Ako vybrať záhradné nožnice

Ako vybrať záhradné nožnice

Záhradné nožnice sú nenápadnou (napríklad oproti takej kosačke), ale o to dôležitejšou súčasťou výbavy každého záhradníka. Či už na jar pri prestrihávaní konárov stromov, počas leta pri zastrihávaní trávy v miestach kde sa kosačkou nedostanete, alebo na jeseň pri tvarovaní a príprave živého plota, záhradné nožnice nepustíte z ruky. Na máloktorú záhradu postačia len jedny, zväčša je treba zadovážiť si niekoľko rôznych typov. V tomto článku sa spolu pozrieme na to, ako si vybrať tie najvhodnejšie záhradné nožnice.

Typy záhradných nožníc

Základom pre výber akéhokoľvek záhradného náradia je jasná predstava o tom, ako a na čo ho chcete používať. Pri záhradných nožniciach tak musíte vedieť, aké činnosti s nimi budete vykonávať. Či máte záhradu plnú ovocných stromov, ktoré potrebujú pravidelne prestrihávať, alebo si dávate záležať na perfektnom anglickom trávniku aj v rohoch vášho pozemku. Iné nožnice zase budete potrebovať, ak vašu záhradu lemuje živý plot, alebo ak máte radosť z perfektne vytvarovaného zemolezu. Na každú z týchto činností potrebujete iný druh nožníc, ktoré vám vašu prácu uľahčia.

...

Malé ručné záhradné nožnice

Ako vybrať záhradné nožnice

Malé ručné záhradné nožnice nájdu svoje uplatnenie nielen v záhrade, ale aj v byte, kde sa realizujú nadšení pestovatelia izbových rastlín. Dobré nožnice aj tu poslúžia na zastrihnutie hrubších stoniek rastlín či tenkých konárikov.

Malé ručné záhradné nožnice sú zvyčajne veľké od 17 do 25 cm, čepele sú buď rovné alebo zaoblené. Ceny sa pohybuju od 5 do 20 euro, podľa výrobcu a veľkosti. Súčasťou býva väčšinou aj poistka na zaistenie čepelí pri ich odložení na poličku a pružina na uľahčenie strihania.

Najlepší pomer výkon/cena ponúkajú nožnice Fiskars SmaltFit s praktickým zámkom a nastaviteľným rozovretím čepelí, ktoré tak ideálne padnú do ruky. Nízka hmotnosť (190 gramov) zároveň neunaví vašu ruku ani ak budete strihať celý deň.

Ak hľadáte lacné a zároveň spoľahlivé malé ručné nožnice, tak sa určite pozrite na nožnice Gardenius GR1N0009. Za necelých osem euro spoľahlivo odstrihnete aj päť centimetrov hrubé konáre.

Obojručné nožnice na hrubé konáre

Pri väčších stromoch a hrubších konároch si s malými ručnými nožnicami nevystačíte. Pákové obojručné nožnice sú nevyhnutnosťou.

Cenovo sa pohybujú od prijateľných 12 euro až po 40 euro. Rozmerovo sú väčšie (od 50 do 80 centimetrov) a v závislosti od konkrétneho typu si dokážu poradiť aj s konármi o hrúbke do 7 centimetrov. Nám sa najviac osvedčili 70 centimetrové nožnice Gardenius GR2N0009, ktorých maximálny priemer strihu je až 70 milimetrov.

Pre celú ponuku záhradných nožníc, menších aj na hrubšie konáre, kliknite sem.

Nožnice na zastrihávanie trávy

Na zastrihávanie trávy a trávnika sa najviac hodia jednoručné nožnice s dlhými čepieľkami. Tie umožnia rovný a hladký strih aj v miestach, kam sa normálna kosačka nedostane. Ceny takýchto nožníc sa príliš nelíšia od cien malých ručných nožníc.

Ak však potrebujete ručne zastrihávať trávu na väčšom priestore, za zváženie stoja elektrické nožnice. Tie vám prácu zrýchlia a šetria nielen vaše ruky ale aj chrbát. Nevýhodou je o niečo vyššia cena. Z ručných nožníc na trávu si dovolíme upriamiť vašu pozornosť na otočné nožnice Gardenius GR1N0013 s čepelami dlhými až osem centimetrov. Otáčanie čepelí o 360 stupňov robí prácu veľmi pohodlnou.

Nožnice na živý plot

Ako vybrať záhradné nožnice

Pri strihaní živého plota máte nasledovné možnosti. Ak ste plní síl a živý plot neobklopuje zámocký park, tak vám postačia silné nožnice na hrubé konáre. Ak sú konáre vysoko, zainvestujte do špecializovaných nožníc s predĺženou rúčkou či teleskopickou tyčou.

Nožnice Fiskars Powerfit majú dĺžkovo nastaviteľné rukoväte od 67,5 do 92,5 centimetra a ich rám je odľahčený, takže práca s nimi je menej namáhavá. Navyše umožňujú strihanie aj vyšších živých plotov bez nutnosti prekladať každú chvíľu rebrík.

Ak sa staráte o dlhší živý plot, alebo máte v záhrade viacero tvarovateľných krovín, tak vám odporúčame investovať do elektrických nožníc. Do úvahy prichádzajú buď akumulátorové, alebo s elektrickým napájaním. Elektrické nožnice sú výkonnejšie, ale musíte brať do úvahy potrebu predlžovačky a dostupnosť elektrickej zásuvky. Oba typy nožníc dokážete kúpiť za ceny pod 50 euro.

Celú ponuku nožníc na živé ploty nájdete tu.

Na čo sa ešte zamerať

Okrem spôsobu použitia je dôležité uvedomiť si, že najviac namáhanou časťou tela pri práci s nožnicami sú dlane a prsty. Preto treba klásť dôraz aj na vytvarovanie rúčiek nožníc. Ideálne sú tie s ergonomickým tvarom, ktoré dobre padnú do ruky a ani pri dlhom používaní vám nespôsobia pľuzgiere. Zároveň by samotné miesta, za ktoré nožnice držíte mali byť z materiálu, ktorý sa nešmýka a je príjemný na dotyk.

Píly a ďalšie záhradné nožnice môžete nájsť tu.

Starostlivosť o záhradné nožnice

O nožnice sa treba starať, aby vydržali čo najdlhšie plne funkčné a aby sme sa na ne mohli spoľahnúť počas práce.

Po každom použití očistite čepele od zvyškov trávy, zeme, miazgy z konárov, či iných nečistôt. Nožnice treba pred odložením nechať vyschnúť na slnku, alebo vytrieť do sucha handrou. V závislosti od intenzity používania je treba čepele raz za čas naostriť a takisto naolejovať kovovú pružinu či pákový mechanizmus. Skladovať by ste ich mali tak, aby boli čepele spojené, ideálne tak, aby nikoho neohrozovali a aby nedošlo ani k ich náhodnému poškodeniu či otupeniu.

Tým, že sa používajú v celej záhrade, takým spôsobom, že zasahujú do celistvosti rastlín, mohli by sa prostredníctvom nich prenášať aj rôzne rastlinné choroby. Preto v prípade odoberania odrezkov pre rozmnožovanie, ale aj v iných prípadoch sa často zdôrazňuje potreba ich dezinfekcie pred samotnou prácou.

...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *