Pajahoda indická

Pajahoda indická, (Duchesnea indica)

Pajahoda indická, (Duchesnea indica, Fragaria indica, Potentilla indica), (Rosaceae – ružovité), cz: Jahodka indická, en: Mock strawberry, False strawberry, Gurbir berries, Indian strawberry 

Charakteristika

Pajahoda indická je trváca okrasná rastlina, ktorá sa svojim zjavom veľmi podobá na jahodu lesnú. Dorastá do výšky cca 10 – 15 cm. Vytvára dlhé, v uzlinách zakoreňujúce sa poplazy. Listy rastú na dlhých stopkách, sú trojpočetné, lístky na nich sú stopkaté a so zúbkatým okrajom. Kvety má päťlupeňové rastúce na vyšších stopkách z pazúch listov. Výrazná a viditeľná odlišnosť od jahody lesnej je vo farbe kvetu, ktorá je v prípade pajahody sýto žltá. Okolo plodov sa tiež tvoria kališné lístky, ktoré majú korunkovitý tvar rozdelený do 3 až 5 zúbkov pričom jedlé jahody majú tieto lístky úzke a špicaté.

Plody sú nažky tvoriace sa na povrchu jahôdok – plodoch vytvorených zo zdužnateného zhrubnutého kvetného lôžka. Jahôdky majú guľovitý až mierne stlačený tvar, sú červené a dosahujú veľkosť cca 1 cm. Vôbec nechutia a nevoňajú ako známe jahody a nie sú ani jedlé, ich chuť sa popisuje ako mdlá. Otravy sa báť nemusíte, náhodná konzumácia vám neublíži a na ďalšiu už nebudete mať chuť.

Pajahoda indická, (Duchesnea indica)

Rozmnožovanie

Do okolia sa rozširuje pomocou zakoreňujúcich sa poplazov, ktoré dorastajú do dĺžky 20 – 50 cm, v uzlinách zakoreňujú aj tvoria nové lístky. Takto zakorenený poplaz, keď má vytvorené dostatočné korene, môžete oddeliť od materskej rastliny a zasadiť inde. Rozmnožuje sa aj semenami, ktoré do okolia roznášajú mravce a vtáky konzumujúce jahôdky.

Výskyt

Pajahoda indická pochádza z južnej a juhovýchodnej Ázie, dnes sa už pestuje takmer po celom svete. Z Ázie do Európy sa dostala v 18. storočí ako okrasná rastlina. V parkoch a záhradách sa odvtedy vysádza ako podrast pod stromy a kríky, zvykne tiež lemovať tienisté záhradné chodníčky a dá sa pestovať ako izbová či balkónová rastlina napríklad v závesných nádobách. Vhodné balkónové kvetináče môžete nájsť napríklad tu. Na mnohých lokalitách rastlina splanela a niektorí ju označujú za invazívny druh.

Ako pestovať pajahodu indickú

Umiestnenie
Vyhovuje jej tienisté stanovište. Darí sa jej pod korunami stromov a kríkov.

Výsadba
Pre výsadbu pajahody platí rovnaká zásada ako pre záhradné jahody. Vysádzajte ich tak, aby srdiečko (zhrubnutá časť medzi listami a koreňmi) bolo na úrovni pôdy. Ak sú vysadené hlboko, majú zakrpatený rast. Ak sú vysadené plytko, hrozí im vyschnutie, alebo vymrznutie.

Zemina
Pajahoda je nenáročná a bude prosperovať v každej záhradnej pôde.

Zálievka
Obľubuje tienisté miesta, v takomto prostredí si vystačí bez zásahu zvonka, doprajte jej vlahu len krátko po výsadbe.

Kvitnutie a plody
Hlavné obdobie kvitnutia je v máji a júni. Sporadicky kvitne počas celého vegetačného obdobia. Ozdobné jahôdky dozrievajú po šiestich až ôsmych týždňoch, v júni a júli.

Pajahoda indická, (Duchesnea indica)

Využitie

Rastlina sa teda nepestuje kvôli plodom na jedenie, ale ako zaujímavá ozdoba záhona. Vďaka svojmu nízkemu, rýchlemu a kompaktnému rastu sa využíva ako pôdopokryvná trvalka s okrasným kvetom aj plodom. Intenzívne sa rozrastá do okolia, preto si dopredu rozmyslite, kam ju zasadíte. Pri výsadbe s inými rastlinami, napríklad v skalke, sa stáva, že utláča okolité, menej priebojné rastlinky.

Pajahoda indická znesie aj občasné pošliapanie a pri miernych mrazoch vydržia jej listy celú zimu zelené.

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *