Čemerica čierna

Čemerica čierna, Helleborus niger, (Ranunculaceae – Iskerníkovité),
Zimná ruža   

čemerica
Čemerica čierna – Winter princess

Charakteristika

Čemerica čierna je trváca mrazuvzdorná rastlina, ktorá znesie teploty cca do -20°C). Má zhrubnutý, čierny podzemok s mohutným zväzkom koreňov. Z podzemku vyrastajú stopkaté, vždyzelené listy a krátke stonky zakončené bielym kvetom. Plod je malý mechúrik s čiernym semenom. Celá rastlina je silne jedovatá. Jej výskyt vo voľnej prírode je zriedkavý. Obľubuje miesta s vápennatým podkladom. Väčšinou sa pestuje ako okrasná rastlina.

Na pestovanie pre okrasu sú určené aj rôzne odrody Čemerice záhradnej (Helleborus x hybridus) s rôznofarebnými kvetmi. Mnohé tieto odrody sú nenáročné na pestovanie a veľmi oživia zimnú a skorú jarnú záhradu.

Rozmnožovanie čemerice čiernej

Čemerice sa rozmnožujú vysemeňovaním, v okolí materskej rastliny často vidíme vyrastať semenáčiky. Pri hybridoch čemerice sa môžu nové rastlinky líšiť od pôvodných, napr. farbou kvetov. Rastlinám vyrasteným zo semena trvá aj 3 – 4 roky, kým začnú kvitnúť, takže pri čakaní na kvietky treba mať trpezlivosť.

čemerica
Čemerica čierna – Winter princess

Pestovanie čemerice

Umiestnenie
Čemerice obľubujú lesné podmienky, uprednostňujú polotieň a pred vetrom chránené miesto, takže sa im darí v úzadí pod opadavými kríkmi.

Výsadba
Ak chceme presadiť rastlinku z črepníka na záhon, urobíme tak najneskôr v septembri, aby rastlina ešte stihla dobre zakoreniť pred zimou. Po výsadbe sa odporúča zakryť pôdu vrstvou lístia.
Ak ju vysadíme na jar, treba ju dostatočne zalievať do júla. Tiež je dobré vedieť, že rastlina po presadení hneď nezakvitne.

Zemina
Pre čemerice sa odporúča zabepečiť priepustnú, vlhkú (nie premokrenú) vápenatú pôdu bohatú na humus. Vyhovuje im aj každoročné organické prihnojovanie.

Zálievka
Staršie rastliny zalievať netreba, zalievame len nové rastliny po presadení, aby dobre zakorenili. Sucho koncom leta podporuje násadu kvetov pre budúcu sezónu.

Kvitnutie
Čemerica kvitne v zime alebo skoro na jar. (Január – marec). Rastlina najskôr vytvára kvety (v zime) a listy až neskôr. Odporúča sa odstrániť minuloročné listy pred kvitnutím kvetov. Na jar odstrihneme odkvitnuté kvety, podporí to kvitnutie v nasledujúcom roku. Ak chceme aby dozreli semená, necháme na to pár najsilnejších kvietkov.

Škodcovia
Môžu sa vyskytnúť vošky a napádajú ich aj slimáky. Niekedy sa objavia čierne škvrny na listoch, alebo sa stane, že listy zhnednú a odumrú. Všetky takto poškodené listy treba odstrániť a vyhodiť do odpadu, v lete vyrašia nové.

Manipulácia
Čemerica je jedovatá a šťavy z nej môžu spôsobiť podráždenie pokožky až pľuzgiere. Nie je vhodné k nej ani privoniavať a pracujeme s ňou v rukaviciach. Na zváženie je jej pestovanie, ak k nej budú mať prístup malé deti.

Tip na pestovanie čemerice

Zasaďte si ju pod opadavé kríky tak aby ste na ňu videli, keď bude kvitnúť. V zime a skoro na jar kvitne len málo rastlín, spomenúť môžeme ešte bergéniu. Vhodné miesto na pestovanie čemerice je pri vchode do domu, alebo niekde, kam vidíme pri pohľade z okna, napr. z kuchyne. Na jednom mieste vydrží veľmi dlho a časom naberá na kráse.

Liečivé účinky čemerice čiernej

Na liečebné účely sa zbiera podzemok a príslušné časti koreňa čemerice čiernej (Radix hellebori nigri). Dôkladne sa očistia a sušia sa v tieni alebo umelo pri teplotách do 45 °C. Droga chutí pálivo horko.

Obsahuje jedovaté glykozidy, ktoré intenzívne ovplyvňujú srdcovú činnosť a jedovatý saponín heleborín, ktorý dráždi sliznice, núti na kýchanie a spôsobuje hnačky. Pre vysokú jedovatosť a kolísajúci obsah účinných látok sa droga neužíva priamo, ale sa z nej vyrábajú liečivá. Čemericové glykozidy pôsobia na centrálnu nervovú sústavu a príslušné lieky sa používajú pri liečbe niektorých nervových ochorení. Tieto liečivá tiež mávajú silný močopudný a preháňavý účinok.

Zber podzemku a koreňov
V marci.

Výťažky z čemerice sa používajú aj vo veterinárnej medicíne na liečenie porúch trávenia u zvierat a na hubenie parazitického hmyzu.

Ďalšie príbuzné druhy čemeríc

Čemerica purpurová (Helleborus purpurascens) sa považuje za pôvodný, východokarpatský druh. Rozšírená je prevažne v pohraničných oblastiach východného a severovýchodného Slovenska v bukových lesoch. Je to 20 – 40 cm vysoká bylina, prízemné listy má dlhostopkaté, spravidla päťdielne, dlaňovito odnoženo strihané. Byľové listy sú menšie, počas kvitnutia fialovasté. Stonka je ukončená jedným až tromi veľkými visiacimi kvetmi, kalich je zvonku purpurovofialový, vnútri fialovozelený.

Čemerica smradľavá (Helleborus foetidus) je až 100 cm vysoká, kvety sú pomerne veľké, ovisnuté s okvetnými lístkami k sebe sklonenými. Pochádza z juhozápadnej Európy, kde rastie na suchých skalnatých stráňach a v kriačinách na vápennatom substráte. U nás sa pestovala ako liečivá rastlina a miestami zdivela.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.