Jahoda obyčajná, lesná

Jahoda obyčajná, jahoda lesná, (Fragaria vesca), (Rosaceae – ružovité), cz: jahodník obecný

Jahoda obyčajná, Fragaria vesca

Charakteristika

Jahoda obyčajná je trváca rastlina, má krátky podzemok, prízemnú ružicu listov a vytvára dlhé zakoreňujúce sa poplazy. Z prízemnej ružice listov vyrastajú priame, v hornej polovici chudobne rozkonárené, chlpaté byle, nesúce kvety. Listy sú trojpočetné, vajcovité, s pílkovitým okrajom, na rube sú plstnaté a rastú na dlhých stopkách. Prostredný lístok má kratučkú stopku, bočné sú sediace.

Päťlupeňové (resp. päťpočetné) kvety rastú v riedkom strapci (tzv. okolíkový vrcholík) na vyšších stonkách. Farba kvetov je biela. Plody sú nažky. Jahody – obľúbené ovocie je vytvorené zo zdužinateného zhrubnutého kvetného lôžka. Na jeho povrchu sú uložené spomínané plody, drobné žltohnedé nažky. Rastlina dorastá do výšky 10 – 15 cm a kvitne v máji a júni. Jahody dozrievajú v júni a júli.

Rozmnožuje sa pomocou zakoreňujúcich poplazov.

Jahoda obyčajná, Fragaria vesca

Výskyt v prírode

Jahoda obyčajná je polovýslnný až výslnný lesný druh. Obľubuje suchšie, slabo kyslé, bohatšie, humózne pôdy. Rozšírená je od nížin do horského stupňa.
Rastie v podrastoch lesov a hájov, na rúbaniskách, svetlinách, v rozrušených lesoch – listnatých aj ihličnatých. Nájsť ju môžete pri krovinách, na lúkach a medziach, v svetlých lesoch a na lesných lúkach.

Využitie

Jahoda obyčajná vytvára chutné plody, ktorým odolá málokto. Obsahujú veľa vitamínu C, podobne ako plody brusnice. Na liečebné účely sa zbierajú mladé listy a niekedy aj podzemok. Pozor, niektorí ľudia sú na jahody alergickí.

Liečivé účinky

Zber listov
Na liečebné účely sa zbierajú mladé zdravé nepoškodené listy (Folium fragariae), staršie listy horknú. Trhajú sa ručne a sušia sa v sušičkách pri teplotách do 40 °C. Sušičku na sušenie byliniek, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu. Droga má potom prirodzenú vôňu a chutí trpko. Listy sa zbierajú od mája do augusta, najlepšie v čase kvitnutia.

Usušené listy obsahujú triesloviny, flavonoidy, silice so zložkou voňajúcou citrónom, vitamín C a minerálne soli.

Zbierajú sa len listy jahôd rastúcich vo voľnej prírode, listy záhradných jahôd neobsahujú účinné látky.

Čaj z jahodových listov je posilňujúcim nápojom pre tých, ktorí trpia na chudokrvnosť a nervozitu. Lieči aj žalúdočné a črevné katary, ktoré sa ohlasujú hnačkami a má priaznivé účinky pri ochoreniach močových ciest, obličiek a pri obličkových kameňoch.
Fermentované jahodové listy nahrádzajú pravý čaj a slúžia, podobne ako malinové listy, ako chuťový korigens.
Preparené listy sa prikladajú na zapálené rany a odvar sa používa aj ako kloktadlo pri páchnucom dychu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *