Lišajovec, (Orchidea phalaenopsis), (Orchideaceae – vstavačovité), cz: Můrovec
Charakteristika
Orchidea sa s obľubou pestuje v bytových podmienkach pre dlhokvitnúce exotické kvety. Do čeľade Orchideaceae patrí veľké množstvo druhov, ktoré spája okrem iného aj veľká prispôsobivosť sa vonkajším podmienkam. Základné rozdelenie orchideí je na druhy terestrické, rastúce v pôde a epifytické, rastúce na kmeňoch stromov alebo v skalách. Terestrické sa najčastejšie vyskytujú v miernom pásme a epifytické rastú v tropických oblastiach. Epifyticky rastie aj mnoho iných druhov rastlín, napríklad episcia cupreata, viac info v prekliku.
Väčšina v bytoch pestovaných orchideí sú epifytické rastliny majúce pôvod v trópoch. Delíme ich ešte na 2 typy: Monopodiálne, ktoré vytvárajú jednu stonku a sympodiálne, ktoré vyrastajú z horizontálneho podzemku alebo oddenku, z ktorého vyrastá veľa stoniek a tvoria si zásobovacie orgány, tzv. pahľuzy.
Medzi najrozšírenejšie a najobľúbenejšie orchidey patrí Lišajovec (orchidea phalaenopsis) v rôznych kultivaroch. Dostupné a často pestované sú však aj mnohé iné druhy: Katleja, Dendróbium, Vanda, Doritis, Miltónia (jej kvety tvarovo pripomínajú sirôtky), Cymbídia, Oncídium (s pahľuzami) a iné.
Orchidea phalaenopsis je nenáročná na starostlivosť a kvitne krásnymi kvetmi pestrých jasných farieb, ktoré vydržia na rastline mesiace (väčšinou počas zimy a jari). Rastlina má veľké oválne až podlhovasté hrubé listy usporiadané protistojne. Na spodku stonky alebo pomedzi listy sa tvoria hrubé, striebristé korene, ktoré sú prispôsobené na absorpciu vlhkosti a živín zo vzduchu a prichytávajú rastlinu o podklad. Kvety vyrastajú v strapcoch na vzpriamenej stonke, dlhej až do 80 cm.
Kvety orchidey majú vždy šesť okvetných lístkov. Horné dva sú obvykle väčšie ako ostatné. Spodný okvetný lístok sa nazýva pysk a má vždy odlišný tvar a farbu ako ostatné.
Rozmnožovanie
Mladú rastlinku môžeme získať z výhonku, ktorý vyrástol na materskej rastline. Tvoria sa väčšinou v čase, keď rastlina práve nekvitne. Odobrať ho môžeme vtedy, keď už má vytvorené svoje vlastné vzdušné korene. Kvetináče na nové rastliny aj všeličo iné môžete nájsť tu.
Ako pestovať orchideu
Umiestnenie
Orchidea potrebuje jasné rozptýlené svetlo a ochranu pred priamym slnkom. Vhodné je umiestnenie na okne na východnej strane, v zime ju môžeme presťahovať na južné okno. Obľubuje vyššiu vzdušnú vlhkosť.
Teplota prostredia
Ideálna teplota v miestnosti je medzi 18 až 27°C. Vyššie teploty spomaľujú rast a nízke teploty podporujú zakladanie kvetov.
Zemina
Orchidea potrebuje veľmi priepustný a vzdušný substrát.
Hnojenie
V rastovom období aplikujte každých 14 dní plné tekuté hnojivo v slabšej koncentrácii.
Zálievka
Zalievame výdatne odstátou vodou, medzi zálievkami necháme vrchnú vrstvu zeminy zaschnúť asi do hĺbky 1,5 cm. Pri nižších teplotách zalievame menej. Zálievku môžeme uskutočňovať raz za týždeň ponorením celého kvetináča na cca pol hodinu do nádoby s vodou. Keď substrát nasiakne, vodu necháme ztiecť. Dlhodobé zamokrenie by mohlo poškodiť korene, ktoré by začali hniť.
Vlhkosť vzduchu
Vyhovuje jej zvýšená vlhkosť vzduchu. Zabezpečte jej ju pravidelným sprejovaním mäkkou vodou, alebo kvetináč postavte do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.
Kvitnutie
Orchidea phalaenopsis kvitne väčšinou v zime a na jar a vydrží kvitnúť dlhé týždne, stáva sa, že vydrží v kvete aj 6 mesiacov. Potom zvyčajne nasleduje oddych, po ktorom môže opätovne zakvitnúť. Oddych trvá 18 -20 mesiacov a pri niektorých druhoch aj 5 – 6 rokov.
Starostlivosť
Dôležitá je dobrá cirkulácia vzduchu okolo rastliny.
Galéria
Choroby a škodcovia
Orchideu môžu napadnúť vošky a tiež roztoče. Tie sa objavujú hlavne ak pestujeme rastlinu na veľmi suchom vzduchu. Niekedy pomôže ich odstránenie vlhkou handrou. Na báze listov alebo kvetných stoniek sa môžu objaviť červci, ktorých identifikujeme podľa bielych voskovitých chumáčikov. Na ich odstránenie je nutné použiť insekticíd.
Čierne škvrny na listoch signalizujú napadnutie hubovou chorobou, ktorá sa objavuje, ak nechávame na listoch kvapky vody. Hubovité choroby napádajú aj korene, ak rastlinu nechávame stáť vo vode.
Hnedé škvrny na listoch bývajú spôsobené priamym slnkom. Občasné žltnutie listov je normálne, rastlina takto nahrádza staré listy novými.
Orchidea môže byť infikovaná aj vírusovými chorobami, ako je napríklad vírus tabakovej mozaiky. Napadnuté rastliny sa likvidujú.
Starostlivosť po odkvitnutí
Ak orchidea prestane kvitnúť, je to príležitosť na jej presadenie, samozrejme za predpokladu, že to rastlina potrebuje. Presádzame len staršie rastliny, ktorým potrebujeme dodať nový substrát a len vtedy, keď už korene takmer vyliezajú von z nádoby. Je potom dôležité použiť špeciálny substrát určený pre orchidey.
Galéria
Fotky z Thajska zo skleníka s rôznymi druhmi orchideí: