Rebríček obyčajný

Rebríček obyčajný, Myší chvostík, Myší chvost, (Achillea millefolium), (Asteraceae – astrovité)

Charakteristika

Rebríček obyčajný je trváca bylina s plazivým podzemkom dorastajúca do výšky 10 – 80 cm. Má priame stonky ukončené bohatými, metlinovitými súkvetiami. Tieto súkvetia sú zložené z malých úborov, ktoré sú tvorené bielymi alebo ružovými jazykovitými kvetmi a niekoľkými žltými rúrkovitými kvetmi uprostred. Úbory sú usporiadané do chocholíkov. Kvitne od konca mája do októbra až novembra. Prízemné aj stonkové listy sú kopijovité a dvojito až trojito perovito zložené. Pripomínajú zmenšený list papradia, alebo malý rebrík, ako napovedá názov. Plod je bledá, podlhovastá nažka. Rastlina má charakteristickú vôňu, jej kvety a vňať sa využívajú na liečenie.

Výskyt v prírode

Rebríček obyčajný je všeobecne rozšírený v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Rastie hojne na medziach, lúkach, na trávnatých lokalitách a rumoviskách, v kroviskách a suchých svahoch, či na odhalených okrajoch cestičiek a lesov.

Zber

Zbierajú sa nezdrevnatené časti vňate, alebo len kvetné úbory s 10 mm dlhou stopkou, prípadne aj mladé prízemné listy. Zber sa robí v čase kvitnutia za pekného slnečného počasia, ideálne okolo poludnia. Materiál sa suší v tieni alebo v sušičkách pri teplote do 35°C. Sušičku na sušenie byliniek, kvetov, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu. Keď budú kvety a vňať suché, vložte ich do papierovej krabice alebo papierovej tašky a uskladnite v suchu a tme.

Využitie

Rebríček podporuje chuť do jedla a vylučovanie tráviacich štiav. Vhodné je podávať ho pri dlhodobých vyčerpávajúcich chorobách a pri poruchách látkovej premeny. Má močopudné a dezinfekčné účinky. Mierne znižuje krvný tlak. Priaznivo pôsobí pri bolestivej menštruácii a počas klimaktéria, kedy sa odporúča kombinovať sedacie kúpele s pitím čaju. Sedacie kúpele z rebríčka sú užitočné aj pri nočnom pomočovaní detí. Čaj je tiež dobrým prostriedkom na zastavenie krvácania– pri hemoroidoch, krvácaní zo žalúdka, alebo z nosa a zmierňuje tiež pálenie záhy. Vnútorne sa používa tiež pri ďalších žalúdočných ťažkostiach, hnačkách a nadúvaní.

Spôsob použitia

Zápar sa pripravuje z dvoch čajových lyžičiek na šálku vody a pije sa počas dňa. Čajové súpravy a pomôcky na prípravu lahodného čaju aj všeličo iné si vyberiete tu. Na vonkajšie použitie sa používa dvojnásobná koncentrácia. Rebríček sa nesmie užívať vo vyšších dávkach a dlhší čas, pretože v takom prípade je jedovatý.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *