Gaura Lindheimerova

Gaura Lindheimerova, (Gaura Lindheimeri, syn: Oenothera lindheimeri), (Onagraceae – pupalkovité), en: Lindheimer’s beeblossom, Butterfly Gaura, white gaura, pink gaura, Lindheimer’s clockweed, Indian feather

Gaura Lindheimerova, (Gaura Lindheimeri)

Charakteristika

Gaura Lindheimerova je trvalá bylina, ktorej domovom sú stepné prérie južnej Lousiany a Texasu v USA. Svoje prímenie získala po Ferdinandovi Jacobovi Lindheimerovi (1801–1879), botanikovi nemeckého pôvodu, ktorý sa zaoberal výskumom texaskej flóry a niektoré zdroje ho dokonca označujú za otca texaskej botaniky.

Gaura je trsovitá rastlina, ktorá v závislosti od kultivaru dorastá do výšky od 30 až do viac ako 100 cm. Jej husto zoskupené oblé, tenké a miestami rozvetvené stonky vyrastajú z podzemného rhizómu. Listy sú kopijovitého tvaru, jemne chlpaté a hrubo zubaté, dlhé do 9 cm. Sú trávovozelenej farby, prípadne jemne načervenalé. Listy sa sfarbujú na jeseň.

Kvety sa tvoria v súkvetiach, v ktorých kvietky rozkvitajú postupne. Veľké sú v priemere 2–3 cm, majú 4 okvetné lístky a dlhé tyčinky uprostred s piestikom. Kvietky pôsobia akoby trepotavým, neusporiadaným dojmom, pripomínajú motýľov. Zvyčajne sú bielej alebo jemne ružovej farby, ale sú aj kultivary s tmavoružovými odtieňmi. V niektorých kultivaroch sú okvetné lístky biele za úsvitu, potom sa sfarbujú do ružova a za súmraku opadajú.

Gaura Lindheimerova, (Gaura Lindheimeri)

Rozmnožovanie

Gaura sa rozmnožuje semenami. Semená sa vysievajú na jar a sú dobre klíčivé. V priaznivých podmienkach sa rastlina rozširuje samovýsevom. Pestovatelia si ju môžu rozmnožiť aj delením trsov, ideálne tiež na jar. Rozdeľujte zdravé a dostatočne rozrastené staršie rastliny a dajte pozor, aby každá časť mala primerane zachovalý koreňový systém.

Ako pestovať gauru

Umiestnenie
Vyhovuje jej stanovište na plnom slnku a toleruje aj polotieň.

Zemina
Uprednostňuje dobre priepustné piesočnaté alebo hlinitopiesočnaté a výživné pôdy. Pestovateľské pomôcky, doplnky a drobnosti do záhrady si vyberiete tu.

Zálievka
Gaura je suchomilná trvalka, čiže dobre znáša sucho. Pri dlhodobejších suchách a horúčavách ju predsa len radšej občas zalejte, ideálne ku koreňom. Pravidelnú zálievku doprajte rastlinám pestovaným v nádobách. To, čo gaure nevyhovuje, je zamokrená pôda v zimnom období.

Kvitnutie
Kvitne od júla do októbra. Z kvietkov si môžete vytvoriť kyticu do vázy.

Hnojenie
Aby rastliny bohato a dlho kvitli, je dobré počas vegetácie ich prihnojovať.

Gaura Lindheimerova, (Gaura Lindheimeri)

Mrazuvzdornosť

Rastlina je mrazuvzdorná, ale býva náchylná na mráz a vymrznutie koreňov, hlavne ak je zasadená v ťažkej mokrej zemine. Preto sa všade zdôrazňuje, že potrebuje priepustnú suchšiu pôdu. V zime ju preto chráňte prihrnutím lístia alebo prikrytím čečinou.

Gaura Lindheimerova, (Gaura Lindheimeri)

Strihanie

Po odkvitnutí zostrihajte celý trs. Zabezpečíte tým opätovné kvitnutie o niekoľko týždňov. Tento úkon sa odporúča robiť len do konca augusta. Na jeseň ju už nestrihajte, pretože pre lepšie prezimovanie je vhodné nechať rastline na zimu jej nadzemnú časť. Zostrihajte ju opäť na jar a to tesne nad zemou. Rastlina následne vyženie nové a husté výhonky, ktoré v lete bohato zakvitnú. Dobré záhradné nožnice si vyberiete tu.

Gaura Lindheimerova, (Gaura Lindheimeri)

Využitie

Gaura vynikne ako solitér, ale uplatní sa aj v spoločnej výsadbe s inými bylinnými trvalkami alebo letničkami. Vo výsadbách sa zohľadňuje a využíva jej jemná textúru, suchomilnosť, slnkomilnosť a dlhá doba kvitnutia. Okrem slnečných záhonov, prípadne skaliek, sa dobre pestuje aj v nádobách na balkónoch či terasách. Skúsiť môžete spoločnú výsadbu s kanou alebo s bordovým koleusom. Debničky, kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *