Nátržníkovec krovitý

Nátržníkovec krovitý, (Dasiphora fruticosa, predtým Potentilla fruticosa), (Rosaceae – ružovité), cz: Mochnovec křovitý, en: Shrubby cinquefoil

Nátržníkovec krovitý, (Dasiphora fruticosa)

Charakteristika

Nátržníkovec krovitý je opadavý, mrazuvzdorný, husto vetvený vzpriamený ker, dorastajúci do výšky aj šírky 0,5 – 1,5 m. Mladé bylinné výhonky má chĺpkaté, staršie vetvičky sú lysé a drevnatejú. Listy sú striedavé, perovito zložené, vajcovité až kopijovité, na líci sú tmavozelené a na rube sú svetlejšie.

Kvety vyrastajú buď jednotlivo, alebo v málokvetých skupenstvách na koncoch vetvičiek. Sú päťpočetné a v priemere majú 1,5 – 3 cm.

Najrozšírenejšie sú odrody so žltými kvetmi. Vyskytujú sa aj kultivary kvitnúce bielymi, ružovými alebo červenými kvetmi, alebo kultivary s poliehavým rastom. Plod je tmavohnedá nažka obsahujúca niekoľko semien.

Rozmnožovanie

Nátržníkovec krovitý si môžete rozmnožiť prostredníctvom odrezkov. Odoberte mladé, 10 -15 cm dlhé výhonky zo zdravej a silnej rastliny. Vhodné obdobie je koncom jari a počas leta (máj, jún). Pred zapichnutím do substrátu odstráňte odrezkom spodné listy a koniec namočte v stimulátore zakoreňovania, čo je prípravok s obsahom rastlinných hormónov (nie je nevyhnutné). Odrezky počas zakoreňovania chráňte pred slnkom a udržujte im vlhký substrát aj vzdušnú vlhkosť. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Ako pestovať nátržníkovec

Umiestnenie
Je to svetlomilná rastlina, vyhovuje jej slnečné stanovište alebo svetlý polotieň.

Zemina
Vhodná je mierne vlhká, výživná a dobre priepustná záhradná zemina, neutrálna alebo mierne kyslá. Vápnitá pôda môže spôsobiť rastline chlorózu (žltnutie listov).

Zálievka
Nároky na vlahu má stredné. Znesie krátkodobé sucho, ale pri dlhodobejšom nedostatku vlahy začne chradnúť. Prejaví sa to slabým kvitnutím a následne žltnutím a opadávaním listov. V suchých obdobiach mu teda doprajte zálievku. Nevhodná na polievanie je voda s vysokým obsahom vápnika.

Kvitnutie
Kvitne v období od júna do októbra, v kvete vydrží nepretržite 2 – 3 mesiace.

Škodcovia a choroby
Rastlina je odolná voči škodcom aj hubovitým chorobám, nadmerné množstvo vápnika v pôde jej môže spôsobovať chlorózu. Pomôcť by malo hnojivo s tekutým železom.

Strihanie

Staršie rastliny rastúce solitérne strácajú svoj elegantný vzhľad a odporúča sa podrobiť ich radikálnemu rezu. Prestarnuté kry sa úplne zmladzujú, to znamená, že sa rezom pri zemi odstraňujú všetky výhony. Podobnému rezu býva podrobovaný aj tavoľník, budleja alebo bradavec. Rez sa vykonáva v období vegetačného pokoja, najlepšie v zime alebo skoro na jar, keď nemrzne.

Pravidelne (najlepšie v skorom jarnom období) sa rezom odstraňuje staré, poškodené a prebytočné drevo. Hrubé jednoročné výhony sa zvyknú skracovať o polovicu. Záhradné nožnice môžete nájsť tu.

Nátržníkovec krovitý, (Dasiphora fruticosa)

Využitie

Pre svoju nenáročnosť a odolnosť voči škodcom aj nízkym teplotám je nátržníkovec krovitý obľúbenou okrasnou drevinou v záhradách a parkoch. Pestovať sa zvykne ako solitér aj ako súčasť nižšieho kvitnúceho živého plota. Využíva sa na tvorbu rôznych živých obrúb a lemov napríklad popred vyššie kríky. Vďaka svojmu kompaktnému a hustému olisteniu aj v spodnej časti účinne zabraňuje rastu nežiadúcich burín. Poliehavé kultivary sa využívajú na pokrytie svahov.

Nátržníkovec krovitý, (Dasiphora fruticosa)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *