Pálka širokolistá

Pálka širokolistá, (Typha latifolia), (Typhaceae – pálkovité), cz: Orobinec širokolistý, en: Bulrush, Reedmace, Cattails, Black paddies

Charakteristika

Pálka širokolistá je trváca, 1 – 3 m vysoká bylina so silným výbežkatým plazivým podzemkom. Podzemok rastie v pobrežnom bahne a vyrastá z neho viac stoniek. Stonky sú hrubé duté dužinaté a vzpriamené a nerozkonárujú sa. Majú sivozelenú farbu. Listy čiarkovito mečovitého tvaru môžu dorásť až do dĺžky 3 m a ich šírka je 1 – 2 cm. Sú modrozelenej farby, majú rovnobežnú žilnatinu a zväčša prerastajú ponad súkvetie.

Pálka kvitne v júni až septembri. Súkvetie je koncový valcovitý šúľok. V skutočnosti sa tvoria dva za sebou umiestnené šúľky. Tenšie samčie súkvetie s tyčinkovými kvetmi je v hornej časti, hrubšie samičie s piestikovými kvetmi je pod ním. Vrchný samčí šúľok sa po opelení rozpadáva, samičí zostáva na rastline až do februára. Keď zo samičích kvetov dozrejú plody – mnohopočetné nažky s chĺpkatými stopkami, vietor ich rozfúka do okolia.

Výskyt

Pálka širokolistá je na Slovensku bežný mokraďový druh, rastie od nížin po horský stupeň. Centrum jej výskytu sa nachádza v Európe a Severnej Amerike, rastie aj v Ázii, Južnej Amerike, Austrálii, na Novom Zélande a izolovane zasahuje i na severozápad Afriky.

Rastie na brehoch vodných plôch bohatých na živiny a v bahnitých plytčinách rybníkov a jazier. Vyhovujú jej močaristé stanovištia, mŕtve ramená riek a odvodňovacie kanály s pomaly pretekajúcou vodou. Znesie aj kolísanie vodnej hladiny, prežíva i vtedy, keď je vodná plocha vypustená. Často vytvára súvislý porast a dokáže zarásť i celé okolie vodnej nádrže. Má tak význam pri spevňovaní brehov vodných plôch.

Rozmnožovanie

Napriek tomu, že vytvára veľa plodov, v mieste výskytu sa rozmnožuje väčšinou vegetatívne. Jej porasty sa rýchlo rozrastajú tak, že z púčikov na podzemkoch vyrastajú nové jedince.

Príbuzné druhy

Čeľaď Typhaceae – pálkovité, bola kedysi monotypická a obsahovala len jeden rod – Typha. Podľa novej klasifikácie APG III k nej bol priradený ešte jeden samostatný rod – Sparganium. Pálka tvorí okolo 15 druhov. U nás sa bežne vyskytuje aj Pálka úzkolistá (Typha angustifolia), ktorej šírka čepele listov dosahuje 3 – 10 mm.

Stretnúť sa môžete aj s okrasnými pálkami, ktoré sa pestujú v záhradných jazierkach pre okrasu a zároveň slúžia ako prírodná filtrácia vody:

Pálka najmenšia (Typha minima, syn. Rohrbachia minima, Typha angustifolia var. minor) má v kvete veľkosť 40- 60 cm. Ide o najmenší druh pálky, má zelené, veľmi úzke listy, pripomínajúce okrasnú trávu. Kvitne od mája hnedými guľovitými súkvetiami na koncoch vzpriamených stebiel. Rozrastá sa veľmi pomaly.

Pálka štíhla (Typha lugdunensis, predtým Typha gracilis) má takisto úzke zelené listy. Dorastá do výšky 120 cm a kvitne od júna do augusta hnedým šúľkovitým súkvetím.

Rôzne milé dekorácie do záhrady aj k záhradnému jazierku si vyberiete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *