Nátržníkovec krovitý

Nátržníkovec krovitý, (Dasiphora fruticosa, predtým Potentilla fruticosa), (Rosaceae – ružovité), cz: Mochnovec křovitý, en: Shrubby cinquefoil

Charakteristika

Nátržníkovec krovitý je opadavý, mrazuvzdorný, husto vetvený vzpriamený ker, dorastajúci do výšky 0,5 – 1,5 m. Mladé bylinné výhonky má chĺpkaté, staršie vetvičky sú lysé a drevnatejú. Listy sú striedavé, perovito zložené, vajcovité až kopijovité, na líci sú tmavozelené a na rube sú svetlejšie. Kvitne žltými kvetmi, ktoré vyrastajú buď jednotlivo, alebo v málokvetých skupenstvách na koncoch vetvičiek. Kvety sú päťpočetné a v priemere majú 1,5 – 3 cm. Okrem najčastejších žltých sú aj kultivary kvitnúce bielymi, ružovými alebo červenými kvetmi, alebo kultivary s poliehavým rastom. Plod je tmavohnedá nažka obsahujúca niekoľko semien.

Rozmnožovanie

Nátržníkovec krovitý si môžete rozmnožiť prostredníctvom odrezkov. Odoberte mladé, 10 -15 cm dlhé výhonky zo zdravej a silnej rastliny. Vhodné obdobie je koncom jari a počas leta (máj, jún). Pred zapichnutím do substrátu odstráňte odrezkom spodné listy a koniec namočte v stimulátore zakoreňovania, čo je prípravok s obsahom rastlinných hormónov (nie je nevyhnutné). Odrezky počas zakoreňovania chráňte pred slnkom a udržujte im vlhký substrát aj vzdušnú vlhkosť.

Ako pestovať nátržníkovec krovitý

Umiestnenie
Je to svetlomilná rastlina, vyhovuje jej slnečné stanovište alebo svetlý polotieň.

Zemina
Vhodná je mierne vlhká, výživná a dobre priepustná záhradná zemina, neutrálna alebo mierne kyslá. Vápnitá pôda môže spôsobiť rastline chlorózu (žltnutie listov).

Zálievka
Nároky na vlahu má stredné. Znesie krátkodobé sucho, ale pri dlhodobejšom nedostatku vlahy začne chradnúť. Prejaví sa to slabým kvitnutím a následne žltnutím a opadávaním listov. V suchých obdobiach mu doprajte zálievku. Nevhodná na polievanie je voda s vysokým obsahom vápnika.

Kvitnutie
Kvitnúť začína od júna do októbra, v kvete vydrží nepretržite 2 – 3 mesiace.

Škodcovia a choroby
Rastlina je odolná voči škodcom aj hubovitým chorobám, nadmerné množstvo vápnika v pôde jej môže spôsobovať chlorózu. Pomôcť by malo hnojivo s tekutým železom. Vhodné hnojivo nájdete, keď kliknete sem.

Strihanie

Rezom priebežne (v skorom jarnom období) odstraňujeme staré, poškodené a prebytočné drevo. Zvyšné hrubé jednoročné výhony skracujeme o polovicu. Vhodné záhradné nožnice na strihanie konárov môžete nájsť tu.

Staršie rastliny rastúce ako solitéry strácajú svoj elegantný vzhľad a odporúča sa podrobiť ich radikálnemu rezu. Prestarnuté kry sa úplne zmladzujú, to znamená, že sa rezom pri zemi odstraňujú všetky výhony. Podobnému rezu býva podrobovaný aj tavoľník, budleja alebo bradavec. Rez sa vykonáva v období vegetačného pokoja, najlepšie v zime alebo skoro na jar, keď nemrzne.

Využitie

Pre svoju nenáročnosť a odolnosť voči škodcom aj nízkym teplotám je nátržníkovec krovitý obľúbenou okrasnou drevinou v záhradách a parkoch. Pestovať sa zvykne ako solitér aj ako súčasť nižšieho kvitnúceho živého plota. Využíva sa na tvorbu rôznych živých obrúb a lemov napríklad popred vyššie kríky. Vďaka svojmu kompaktnému a hustému olisteniu aj v spodnej časti účinne zabraňuje rastu nežiadúcich burín. Poliehavé kultivary sa využívajú na pokrytie svahov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.