Pagaštan konský

Pagaštan konský (Aesculus hippocastanum), (Aesculaceae – pagaštanovité), cz: Jírovec maďal

Pagaštan konský (Aesculus hippocastanum)

Charakteristika

Pagaštan konský je mohutný listnatý strom guľovitého tvaru s krehkým drevom, dorastajúci do výšky až 25 metrov. Jeho konáre sú v mladom veku hnedo plstnaté, púčiky silno lepkavé.

Listy sú nápadne veľké, môžu dorásť až do 30 cm. Sú protistojné, dlaňovito delené na 5 až 7 dielov so stopkou až 20 cm dlhou. Na okraji sú nerovnako zúbkaté. Na rube listov sa nachádzajú červenohnedé chĺpky, ktoré s dospievaním listov opadávajú a ostávajú iba na rozkonárení žilnatiny. 

Kvety sa rozvíjajú zároveň s listami. Vyrastajú vo veľkých vzpriamených súkvetiach kužeľovitého tvaru, ktoré môžu mať dĺžku až 30 cm. Korunné lupienky sú krémovobielej farby so žltou, ružovou až červenou kresbou. Majú obráteno vajcovitý tvar a po okrajoch sú kučeravé a brvité.

Kvitne v máji a júni. Plody sú tobolky pokryté ostňami, veľké 6 cm. Vnútri každej tobolky dozrievajú 1 – 3 semená – gaštany. Sú lesklé, hnedej až hnedočervenej farby s bledým lícom. Nie sú jedlé.

Pagaštan konský (Aesculus hippocastanum)

Názov druhu pripomína, že rozomleté semená sa používali na liečenie astmy u koní (hippos = kôň).

  • Pagaštan konský (Aesculus hippocastanum)
  • Pagaštan konský (Aesculus hippocastanum)
  • Pagaštan konský (Aesculus hippocastanum)
  • Pagaštan konský (Aesculus hippocastanum)
  • Pagaštan konský (Aesculus hippocastanum)

Výskyt v prírode

Pagaštan konský bol pôvodne udomácnený na Balkáne a vo východnej oblasti Stredozemia. Rozšíril sa v celej Európe a často sa vysádzal ako dekoratívna drevina v parkoch, alejach a blízkosti ľudských obydlí. Je náročný na vysoký obsah dusíkatých látok v pôde. Vo výškach nad 600 m.n.m. sa mu u nás už nedarí pre neskoré mrazy.

Liečivé účinky

Zbierajú sa semená (gaštany) (Semen hippocastani) v čase ich úplnej zrelosti, keď vypadávajú z toboliek – v septembri a októbri. Gaštany sa priemyselne roztĺkajú a sušia. Obsahujú do 28% saponínu, ďalej kumaríny aescín, eskulín, fraxeín, flavonoidy a triesloviny.

Droga je súčasťou priemyselne vyrábaných liečiv používaných pri srdcových ťažkostiach a poruchách krvného obehu. Posilňuje steny ciev, rozširuje vencovité cievy a ovplyvňuje krvnú zrážanlivosť. Gaštanové drogy sa používajú aj na liečenie kŕčových žíl a zápalov horných dýchacích ciest. V ľudovom liečiteľstve sa používa proti silným hnačkám, úplavici a malárii. Odvar slúži na vonkajšie použitie pri ranách, omrzlinách, lišajoch a hemoroidoch.

Ďalšie využitie

Kumarínové zložky semien sa pridávajú do opaľovacích ochranných krémov. Gaštany sa používajú aj pri výrobe penivých hasiacich prostriedkov. Okrem toho sú gaštany obľúbené u kreatívnych detí, dajú sa z nich vyrobiť rôzne figúrky a dekorácie. Sú tiež hodnotným krmivom pre divú zver.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *