Zlatovka prostredná, Zlatý dážď

Zlatovka prostredná, (Forsythia intermedia)

Zlatovka prostredná, Zlatý dážď, Forzítia, (Forsythia x intermedia), (Oleaceae – olivovité), cz: Zlatice prostřední, en: Border forsythia

Zlatovka prostredná, (Forsythia intermedia)

Charakteristika

Zlatovka prostredná je stredne vysoký, opadavý, vzpriamene rastúci krík. Listy má protistojné, kopijovité, svetlo zelené. V priebehu roka o pár odtieňov stmavnú a na jeseň sa vyfarbujú do žlta. Od polovice marca, ešte pred vyrašením listov, kvitne žiarivo žltými kvetmi. Kvety vyrastajú na vlaňajších konároch a majú zvončekovito rozostúpenú korunku. Zlatovka dorastá do výšky 1,5 – 4 m.

Rod Forsythia (zlatovka), nesie pomenovanie na počesť škótskeho botanika Williama Forsytha (1737 – 1804). Rod zahŕňa obľúbené záhradné kry s množstvom hybridov. V záhradách sa pestujú aj rôzne zakrpatené a previslé formy.

Zlatovka prostredná, ktorá je považovaná za najkrajší druh zlatovky, vznikla krížením zlatovky previsnutej (Forsythia suspensa), ktorá pochádza z Číny a zlatovky zelenkastej (Forsythia viridissima).

Rozmnožovanie

Zlatovku najčastejšie rozmnožujeme odrezkami alebo potápaním. Odrezky odoberáme v júli alebo auguste, najlepšie sú jednoročné výhonky dlhé asi 10-15 cm. Odrezky stačí zapichnúť do substrátu, kde zakorenia cca za 4 týždne.
Množiť sa dá aj semenami, je to však zdĺhavejšie. Pred výsevom musia semená prejsť stratifikáciou, preto ich zasejte ešte v jeseni do voľnej pôdy. Záhradné pomôcky a doplnky si vyberiete tu.

Zlatovka previsnutá (Forsythia suspensa)
Zlatovka previsnutá (Forsythia suspensa)

Ako pestovať zlatovku

Umiestnenie
Obľubuje slnečné alebo polotienisté stanovište.

Zemina
Zlatovka uprednostňuje stredne výživnú, mierne vlhkú, ale priepustnú záhradnú pôdu. Znesie všetky typy pôd, je tolerantná voči prechodnému suchu a vlhku.

Zálievka
Zalievať treba iba čerstvo presadenú rastlinu, alebo zlatovku pestovanú v nádobe. Zalieva sa len ku koreňom.

Kvitnutie
Kvitne od polovice marca do apríla na bezlistých vetvičkách. (Pre zaujímavosť, na bezlistých vetvičkách kvitne žltými kvetmi aj jazmín nahokvetý, ten však kvitne skôr, už v januári).

Choroby a škodcovia
Výskyt hubovitých ochorení (múčnatka a chrastovitosť) býva veľmi zriedkavý. V suchom období sa môžu vyskytnúť vošky, ich činnosťou sa zakrúcajú listy a deformujú sa mladé výhonky. Listy môžu obžierať aj rôzne húsenice. V prvom vývojovom štádiu sa nachádzajú v hniezdach na končekoch výhonkov, alebo zvinuté okolo nich.

Zlatovka prostredná, (Forsythia intermedia)

Strihanie

Zlatovka, tým, že patrí medzi skoro kvitnúce dreviny, sa reže hneď po odkvitnutí. Počas leta budú mať nové výhonky čas na vyzretie a nasadenie púčikov, ktoré rozkvitnú v nasledujúcej sezóne. Ak by ste zlatovku rezali príliš neskoro, mohla by budúci rok nekvitnúť.

Záhradné nožnice si môžete vybrať tu.
Znesie aj hlboký rez a preto sa zvykne tvarovať. Nebojte sa odstrihnúť prekážajúce výhony. Pravidelný rez je dôležitý pre kompaktný tvar kríka aj pre bohaté kvitnutie. Staré, príliš husté kry nekvitnú tak pekne, ako keď sú pravidelne ošetrované.

Využitie

Zlatovka nájde uplatnenie v živom plote, ale vynikne aj ako solitér. Vďaka veľkým žiarivo žltým kvetom je výbornou jarnou dominantou záhrady. Rozkvitnuté vetvičky si môžete narezať do vázy a preniesť si tak jarnú atmosféru do domu. Pre umocnenie jarnej nálady si výzdobu určite doplňte veľkonočnými dekoráciami odtiaľto.

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *