Kráska kopijovitolistá, krásnoočko

Kráska kopijovitolistá, krásnoočko, (Coreopsis lanceolata), (Asteraceae – Astrovité), en: Tickseed Coreopsis, Lanceleaf Coreopsis

Charakteristika

Kráska kopijovitá pochádza z prérií a lesov stredo a juhovýchodných oblastí USA, podobne ako echinacea, rudbekia či kokarda.

Je to trvalka, ale niektoré kultivary sa pestujú skôr ako letničky, pretože väčšina bohato kvitne len v prvom roku. Je to trsovitá rastlina vytvárajúca krátky horizontálny podzemok. Z neho vyrastajú vzpriamené alebo naklonené stonky, dorastajúce v závislosti od kultivaru až do výšky 60 cm, často sú vetvené. Po čase rastlina v spodnej časti drevnatie. Listy má protistojné, jazykovité až kopijovité, niekedy majú 1 – 2 laloky. Väčšina listov je umiestnená v dolnej časti rastliny, kde vytvárajú spomínaný trs. Spodné listy majú dlhé stonky, vyššie sú sediace. Kvety vyrastajú samostatne každý na dlhej bezlistej stonke, dlhej od 8 cm do 60 cm. Väčšinou sú nápadnej žltej farby. Niektoré kultivary majú hnedo – oranžové sfarbenie okolo stredu, alebo môžu byť aj celé hnedočervené. Kvetné hlávky majú typický astrovitý tvar, dosahujú šírku 6 cm v priemere, skladajú sa z okrajových a terčových kvetov. Tvarom sa podobajú krasuľkám a priťahujú včely.

Kráska je mrazuvzdorná a jej listy zostávajú zelené aj počas zimy. Odporúča sa prikryť ju mulčovacou kôrou alebo lístím.

Rozmnožovanie a výsev

Rozmnožuje sa semenami, vysievajú sa v prvej polovici jari. Môžete ju vysiať aj v jeseni. Pre jednoročky sa však viac odporúča aprílový výsev.

Rastlinky si môžete predpestovať v črepníku na parapete, v skleníku alebo parenisku. Ak rozmýšľate nad pareniskom alebo fóliovníkom, pozrieť aj kúpiť si ich môžete tu. Rovnako dobre však vyrastú aj vysiate priamo na záhone.

Ako pestovať krásku

Umiestnenie
Vyhovuje jej stanovište na svetlom a slnečnom mieste, toleruje aj polotieň. Nevyhovuje jej prílišné teplo.

Zemina
Kráska uprednostňuje dobre priepustnú, hlinitú, výživnú a prirodzene vlhkú pôdu so slabo zásaditým pH. Kvalitný substrát si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Zálievka
Zálievku volíme primeranú ku koreňom. Nezalievajte listy. Polievať treba krátko po výsadbe a tiež počas horúcich a suchých dní.

Kvitnutie
Kvitne v závislosti od vonkajších poveternostných podmienok a stanovišťa od mája do septembra. Kvitnutie naviac podporíte odstraňovaním odkvitnutých kvietkov, zároveň tým zabránite samovýsevu. Kvety sa tiež môžu rezať do vázy.

Choroby a škodcovia
Na konci sezóny sa môže objaviť múčnatka.

Starostlivosť
Platia všeobecné pravidlá: Zo záhonov pravidelne odstraňujte chorobami alebo škodcami napadnuté rastliny, pôsobia rušivo a bývajú zdrojom nákazy. Odporúča sa tiež odstraňovať burinu, kypriť pôdu a priebežne odstrihávať odkvitnuté kvety. Tým zabezpečíme bohaté kvitnutie počas celej sezóny.

Pestovateľské tipy

Rast mohutnejších druhov môžete obmedziť vysadením do nádoby zapustenej v pôde. Vyššie kultivary však väčšinou vyžadujú oporu, ktorá im poskytne stabilitu a zabezpečí bezchybný tvar. Kruhovú oporu k rastlinám si vyberiete tu. Kruhy môžete poprepájať a tým si nastaviť požadovanú výšku.

Aby ste predišli drevnateniu stoniek, rastlinu hlboko zrežte v januári, alebo februári.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Kráska sa vysádza do zmiešaných trvalkových záhonov a dobre sa pestuje aj v nádobách. Môžete ju kombinovať s levanduľou , šalviou muškátovou, alebo pupencom trojfarebným, s ktorým sa krásne farebne dopĺňajú. Dá sa tiež zakomponovať do divokej farebnej lúčnej kvetinovej výsadby, namiesto trávnika, kde bude kvitnúť celé leto. Rastlina sa široko rozvetvuje a vytvára kríčky s bohatou násadou kvetov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.