Podbeľ liečivý

Podbeľ liečivý, (Tussilago farfara), (Asteraceae – astrovité), cz: Podběl léčivý

Charakteristika

Podbeľ liečivý je trváca, 7 – 20 cm vysoká rastlina so šupinatým, plazivým a rozkonáreným podzemkom. Skoro na jar z neho vyrastajú šupinaté stonky s úbormi žltých kvetov. Byľ je vzpriamená, jednoduchá a bledozelená, vajcovité šupiny na nej majú žltohnedú až červenkastú farbu. Listy sa vyvíjajú a vyrastajú v čase, keď rastlina odkvitá – asi 3 až 4 týždne neskôr ako kvety. Sú srdcovité až okrúhle, výrazne žilové, na líci sú tmavozelené a na rube plstnaté až biele. Majú dlhé, často fialové stopky.
Podbeľ kvitne od marca do mája. Na slnku sa kalíšky kvetov otvárajú a keď sa obloha zatiahne, zatvoria sa. Kvety sú podobné púpave, sú však oveľa menšie a v strede majú rúrkovité kvety, ktoré púpava nemá. Plody sú nažky s chocholcom, tiež podobné púpave (foto je na konci článku).

Oddávna sa používa ako liečivá rastlina na utíšenie záchva­tov kašľa. Svedčí o tom aj latinský rodový názov rastliny „tussis“ = kašeľ.

Výskyt v prírode

Podbeľ liečivý je rozšírený v Európe, Ázii a v Afrike (do Ameriky bol dovezený). Uprednostňuje vlhké až čerstvé stanovištia s rôznymi pôdami od mierne kyslej až po zeminu so slabo alkalickou reakciou. Nájdete ho na rumoviskách, v okolí sídlisk, na brehoch potokov, v priekopách, na násypoch, sutinách a lúkach. Rastie na tienistých i svetlých miestach od nížin do horského stupňa.

Liečivé účinky

Na liečebné účely sa skoro na jar odtrhávajú kvety podbeľa (Flos farfarae) aj s krátkym zvyškom stopky. O niečo neskôr sa zbierajú mladé, čisté listy (Folium farfarae). Mate­riál sa suší na lieskach stopkami hore, alebo v sušičke pri teplote do 40°C, listy pri teplote 35 °C. Treba dbať na to, aby nedošlo k zapareniu materiálu a tým k jeho znehodnoteniu. Sušičku na sušenie byliniek, kvetov, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu. Droga podbeľa obsahuje slizovité látky, silicu, triesloviny, horčiny a organické kyseliny, karotén a vitamín C. V kve­toch je hojný obsah flavonoidov a viac silice.

Termín kvitnutia: marec – apríl
Termín zberu (kvety): marec – apríl (listy): máj – júl

Podbeľové drogy sa pre vysoký obsah slizu používajú väčšinou v pľúcnych čajoch ako prostriedok na uvoľňovanie hlienov pri liečbe dýchacích orgánov, proti kašľu, zápalom horných dýchacích ciest, prieduškovým katarom a astmatic­kým záchvatom. Podobné účinky má aj pľúcnik lekársky.

Pozitívne účinky sa dostavujú aj pri žalúdočno – črevných zápaloch, nechutenstve, pri hypertónii, ateroskleróze, záduchu, reumatizme a iných ochoreniach.

Z odvaru sa pripravujú kúpele a obklady na ťažko sa hojace rany a kožné nádory a vyrážky, rany z popálenín a zápaloch očí. Čerstvé, umyté listy sa prikladajú na kĺby pri reumatických bolestiach, na napuchnuté žľazy a zapálené žily.

Sušené listy podbeľa sa z liečebných dôvodov používali aj ako fajkový tabak.

Neodporúča sa však dlhodobé používanie, pretože podbeľ obsahuje v stopách pyrolizidínové alkaloidy, ktoré pôsobia toxicky na pečeň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *