Okrasná paprička, Paprika ročná okrasná, (Capsicum annuum), (Solanaceae – ľuľkovité), en: Chilli pepper, hot pepper
Charakteristika
Okrasná paprička je jednoročná bylina pôvodom z Južnej Ameriky. Dorastá do výšky 30 cm. Je to odroda chilli papriky, preto sa jej často hovorí aj okrasná čili paprička. Pestuje sa pre žiarivo farebné plody, ktoré počas dozrievania menia farbu od zelenej, cez žltú a oranžovú až po ostro červenú, prípadne fialovú. Plody v rôznych fázach vývoja na jednej rastline tak vytvárajú atraktívny pestrofarebný vzhľad. Listy sú stredne zelenej farby, oválneho podlhovastého tvaru na koncoch zašpicatené. Kvety sú biele, päťcípe a objavujú sa v lete a začiatkom jesene. Plody – drobné papričky – rastú vzpriamene a majú štandardný kužeľovitý tvar, sú však aj odrody s guľatými plodmi, pripomínajúcimi balóniky. Dozrievajú v jeseni a v zime.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa semenami. Semená sa vysievajú vo februári do pareniska, pre klíčenie potrebujú teplotu 10 – 14°C. Následne sa prepikírujú a presádzajú do samostatných črepníkov. Na konečné stanovište ich umiestnite v máji po postupnom otužovaní a po pominutí rizika neskorých mrazov. Pareniská, fóliovníky a všeličo iné si vyberiete tu.
Ako pestovať papričku
Umiestnenie
Vyžaduje veľmi svetlé a slnečné stanovište a zároveň nie veľmi teplo.
Zemina
Vhodná je štandardná záhradná zemina, s dostatkom živín a vlahy.
Zálievka
Zeminu udržujte neustále vlhkú, obzvlášť v čase kvitnutia.
Vlhkosť vzduchu
Listom prospieva pravidelné rosenie. Použiť môžete aj vodný difuzér, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom nájdete tu.
Kvitnutie
Paprička kvitne od júna do septembra, v čase kvitnutia ju umiestnite von na otvorené chránené stanovište, aby ste zaistili dobré opelenie a tým aj väčší počet plodov.
Choroby a škodcovia
V horúcom a suchom vzduchu sa môžu vyskytnúť roztoče, pri napadnutí sa objaví jemná pavučinka, listy majú papierový vzhľad a opadávajú. V boji s nimi pomáha zvýšiť vlhkosť vzduchu a listy pravidelne rosiť.
Koncom sezóny môže paprička trpieť aj múčnatkou, pri ktorej sa tvorí na listoch biely povlak, neskôr listy usychajú a rastlina chradne. Všetky napadnuté časti rastliny treba bezodkladne odstrániť, rastlina môže ešte vytvoriť zdravé výhonky.
Pri dlhodobom premokrení substrátu a nevyváženej výžive môže trpieť chlorózou listov.
Ďalšie odporučenia
Rastlinu držte mimo dosahu detí, ktoré by mohli pestrofarebné papričky chytať a odtrhávať. Plody okrasných odrôd sú veľmi štipľavé a pre deti zvlášť nevhodné. Šťava z nich tiež môže spôsobiť bolestivé podráždenie jemnej kože okolo očí a úst. Buďte preto opatrní a pri manipulácii s plodmi sa nedotýkajte tváre.
Keďže ide o jednoročnú rastlinu, po sezóne začne zosychať a odumierať. Z dozretých papričiek môžete získať semená a vysiať si ju opäť na jar.