Prvosienka bezbyľová, Primulka, (Primula acaulis, syn: Primula vulgaris), (Primulaceae – prvosienkovité), cz: Prvosenka, Petrklíč, en: Primrose
Charakteristika
Prvosienka bezbyľová je trváca, 5 – 15 cm vysoká bylina s prízemnou ružicou listov. Listy má 5 – 8 cm dlhé, podlhovasto vajcovité, na líci sú holé a na rube plstnaté. Vpredu sú zaokrúhlené a po okrajoch sú nepravidelne tupo zúbkaté. Kvety vyrastajú na chlpatých 5 cm dlhých stonkách vyrastajúcich zo stredu listovej ružice. Nevoňajú a pôvodne sú žltej farby. Kalich kvetu je valcovitý zelenkastý, koruna kvetu sa skladá z 5 obráteno srdcových lupeňov zrastených do rúrky. Plod je oválna tobolka.
Prvosienka je rastlina voľne rastúca v našej prírode. Rozšírená je od nížin až do stredných polôh, rastie v dubových, bukových, hrabových a zmiešaných listnatých lesoch, krovinách a na lúkach.
Patrí medzi prvé jarné kvietky. Aj jej latinský názov vystihuje jej výskyt na začiatku vegetačného obdobia (primula = „primus“ – prvý, „ver“ – jar). V záhradách sa pestuje ako okrasná rastlina. Vyšľachtených bolo veľké množstvo kultivarov s rôznymi farebnými variáciami a tvoria bohatú jarnú ponuku záhradkárskych predajní.
Rozmnožovanie
Rastlina sa vo voľnej prírode rozmnožuje generatívne (semenami). Na vyklíčenie potrebuje dostatočnú vlhkosť. Pre pestovateľov je jednoduchšie rozmnožovať si ju delením trsov. Rozrastené trsy je aj tak treba po niekoľkých rokoch rozdeľovať, aby sa prvosienkam nezmenšovali kvety. Deľte ich až po odkvitnutí kvietkov. Pomôcky a doplnky do záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.
Ako pestovať prvosienku
Umiestnenie
Vhodné je polotienisté stanovište. Je to jarná bylina, vyhovujú jej chladnejšie podmienky. Pri nadmernom teple kvety odkvitajú, listy žltnú, rastlina chradne.
Zemina
Prvosienke vyhovuje čerstvá, na živiny bohatá, vlhká pôda. Zemina môže byť humózna, slabo kyslá, kamenistá alebo aj čisto hlinitá.
Zálievka
Potrebuje vlhkú pôdu, no je citlivá na preliatie. Pri nadmernej zálievke jej začnú žltnúť listy.
Kvitnutie
Kvitne od februára do apríla, v severnejších oblastiach až do mája. Jeden kvietok vydrží kvitnúť len cca týždeň.
Ďalšie tipy na pestovanie
Kultivované prvosienky v rôznych farebných odtieňoch sa zvyknú vysádzať na vyznačenie okrajov záhonov skoro na jar. Sú ideálne do malých záhradiek, kde vynikne krása každej jednej rastliny. Vhodné sú aj do črepníkov alebo do skaliek. Častokrát skrášľujú mestské či kúpeľné parky a iné verejné výsadby. Kvetináče na pestovanie prvosienok aj všeličo iné si vyberiete tu.
Pre vytvorenie príjemnej jarnej atmosféry si spolu s prvosienkou vysaďte do hrantíka aj iné na jar kvitnúce rastliny: modrice, tulipány, narcisy, hyacinty, sedmokrásky. A ak chcete jarnú náladu umocniť ešte viac, výzdobu si doplňte aj veľkonočnými dekoráciami, ktoré nájdete tu. Aby vám prvosienka dlhšie kvitla a vyzerala pekne, odstraňujte odkvitnuté kvietky a suché a žltnúce listy.
Fotky voľne rastúcej prvosienky z prírody:
Ďakujem
Rado sa stalo 🙂