Kyslička obyčajná

Kyslička obyčajná, (Oxalis acetosella), (Oxalidaceae – kysličkovité), cz: Šťavel kyselý, en: Wood sorrel, Common wood sorrel

Charakteristika

Kyslička obyčajná je trváca bylina s plazivým, tenkým podzemkom a zakrivenou stonkou, z ktorej vyrastajú dlhostopkaté listy. Listy sú prízemné, trojpočetné, jednotlivé lístky sú srdcovité a v noci a za nepriaznivého počasia sa sklápajú okolo stredovej žily smerom dole. Na rube sú riedko chĺpkaté. Listové stopky majú často červenkastú farbu a sú celé chĺpkaté.

Kvety sú rovnako dlhostopkaté, ich stopky sú o trochu dlhšie ako majú listy. Sú bielej farby s fialovými žilkami. Opeľuje ich hmyz. Plody sú tobolky, ktoré v čase zrelosti praskajú a semená vypadávajú do okolia. Kvitne v apríli a v máji a potom ešte na jeseň v septembri a októbri.

Tvarom listov pripomína ďatelinu, lístky má však o trochu väčšie a jemnejšie. Rastlina dorastá do výšky iba 5 -12 cm.

Výskyt v prírode

Kyslička obyčajná je rozšírená v celom miernom pásme severnej pologule a rastie aj v severnej Afrike. Patrí medzi lesné, polotieňové druhy. Vytvára veľké porasty v tienistých vlhkých lesoch a hájoch. Vyskytuje sa na čerstvých, silno kyslých, stredne bohatých, humóznych, kyprých, plytkejších hlinitých pôdach. Rozšírená je od pahorkatín do subalpínskeho stupňa v bylinných dubovo – hrabových, bukových až ihličnatých lesoch.

Kyslička obyčajná, (Oxalis acetosella)

Liečivé účinky

Na liečebné účely sa voľakedy zbierala vňať (Herba oxalidis acetosellae) na jar alebo na jeseň, keď rastlina druhý raz kvitne. Materiál sa sušil rýchlo v tieni alebo na vetranom mieste a často sa obracal. Droga aj zelená rastlina obsahujú kyselinu šťaveľovú, ktorá v malých množstvách pôsobí močopudne.

V ľudovom liečiteľstve sa uplatňovala predovšetkým čerstvá rastlina a z nej získaná šťava obsahujúca vitamín C. Používala sa na liečbu skorbutu. Na opuchliny sa prikladali obklady z rozmliaždených listov a pri zápaloch ďasien sa žuli čerstvé rastliny. Dnes sa kyslička ako liečivá rastlina už nepoužíva. Záhradné doplnky aj všeličo do domácnosti nájdete tu.

Využitie

Čerstvé lístky kysličky príjemne osviežia svojou kyslastou chuťou, keď si z nich pár odtrhnete počas túry alebo vychádzky v prírode. Obľubujú ju aj deti. Vo veľkom množstve však pôsobí jedovato.

Používala sa aj vo farbiarstve, ako čistiaci prostriedok, na prípravu nápojov, polievok a šalátov, ale aj ako protijed pri otravách arzénom a ortuťou.

Ďalšie príbuzné druhy

V záhradách alebo na balkónoch sa pestujú ozdobné druhy, ktoré nemajú pôvod na našom území a zväčša nie sú ani mrazuvzdorné.

Kyslička štvorlistá (Oxalis Deppei alebo Oxalis tetraphylla) je jednou z najčastejšie pestovaných kysličiek pre okrasu. Je to nenáročná trvalka s podzemnými cibuľkovitými hľuzkami a zaujímavo sfarbenými listami. Jej domovinou sú tropické a subtropické oblasti Mexika.

Kyslička trojhranná (Oxalis triangularis) má výrazne fialové až purpurovo sfarbené listy trojuholníkového tvaru. Kvitne od mája do septembra bielymi kvietkami s ružovým nádychom. Vyžaduje rovnakú starostlivosť ako Oxalis tetraphylla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *