne až do zimy.

Starostlivosť
Po výsadbe (na jar alebo na jeseň) treba rastliny pravidelne zavlažovať, aby dobre zakorenili. Prihnojovanie je vhodné až v druhom roku. Okolie vysadených rastlín namulčujte drvenou kôrou a odstraňujte burinu. Každoročne po odkvitnutí rastlinu strihajte. V prvom roku po výsadbe je dobré vres chrániť pred mrazmi ihličnatými konármi, alebo vrstvou lístia. Skoro na jar prikrývku odstráňte.

Strihanie

Vres obyčajný treba strihať na jar, najlepšie v marci, v čase keď už nemrzne. Kvitne na tohtoročných výhonkoch, podobne ako mnoho iných drevín kvitnúcich v lete a na jeseň. Uskutočniť môžete tzv. silný spätný rez všetkých konárov, čím docielite bohatší rast nových výhonkov aj bohaté kvitnutie. (Podobne ako pri vyšších drevinách, napr. budleja, drieň, bradavec). Vhodné záhradné nožnice môžete nájsť napríklad tu.

Ak si každoročne netrúfate na takýto silný rez, skracujte rastlinu na jar aspoň o jednu tretinu a raz za 3 – 4 roky urobte zmladzovací rez.

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Aby vresy pekne vynikli, vysádzajú sa do skupín (5 až 10 rastlín), nie samostatne. Pri výsadbe umiestnite horný okraj koreňového balu vresu niekoľko centimetrov hlbšie do zeme.

Pri pestovaní v nádobách vždy hrozí v zime riziko zamrznutia korienkov a tým uhynutie celých rastlín. Chráňte ich buď obalom, alebo premiestnením niekde, kde nemrzne.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Pestovať sa zvyknú v spoločnosti iných kyslomilných rastlín. Vhodný je brečtan alebo zimozeleň. Obľúbené je pestovanie v nádobách a košíkoch, kde spolu s inými rastlinami tvoria súčasť jesennej dekorácie. Zvyknú sa kombinovať so zakrpatenými ihličnanmi, s rôznymi druhmi tráv, okrasnou kapustou. Z typických jesenných kvetov sú vhodné astry alebo chryzantémy. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Vo vresoviskách im robia spoločnosť azalky, hortenzie alebo rododendróny.

Vres obyčajný (Calluna vulgaris)

Liečivé účinky

Okrem pestovania na okrasu má vres obyčajný aj využitie v ľudovom liečiteľstve. Na liečebné účely sa zbierajú kvety (Flos callunae) alebo celá vňať. Kvety sa zbierajú ručným zdrhnutím (stiahnu sa z konárika), vňať sa kosí na začiatku kvitnutia. Najviac účinných látok obsahujú konáriky zbierané v lete, na jeseň ich obsah klesá. Materiál sa nechá ľahko presušiť rozprestretý na tienistom a vetranom mieste alebo v sušiarni pri teplotách do 60 °C. Sušičku na sušenie byliniek, ovocia aj iných potravín si vyberiete tu. Drogu treba uschovávať na suchom a tmavom mieste.

Obsahuje flavonoidy kvercitrín a miricitrín, alkaloid erikodín, glukozid arbutín, triesloviny, kyselinu kremičitú, horčiny a soli draslíka. Pôsobí protizápalovo (predovšetkým na močové cesty), močopudne a upokojujúco. 

Vres obyčajný sa používa v kombinácii s inými bylinami pri ťažkostiach močového ústrojenstva. Osvedčuje sa aj pri chorobách obličiek a pri zväčšení prostaty. Z malej lyžičky drogy a dvoch šálok vody sa pripravuje čaj, z ktorého sa pije dva až trikrát denne polovica šálky.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *