Africká fialka, Senpólia

Africká fialka, Senpólia, Saintpaulia, (Gesneriaceae – gesneriovité)

Africká fialka, Senpólia
Africká fialka, Senpólia, Saintpaulia (Gesneriaceae – gesneriovité)

Charakteristika

Africká fialka patrí medzi obľúbené kvitnúce izbové rastliny, pestované v mnohých kultivaroch. Vytvára nízku ružicu okrúhlych listov, vyrastajúcich na dlhých dužinatých stonkách. Listy sú chlpaté, so zvlnenými okrajmi, tmavozelené, niekedy až s modrým nádychom. Stonky listov a spodok listov bývajú sfarbené do červena. Nové listy vyrastajú rastline počas celého roka. Nad listami sa dvíhajú kvetné strapce, štandardne modrofialovej farby, ale bývajú aj biele, bordové a rôzne ružové odtiene, vždy s výrazným žltým stredom. Záleží od kultivaru, ale bežne dorastajú do výšky 15 cm.

Rozmnožovanie africkej fialky

Senpóliu rozmnožujeme pomocou listových odrezkov, ktoré odoberieme zo zdravej rastliny. Odrezky necháme zakoreniť v nádobe s vodou. Po pár týždňoch, keď sa na odrezkoch vytvoria korene, ich zasadíme do menších črepníkov. Rastlina začne kvitnúť zhruba po roku.
Rastlinu je možné rozmnožovať aj delením trsov na jar pri presádzaní.

Africká fialka pochádza z Tanzánie, s našou fialkou záhradnou, alebo fialkou trojfarebnou nemá druhovo nič spoločné, hoci kvetmi sa môžu trochu podobať.

Africká fialka, Senpólia

Pestovanie africkej fialky

Umiestnenie
Rastlinu je vhodné pestovať na jasnom, filtrovanom svetle, nie však na priamom slnku. Znesie aj polotieň, nie však celodenný tieň. Pri nedostatku svetla fialke žltnú listy a nekvitne. Vyhovuje jej vysoká vzdušná vlhkosť. Odporúča sa postaviť kvetináč na misku naplnenú zvlhčovacími kamienkami. Vhodná je normálna izbová teplota v rozsahu 18 – 24°C. Nevystavujte rastlinu prievanu ani veľkým výkyvom teplôt.

Kvitnutie
Pre nasadenie kvetov potrebuje africká fialka rozptýlené slnečné svetlo. Za krátkych zimných dní rastlina nezakladá kvetné puky. Môže však nasadiť kvety, ak jej doprajeme umelé svetlo zo žiarovky. Odkvitnuté kvietky opatrne odstraňujeme, čím sa podporí ďalšie kvitnutie.

Zemina
Odporúča sa rašelinová zemina, alebo substrát na pestovanie izbových rastlín. Ideálna zemina je tvorená rašelinou, listovkou a pieskom. Na spodok črepníka treba vždy umiestniť drenážnu vrstvu.

Zálievka
Senpóliu zalievame striedmo, medzi zálievkami necháme substrát čiastočne vyschnúť. Pri nižších zimných teplotách zálievku obmedzíme. Rastlinu zalievame buď zospodu do misky, v ktorej stojí kvetináč, alebo zalievame zhora priamo na zeminu pod listovú ružicu. V druhom prípade postupujeme tak, aby sme nezmáčali rastline listy, mohli by na nich zostať nepekné fľaky. Pri nadmernej zálievke môžu rastline zahnívať korene, aj listy. Voda má byť izbovej teploty, nie veľmi mäkká a nie chlórová. Ak je voda príliš studená, spôsobuje stáčanie listov.

Hnojenie
Počas vegetačného obdobia a počas kvitnutia sa odporúča vyživovať rastlinu zriedeným štandardným tekutým hnojivom obohateným o draslík každé 2-3 týždne.

Škodcovia a choroby
Hnedé mäkšie škvrny na listoch bývajú spôsobené vlhkosťou, vodou, ktorou sme nedopatrením pri zálievke poliali aj listy, alebo aj spálením od slnka.
Na odumierajúcich kvetoch a listoch sa môže vyskytnúť pleseň šedá (botrytída). Všetky odumreté a poškodené časti rastliny odstraňujeme. Poškodené listy na stonkách opatrne vykrútime, neodrezávame, rovnako ako pri cyklámene.

Africká fialka, Senpólia

Tip na pestovanie a starostlivosť o senpólie

Pri vhodných podmienkach bude rastlina rásť a kvitnúť počas celého roka. Pri pestovaní senpóliu pravidelne otáčame, aby sme zabezpečili rovnaké svetelné podmienky zo všetkých strán rastliny, inak bude rásť nepravidelne a bude vytiahnutá smerom k svetelnej strane. Odporúča sa otáčať ju o jednu štvrtinu raz týždenne pri zalievaní.

Senpólia najlepšie kvitne, keď má korene stiesnené v črepníku. Preto ju presádzame až vtedy, keď už naozaj nemá kam rásť, použijeme len o niečo väčší kvetináč. Robíme tak na jar a počíname si opatrne, aby sme rastlinu nepolámali. Ak má rastlina zaprášené listy, nečistoty odstraňujeme suchým štetcom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.