Kyslička obyčajná, (Oxalis acetosella), (Oxalidaceae – kysličkovité), cz: Šťavel kyselý

Charakteristika
Kyslička obyčajná je trváca bylina s plazivým, tenkým podzemkom a zakrivenou stonkou, z ktorej vyrastajú dlhostopkaté listy. Listy sú prízemné, trojpočetné, jednotlivé lístky sú srdcovité a v noci a za nepriaznivého počasia sa sklápajú okolo stredovej žily smerom dole. Na rube sú riedko chĺpkaté. Listové stopky majú často červenkastú farbu a sú celé chĺpkaté.
Kvety sú rovnako dlhostopkaté, ich stopky sú o trochu dlhšie ako majú listy. Sú bielej farby s fialovými žilkami. Opeľuje ich hmyz. Plody sú tobolky, ktoré v čase zrelosti praskajú a semená vypadávajú do okolia. Kvitne v apríli a v máji a potom ešte na jeseň v septembri a októbri.
Tvarom listov pripomína ďatelinu, lístky má však o trochu väčšie a jemnejšie. Rastlina dorastá do výšky iba 5 -12 cm.
Výskyt v prírode
Kyslička obyčajná je rozšírená v celom miernom pásme severnej pologule a rastie aj v severnej Afrike. Patrí medzi lesné, polotieňové druhy. Vytvára veľké porasty v tienistých vlhkých lesoch a hájoch. Vyskytuje sa na čerstvých, silno kyslých, stredne bohatých, humóznych, kyprých, plytkejších hlinitých pôdach. Rozšírená je od pahorkatín do subalpínskeho stupňa v bylinných dubovo – hrabových, bukových až ihličnatých lesoch.

Liečivé účinky
Na liečebné účely sa voľakedy zbierala vňať (Herba oxalidis acetosellae) na jar alebo na jeseň, keď rastlina druhý raz kvitne. Materiál sa sušil rýchlo v tieni alebo na vetranom mieste a často sa obracal. Droga aj zelená rastlina obsahujú kyselinu šťaveľovú, ktorá v malých množstvách pôsobí močopudne.
V ľudovom liečiteľstve sa uplatňovala predovšetkým čerstvá rastlina a z nej získaná šťava obsahujúca vitamín C. Používala sa na liečbu skorbutu. Na opuchliny sa prikladali obklady z rozmliaždených listov a pri zápaloch ďasien sa žuli čerstvé rastliny. Dnes sa kyslička ako liečivá rastlina už nepoužíva.
Využitie
Čerstvé lístky kysličky príjemne osviežia svojou kyslastou chuťou, keď si z nich pár odtrhnete počas túry alebo vychádzky v prírode. Obľubujú ju aj deti. Vo veľkom množstve však pôsobí jedovato.
Používala sa aj vo farbiarstve, ako čistiaci prostriedok, na prípravu nápojov, polievok a šalátov, ale aj ako protijed pri otravách arzénom a ortuťou.
Ďalšie príbuzné druhy
V záhradách alebo na balkónoch sa pestujú ozdobné druhy, ktoré nemajú pôvod na našom území a zväčša nie sú ani mrazuvzdorné.
Kyslička štvorlistá (Oxalis Deppei alebo Oxalis tetraphylla) je jednou z najčastejšie pestovaných kysličiek pre okrasu. Je to nenáročná trvalka s podzemnými cibuľkovitými hľuzkami a zaujímavo sfarbenými listami. Jej domovinou sú tropické a subtropické oblasti Mexika.
Kyslička trojhranná (Oxalis triangularis) má výrazne fialové až purpurovo sfarbené listy trojuholníkového tvaru. Kvitne od mája do septembra bielymi kvietkami s ružovým nádychom. Vyžaduje rovnakú starostlivosť ako Oxalis tetraphylla.