Kráska kopijovitolistá, krásnoočko

Kráska kopijovitolistá, krásnoočko, (Coreopsis lanceolata), (Asteraceae – Astrovité), en: Tickseed Coreopsis, Lanceleaf Coreopsis

Charakteristika

Kráska kopijovitá pochádza z prérií a lesov stredo a juhovýchodných oblastí USA, podobne ako echinacea, rudbekia či kokarda.

Je to trvalka, ale niektoré kultivary sa pestujú skôr ako letničky, pretože väčšina bohato kvitne len v prvom roku. Je to trsovitá rastlina vytvárajúca krátky horizontálny podzemok. Z neho vyrastajú vzpriamené alebo naklonené stonky, dorastajúce v závislosti od kultivaru až do výšky 60 cm, často sú vetvené. Po čase rastlina v spodnej časti drevnatie. Listy má protiľahlé, jazykovité až kopijovité, niekedy majú 1 – 2 laloky. Väčšina listov je umiestnená v dolnej časti rastliny, kde vytvárajú spomínaný trs. Spodné listy majú dlhé stonky, vyššie sú sediace. Kvety vyrastajú samostatne každý na dlhej bezlistej stonke, dlhej od 8 cm do 60 cm. Väčšinou sú nápadnej žltej farby. Niektoré kultivary majú hnedo – oranžové sfarbenie okolo stredu, alebo môžu byť aj celé hnedočervené. Kvetné hlávky majú typický astrovitý tvar, dosahujú šírku 6 cm v priemere, skladajú sa z okrajových a terčových kvetov. Tvarom sa podobajú krasuľkám a priťahujú včely.

Kráska je mrazuvzdorná a jej listy zostávajú zelené aj počas zimy. Odporúča sa prikryť ju mulčovacou kôrou alebo lístím.

Rozmnožovanie a výsev

Rozmnožuje sa semenami, vysievajú sa v prvej polovici jari. Môžete ju vysiať aj v jeseni. Pre jednoročky sa však viac odporúča aprílový výsev.

Rastlinky si môžete predpestovať v črepníku na parapete, v skleníku alebo parenisku. Rovnako dobre vyrastú aj vysiate priamo na záhone. Kvalitný substrát si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Ako pestovať krásku

Umiestnenie
Vyhovuje jej stanovište na svetlom a slnečnom mieste, toleruje aj polotieň. Nevyhovuje jej prílišné teplo.

Zemina
Kráska uprednostňuje dobre priepustnú, hlinitú, výživnú a prirodzene vlhkú pôdu so slabo zásaditým pH.

Zálievka
Zálievku volíme primeranú ku koreňom. Nezalievajte listy. Polievať treba krátko po výsadbe a tiež počas horúcich a suchých dní.

Kvitnutie
Kvitne v závislosti od vonkajších poveternostných podmienok a stanovišťa od mája do septembra. Kvitnutie naviac podporíte odstraňovaním odkvitnutých kvietkov, zároveň tým zabránite samovýsevu. Kvety sa tiež môžu rezať do vázy.

Choroby a škodcovia
Na konci sezóny sa môže objaviť múčnatka.

Starostlivosť
Platia všeobecné pravidlá: Zo záhonov pravidelne odstraňujte chorobami alebo škodcami napadnuté rastliny, pôsobia rušivo a bývajú zdrojom nákazy. Odporúča sa tiež odstraňovať burinu, kypriť pôdu a priebežne odstrihávať odkvitnuté kvety. Tým zabezpečíme bohaté kvitnutie počas celej sezóny.

Pestovateľské tipy

Rast mohutnejších druhov môžete obmedziť vysadením do nádoby zapustenej v pôde. Vyššie kultivary vyžadujú oporu.

Aby ste predišli drevnateniu stoniek, rastlinu hlboko zrežte v januári, alebo februári.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Kráska sa vysádza do zmiešaných trvalkových záhonov a dobre sa pestuje aj v nádobách. Môžete ju kombinovať s levanduľou , šalviou muškátovou, alebo pupencom trojfarebným, s ktorým sa krásne farebne dopĺňajú. Dá sa tiež zakomponovať do divokej farebnej lúčnej kvetinovej výsadby, namiesto trávnika, kde bude kvitnúť celé leto. Rastlina sa široko rozvetvuje a vytvára kríčky s bohatou násadou kvetov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.