Materina dúška

Materina dúška, dúška materina, (Thymus serpyllum), (Lamiaceae – hluchavkovité), cz: mateřídouška

Charakteristika

Materina dúška je nízka trváca bylina s plazivou, ružovou, drevnatejúcou stonkou, obrastenou protistojnými listami, dorastajúcou do dĺžky 30 cm. Z poliehavej stonky vyrastajú stojaté, alebo tiež plazivé, holé alebo chĺpkaté výhonky, ktoré dosahujú výšku do 10 cm. Listy majú prevažne vajcovitý tvar, ale môžu byť aj oválne alebo čiarkovité, na vrchole sú zaokrúhlené a na báze zúžené do krátkej stopky. Čepeľ je celistvookrajová a jej okraj nie je podvinutý (čo je naopak charakteristické pre tymian).

Kvitne v máji až septembri. Drobné kvety vyrastajú v praslenoch na vrcholoch stoniek. Sú bledoružové, fialové až červené a majú nevýraznú dvojpyskovú korunu s plochým horným a trojzárezovým dolným pyskom. Plod je zrastený zo štyroch guľovitých tvrdiek. Všetky nadzemné časti rastliny sú pokryté silicovými žliazkami a pri pohľade proti svetlu sú preto bodkované. Rastlina príjemne vonia.

Rozmnožovanie

Materina dúška sa rozmnožuje prostredníctvom zakoreňujúcich sa odnoží, alebo semenami.

Výskyt v prírode

Rastie v Európe a Ázii na stepných lokalitách, slnečných, skalnatých stráňach a priekopách, na odhalených okrajoch cestičiek a lesov, v mraveniskách, na slnkom zaliatych lúkach a pasienkoch v trávnatých porastoch. Najviac sa jej darí v suchých, priepustných a vápenatých pôdach.

Využitie

Materina dúška je liečivá bylina, ktorej účinky majú vonkajšie aj vnútorné použitie. Použiť ju môžete čerstvú aj vysušenú. Vyrobiť si z nej môžete čaj, olej, sirup, tinktúru, masť, zápar, obklady, prídavok do kúpeľa. Extrakty z rastliny sa využívajú pri výrobe zubných pást a práškov, tiež ako dezodorant, pretože odstraňuje zápach.

Zber

Zbierajú sa horné bylinné časti (Herba serpylli) v čase plného kvitnutia – od mája do augusta – a za pekného slnečného počasia, ideálne okolo poludnia. Sušia sa v tieni alebo v sušičkách pri teplote do 35°C. Schne rýchlo. Sušičku na sušenie byliniek, kvetov, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu. Na zber môžete použiť malé nožničky, aby ste trhaním rastlinku zbytočne nepoškodili.

Vysušená rastlina má svetlohnedé stonky, kalich aj listy zostávajú zelené a kvety ružovočervené alebo fialové s príjemnou vôňou a slabo horkou chuťou. Uskladňuje sa v uzatvorených nádobách a izolovane od ostatných bylín.

Liečivé účinky

Materina dúška obsahuje esenciálne oleje (tymol, geraniol, borneol, linalool, karvakrol, citronellal), flavonoidy (luteín, apigenín, naringenín, luteolín, tymonín, zeaxantín), taníny, fenolové kyseliny, terpény, vitamíny a minerálne látky. Obsiahnutý tymol, ktorý sa dá tušiť už latinského názvu rastliny – thymus – je silné antiseptikum, nachádza sa aj v tymiáne, oregáne, monarde.

Pozitívne účinky materinej dúšky môžete využiť ako doplnkovú prírodnú pomoc pri chorobách dýchacích ciest a prechladnutí, pri nádche, bolesti hrdla, kašli, zápale priedušiek a tiež pri tráviacich ťažkostiach, kŕčoch, nadúvaní, či nechutenstve. Čajové súpravy a pomôcky na prípravu lahodného čaju aj všeličo iné si vyberiete tu.

Odvar z materinej dúšky priaznivo pôsobí aj na nervovú sústavu. Využíva sa pri nespavosti, bolestiach hlavy, závratoch, nervozite a strese. Zvonka sa používa pri zápaloch v ústach a vo forme obkladov a kúpeľov pri nehojacich sa ranách, reumatických ťažkostiach, opuchlinách, zápaloch kože, ekzémoch aj plesňových ochoreniach.

Príbuzné druhy

Materina dúška včasná zakrpatená (Thymus praecox) je pôdopokryvná, nízka, suchomilná, mrazuvzdorná a nenáročná trvalka, ktorú si pestovatelia vysádzajú do prírodne ladených okrasných záhrad. Vyrastá do výšky 5 cm a vytvára husté voňavé kobercovité porasty. Rastie veľmi kompaktne, rada tvorí odnože a vo vyhovujúcich podmienkach zaplní aj väčšie plochy. Viac informácií aj fotky nájdete v prekliku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *