Najlepšie záhradné hojdačky pre vaše pohodlie

Posedenie na terase či záhrade s kávou a knihou v ruke, príjemné teplo a jemný vánok. To je predstava príjemného dňa, ktorú má každý v hlave od momentu, ako začal uvažovať o bývaní v dome. Súčasťou tejto predstavy býva často aj záhradná hojdačka, ktorá vás v príjemnom rytme ukolíše, zbaví nervozity a ponúkne pocit šťastia a pohody. Toto vyobrazenie ako symbol romantiky z filmov z francúzskeho vidieka môže byť aj vašou realitou a súčasťou domova.

Pozrite si závesné kreslá s mäkkučkými vankúšmi, ktoré lákajú k leňošeniu, tu.

Aby sa vaša romantická predstava o relaxe naplnila do posledného detailu, ponúkame vám pár rád, ako si vybrať tú najlepšiu záhradnú hojdačku na vašu terasu či záhradu.

Prejdite priamo na náš výber najlepších záhradných hojdačiek, alebo pokračujte nižšie na rady, ako vybrať záhradnú hojdačku.

Na čo si dať pozor pri výbere záhradnej hojdačky

Materiál

Kedysi bolo základným materiálom pri výrobe záhradných hojdačiek drevo. V súčasnosti je konštrukcia väčšiny hojdačiek vyhotovená z kovových trubiek ošetrených práškovým lakovaním proti korózii. Výhodou kovovej konštrukcie je nižšia hmotnosť ako pri masívnych drevených hojdačkách a rozdiel v použitom materiáli sa premietne aj v cene.

Samotný sedák aj operadlo býva zväčša zo spevnenej a vysokoodolnej tkaniny, niekedy sa používa aj výplet z pogumovaného drôtu, prípadne ratan. Strieška býva z látky, v dnešnej dobe už často aj s UV filtrom.

Nosnosť a rozmery

Šírka a nosnosť sú parametre, ktoré treba voliť podľa toho koľko a akých osôb bude najčastejšie na hojdačke sedávať.

Štandardne majú záhradne hojdačky šírku 170 až 190 centimetrov a umožnia tak sedenie dvom, maximálne trom osobám naraz. Výška celej hojdačky nebýva menšia ako 150 centimetrov a nosnosť zväčša začína na 220 kilogramoch.

Komfort sedenia

Súčasťou väčšiny predávaných záhradných hojdačiek bývajú aj polstrované podušky na sedenie a opieranie.

V prípade poškodenia alebo opotrebovania sa podušky dajú kúpiť aj samostatne, čo je veľmi praktické a šetrí to peniaze. Ak si však podušky kupujete osve, tak si treba dať pozor na rozmery a zároveň na spôsob uchytenia. Nie je totiž nič horšieho, ak sa vám poduška šmýka a sedenie sa tak mení na kúzelnícke číslo, pri ktorom sa chcete udržať vo vzpriamenej sedacej polohe.

Drahšie záhradné hojdačky umožňujú rozloženie sedáku a operadla do podoby lôžka, ktoré sa zafixuje. (Pozri záhradnú hojdačku Happy Green Rivera tu).

Montáž

Hojdačky sa väčšinou predávajú v rozloženom stave a je nutné ich doma svojpomocne poskladať. Na jednej strane platí, že čím viac úsilia a práce do niečoho investujete, tým viac si danú vec vážite. Na strane druhej však nikto netúži po tom, aby mu skladanie novej záhradnej hojdačky zabralo týždeň. Našťastie väčšina záhradných hojdačiek je ceľkom ľahko zložitelná. Konštrukčné trubky sú vytvarované tak, aby boli ľahko zložiteľné do väčších celkov. Bez šrovbovania sa síce nezaobídete, ale diery sú predvŕtané a tak zloženie aj väčšej hojdačky netrvá dlho. Navyše, priložené návody sú v dnešnej dobe už dostatočne detailné, aby aj technicky menej zdatný človek vedel, čo a v akom poradí má urobiť.

Záhradné hojdačky si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Doprava

Vzhľadom na rozmery jednotlivých konštrukčných prvkov je lepšie záhradné hojdačky nakupovať cez internet, keďže pri ich cenách je pravdepodobné, že dopravu budete mať zdarma. A odpadne vám tak problém s tým, ako nasúkať krabicu s hojdačkou cez kufor na sklopené zadné sedadlá vášho auta.

Alternatívou k stabilným záhradným hojdačkám sú záhradné hojdacie siete a závesné lehátka, ktoré si môžete vybrať tu.

Umiestnenie hojdačky

To kam si hojdačku položíte je už na vás. Dôležité však je, aby bola na primerane rovnom podklade, aby aj pri tom najväčšom hojdaní nedošlo k nechcenému pádu. Hojdačky bývajú dostatočne stabilné, ale šikmá plocha či hrboľatý terén dokážu spôsobiť rôzne nepríjemné situácie.

Starostlivosť o hojdačku

Samotná konštrukcia hojdačky by vám mala bez problémov slúžiť dlhé roky. Opotrebovaniu podliehajú hlavne podušky, tie sa preto odporúča skrývať pred dažďom a zimou. Takisto životnosť samotnej hojdačky predĺži, ak látkové časti na zimu prekryjete igelitom a ochránite sedák, operadlo a aj striešku (ak ste ju na zimu nezložili) pred snehom a vlhkosťou.

V prípade, že dôjde k oškretiu niektorej z kovových trubiek, je dobré tieto malé kazy pretrieť antikoróznou farbou (výber kvalitnej farby tu) a predísť tak zhrdzaveniu.

Najlepšie záhradné hojdačky

Happy Green Stripy II

Happy Green Stripy II

Konštrukcia z kovových trubiek ošetrených proti korózii. Polstrovaný (vymeniteľný) sedák , nastaviteľná látková strieška. Nosnosť 220 kg, šírka sedačky 170 cm. Nízka cena.

Happy Green Rivera

Happy Green Rivera

Konštrukcia z oceľových trubiek ošetrených proti korózii. Látkové časti z polyesteru. Nastaviteľný sklon striešky. Sedák je možné rozložiť na pohodlné lôžko (a zafixovať). Ideálne na ležanie na záhrade. Nosnosť 240 kg, šírka 174 cm.

Happy Green Tara

Happy Green Tara
Happy Green Tara

Konštrukcia z oceľových trubiek ošetrených proti korózii. Nastaviteľný sklon striešky. Sedák je rozdelený do troch samostatných častí. Nosnosť 240 kg, šírka 174 cm.

Pre viac záhradných sedačiek a príslušenstva k nim, kliknite sem.
Nájdete tu aj rôzne striešky, podušky, úchyty, moskytiere a pod.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *