Kalatea

Kalatea, (Calathea, syn. Goeppertia), (Marantaceae – marantovité)

Calathea Warscewiczii
Calathea Warscewiczii

Charakteristika

Kalatea je vždyzelená tropická trvalka pôvodom z dažďových pralesov Brazílie. Existuje zhruba 150 odrôd, ktoré sa s obľubou pestujú v domácnostiach kvôli atraktívnym listom. Je to rizomatózna rastlina, vyrastajúca z podzemkov. V prirodzenom prostredí rastie kríčkovito ako podrast vysokých stromov. Vytvára zhluky eliptických, okrúhlych až pozdĺžnych dlho stopkatých listov, ktoré bývajú rôzne zaujímavo a dekoratívne vzorované. Spodná strana listov býva sfarbená do ružovohneda až bordova. Kvety sa tvoria v strapcoch zložených z malých rúrkovitých kvetov, v izbových podmienkach však kvitne zriedkavo. V súčasnosti sa pre niektoré druhy rodu Calathea používa aj synonymický názov Goeppertia. Kalatea je blízka príbuzná maranty a ktenanty (všetky patria do čeľade marantovitých). Rozdiel oproti marante je v tom, že kalatea rastie vzpriamenejšie, jej listy sú väčšie a býva citlivejšia na chyby pri pestovaní.

Calathea ornata
Calathea ornata

Medzi obľúbené kalatey patrí Kalatea zebrovaná (Calathea zebrina). Môže dorásť až do výšky 1 m a jej eliptické listy môžu dosahovať až 45 cm, prípadne aj viac. Listy sú žiarivo zelené, zamatové a príjemné na dotyk. Kresba na nich je tvorená z tmavozelených pruhov prekladaných limetkovo zelenými, čo pripomína zebrie pruhy. Zospodu majú červeno-fialovú farbu. V lete sa môžu objaviť malé biele alebo fialové kvietky.

Kalatea šafránová (Calathea crocata) je jednou z mála kalateí, ktoré sa pestujú pre zaujímavé kvety oranžovej farby. Má tmavozelené zvlnené podlhovasté listy bez kresby rastúce na stopkách na stonkách. Zo spodnej strany sú sfarbené jednoliato do tmavo bordovej farby.

Kalatea makoyana (Calathea makoyana) má jemné kontrastne sfarbené listy pripomínajúce pávie perá. Vyrastajú na dlhých tenkých stopkách, majú vajcovitý tvar a dosahujú dĺžku 30 cm. V anglicky hovoriacich krajinách volajú túto kalateu aj Peacock plant (pávia rastlina) alebo Cathedral windows (okná katedrály).

Calathea lancifolia dorastá do 60–75 cm výšky, má štíhle bledozelené listy, na povrchu ktorých sa tvoria tmavozelené škvrnky, ktoré vyzerajú ako malé lístočky vyrastajúce zo stredovej žilky pozdĺž celého listu. Zo spodnej strany sú listy fialové a dorastajú do dĺžky 45 cm.

  • Calathea (Calathea 'Flamestar')
  • Calathea zebrina
  • Calathea lancifolia
  • Kalatea šafránová (Calathea crocata) Tassmania
  • Calathea Warscewiczii

Rozmnožovanie

Rozmnožiť si ju môžete delením trsov pri presádzaní. Presádzať by ste mali rastlinu každý druhý rok do nádoby len o trochu väčšej ako bola pôvodná. Rozdeľujte len trsy dobre vyvinutých rastlín, následne ich zasaďte samostatne. Ideálne obdobie je na jar a v čase, keď rastlina nekvitne. Zaujímavé obaly na kvetináče môžete nájsť napríklad tu.

Kalatea makoyana (Calathea makoyana)
Kalatea makoyana (Calathea makoyana)

Ako pestovať kalateu

Umiestnenie
Kalatea vyžaduje umiestnenie na svetlom, prípadne mierne tienistom stanovišti bez priameho slnečného žiarenia a s vyššou vlhkosťou vzduchu. Vhodná je bežná izbová teplota, ktorá by ideálne nemala presahovať hodnoty 15 – 25°C . Dajte tiež pozor, aby rastlina nestála v prievane. Nevhodné sú okná umiestnené na juh alebo západ.

Zemina
Pestujte ju v dobre priepustnej, ľahkej zemine obsahujúcej piesok aj rašelinu. Rašelina by mala tvoriť 1/3 obsahu substrátu.

Zálievka
Potrebná je dostatočná zálievka, substrát musí byť stále mierne vlhký, dajte pozor, aby nevyschol a zároveň nebol ani premokrený.

Vlhkosť vzduchu
Rastline vyhovuje vyššia vlhkosť vzduchu. Zabezpečíte jej ju pravidelným rosením listov, použite na to mäkkú (odstátu, prevarenú) vodu izbovej teploty, aby na listoch neostávali škvrny. Odporučiť môžeme aj pestovanie spoločne s inými vlhkomilnými rastlinami. Vzduch v jej okolí zvlhčíte aj pomocou pekného difuzéra, ktorý si vyberiete tu.

Kvitnutie
Kvitnúť zvykne v období od konca mája do polovice augusta.

Hnojenie
Počas vegetačného obdobia od jari do jesene jej podávajte dva krát mesačne hnojivo určené pre izbové rastliny. V zime sa výživa nepodáva.

Choroby a škodcovia
Vyskytujú sa väčšinou vtedy, keď sa vám nepodarí vytvoriť vhodné životné podmienky. Suché konce listov sú spôsobené vplyvom nízkej vzdušnej vlhkosti. V suchom prostredí sa tiež objavujú škodcovia – roztoče a štítničky. Prevenciou je udržiavať okolo rastliny zvýšenú vlhkosť vzduchu a často jej rosiť listy odstátou vodou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *