Peperómia magnoliolistá/Pieprovec

Peperómia magnoliolistá, Pieprovec magnoliolistý, (Peperomia obtusifolia, Peperomia optipan, Peperomia magnoliifolia), (Piperaceae – pieprovité), cz: Pepřinec šácholánolistý, en: Baby rubberplant, Pepper face, Decorative pepper, Dwarf pepper, Fleshy Peperomia

Pieprovec magnoliolistý, (Peperomia obtusifolia)
odroda „Bohemian Bravour“

Charakteristika

Pieprovec (Peperomia) je dekoratívna vždyzelená trvalá rastlina, ktorá má pôvod v oblasti Karibiku, Mexika a Floridy. Tu rastie v dažďových pralesoch pri báze stromov, alebo ako epifyt, podobne ako napríklad episcia. Rastie trsovito a rozvetvuje sa, no zostáva kompaktný. Dosahuje výšku aj šírku okolo 25 cm. Má hladké až jemne hrboľaté kožovité listy. Sú pevné, rastú striedavo a majú oválny až okrúhly tvar. Zaujímavým dekoratívnym prvkom sú úzke špajdlovité zeleno biele kvetné klásky, ktoré môžu rásť aj mierne kľukato. Nie sú ani príliš nápadné, ani farebné a vyrastajú ponad listy. Bývajú dlhé až 12 cm.

Zo začiatku rastie vzpriamene, stonky starších rastlín sa pod váhou listov skláňajú a rastú potom akoby do šírky. Peperómia má tmavozelené listy, obľúbené sú aj pestrofarebné formy, napríklad odroda „Variegata“ s krémovo zelenými panašovanými listami. Rastliny s farebnými listami vyžadujú viac svetla. Pri správnej starostlivosti je táto rastlina dlhoveká a odolná.

Rozmnožovanie

Pieprovec si môžete namnožiť pomocou stonkových alebo listových odrezkov. Odrezky vložte do pohára s vodou a za 3 – 4 týždne by sa mali objaviť dostatočné korene. Následne ich opatrne zasaďte do menšieho kvetináča a udržujte substrát mierne vlhký. Zanedlho by sa mali objaviť nové lístky. Vhodné obdobie na množenie je na jar a začiatkom leta.

Ako pestovať peperómiu

Umiestnenie
Pieprovec obľubuje svetlé stanovište s rozptýleným svetlom, nie však priame slnko. Znesie aj tienistejšie miesto (hlavne tmavolisté druhy). Vhodná je izbová teplota s minimom 16 °C. Rastline vyhovuje vysoká vlhkosť vzduchu.

Zemina
Vhodná je rašelinová zmes, prípadne zmes z rovnakých dielov rašeliny, listovky a piesku. Dôležitá je dobrá drenáž.

Zálievka
Vyvarujte sa nadmernej zálievky a nikdy nenechávajte rastlinu stáť vo vode. Vrchnú časť zeminy nechajte medzi zálievkami preschnúť, cca do hĺbky 2,5 cm, v zime rastlinu zalievajte len málo. V teplom prostredí potrebuje vyššiu vzdušnú vlhkosť, preto postavte nádobu s rastlinou na misku so zvlhčovacími kamienkami, rastlinu však nesprejujte.

Hnojenie
V čase rastu (od marca do augusta) pridávajte do zálievky plné tekuté hnojivo raz za 14 dní. Nedostatok živín sa prejavuje zmenšovaním mladých listov. Vhodné hnojivo pre rast zdravých listov nájdete, keď kliknete sem.

Kvitnutie
Kvitne od skorého leta do jesene.

Starostlivosť
Pieprovec presádzajte raz za dva roky, vždy keď je nádoba zaplnená koreňmi. Široký výber zaujímavých kvetináčov pre nové rastlinky môžete nájsť napríklad tu.
Prípadné žltnúce listy priebežne odstraňujte. Počas pestovania nie je potrebný rez.

Pieprovec magnoliolistý, (Peperomia obtusifolia)
odroda „Bohemian Bravour“ s kvetmi

Choroby a škodcovia

Choroby a škodcovia sa objavujú vtedy, keď je rastlina vystavená nevhodným životným podmienkam. Vyskytnúť sa môžu roztoče, vošky a listové háďatká. Ak pieprovec príliš prelievate, na spodnej strane listov sa môžu objavovať korkovité škvrny. V chlade budú opadávať spodné listy. Kombinácia chladu a vysokej vlhkosti môže spôsobiť rastline hnilobu.

Kombinácia tepla a sucha môže spôsobiť napadnutie pavúčikovými roztočmi. Na ich prítomnosť upozornia pavučinky naťahané medzi listami a suché škvrny na listoch, spôsobené vyciciavaním šťavy z listov. Vlhké ovzdušie, prípadne rosenie namierené hlavne na spodnú stranu listov zamedzí ich rozmnožovaniu a útoku na rastlinu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.