Čemerica čierna

Čemerica čierna, Zimná ruža, (Helleborus niger), (Ranunculaceae – iskerníkovité), en: Christmas rose, Black hellebore.

čemerica

Charakteristika

Čemerica čierna je vždyzelená trváca mrazuvzdorná rastlina, ktorá znesie teploty cca do – 20°C. Má zhrubnutý, čierny podzemok s mohutným zväzkom koreňov. Z podzemku vyrastajú pevné kožovité listy na dlhých stopkách, ktoré môžu dosiahnuť dĺžku aj 20 – 30 cm. Čepeľ listov má dlaňovitý tvar s hlboko rozštiepenými lalokmi (pedátové listy). Ploché biele kvety vyrastajú na stonkách o poznanie kratších. Kvety majú 5 okvetných lístkov a zvyknú sa sfarbovať do ružových a zelených odtieňov. Plody sú mechúriky obsahujúce čierne semeno. Celá rastlina je silne jedovatá. Jej výskyt vo voľnej prírode je zriedkavý. Obľubuje miesta s vápenatým podkladom. Väčšinou sa pestuje ako okrasná rastlina.

Na pestovanie pre okrasu sú určené aj rôzne odrody Čemerice záhradnej (Helleborus x hybridus) s rôznofarebnými kvetmi. Mnohé tieto odrody sú nenáročné na pestovanie a krásne oživia zimnú a skorú jarnú záhradu.

Rozmnožovanie

Čemerica sa rozmnožuje semenami. V okolí materskej rastliny často spontánne vyrastajú semenáčiky. Pri hybridoch čemerice sa môžu nové rastlinky líšiť od pôvodných, napr. farbou kvetov. Rastlinám vyrasteným zo semena trvá aj 3 – 4 roky, kým začnú kvitnúť, takže pri čakaní na kvietky treba mať trpezlivosť.

čemerica
Čemerica čierna – Winter princess

Ako pestovať čemericu

Umiestnenie
Obľubuje takzvané lesné podmienky. Uprednostňuje polotieň a pred vetrom chránené miesto, takže sa jej darí v úzadí pod opadavými kríkmi. Na plnom slnku sa jej nebude dariť.

Výsadba
Ak chcete presadiť rastlinku z črepníka na záhon, urobte tak najneskôr v septembri, aby rastlina ešte stihla dobre zakoreniť pred zimou. Po výsadbe sa odporúča zakryť pôdu vrstvou lístia.
Ak ju vysadíte na jar, treba ju dostatočne zalievať do júla. Tiež je dobré vedieť, že rastlina po presadení hneď nezakvitne.

Zemina
Pre čemericu sa odporúča zabezpečiť priepustnú, vlhkú (nie premokrenú) vápenatú pôdu bohatú na humus. Vyhovuje jej každoročné organické prihnojovanie. Nevhodná je kyslá a chudobná pôda.

Zálievka
Rastline vyhovuje prirodzene vlhká pôda. Sucho koncom leta podporuje násadu kvetov pre budúcu sezónu.

Kvitnutie
Kvitne v zime, alebo skoro na jar (január – marec). Rastlina najskôr vytvára kvety (v zime) a až potom listy. Odkvitnuté kvety na jar odstráňte, podporí to kvitnutie v nasledujúcom roku. Vhodné záhradné nožnice si môžete vybrať, keď kliknete sem. Ak chcete, aby dozreli semená, nechajte ich dozrieť na najkrajších kvietkoch.

Škodcovia
Môžu sa vyskytnúť vošky a slimáky. Niekedy sa objavia čierne škvrny na listoch, alebo sa stane, že listy zhnednú a odumrú. Všetky takto poškodené listy treba odstrániť a vyhodiť do odpadu, v lete vyrašia nové. Niektoré zdroje dokonca odporúčajú odstrániť pred kvitnutím kvetov minuloročné listy (nie len poškodené).

Manipulácia
Čemerica je jedovatá a šťavy z nej môžu spôsobiť podráždenie pokožky až pľuzgiere. Neodporúča sa k nej ani privoniavať. Pri práci s ňou použite rukavice. Dajte tiež pozor, aby k nej nemali prístup malé deti.

Tip na pestovanie

Zasaďte si ju pod opadavé kríky tak, aby ste na ňu videli, keď bude kvitnúť. Vhodné miesto môže byť pri vchode do domu, alebo niekde, kde ju uvidíte pri pohľade z okna. Na jednom mieste vydrží veľmi dlho a časom naberá na kráse. Pestovať sa zvykne aj v nádobách, vhodné kvetináče môžete nájsť napríklad tu. V zime a skoro na jar kvitne len málo rastlín, takže čemerica je v tomto smere netradičná rastlina, hoci nie jediná. Zakvitnúť vám spolu s ňou môže aj bergénia alebo jazmín nahokvetý.

Liečivé účinky

Čemerica čierna obsahuje jedovaté glykozidy, ktoré intenzívne ovplyvňujú srdcovú činnosť a jedovatý saponín heleborín, ktorý dráždi sliznice, núti na kýchanie a spôsobuje hnačky. Pre vysokú jedovatosť a kolísajúci obsah účinných látok sa droga neužíva priamo, ale sa z nej priemyselne vyrábajú liečivá. Výťažky sa robia z podzemku a príslušných častí koreňa (Radix hellebori nigri). Droga chutí pálivo. Čemericové glykozidy pôsobia na centrálnu nervovú sústavu a príslušné lieky sa používajú pri liečbe niektorých nervových ochorení. Tieto liečivá tiež mávajú silný močopudný a preháňavý účinok.

Výťažky z čemerice sa používajú aj vo veterinárnej medicíne na liečenie porúch trávenia u zvierat a na hubenie parazitického hmyzu.

Ďalšie príbuzné druhy

Čemerica purpurová (Helleborus purpurascens) sa považuje za pôvodný, východokarpatský druh. Rozšírená je prevažne v pohraničných oblastiach východného a severovýchodného Slovenska v bukových lesoch. Je to 20 – 40 cm vysoká bylina, prízemné listy má dlhostopkaté, spravidla päťdielne, dlaňovito odnoženo strihané. Byľové listy sú menšie, počas kvitnutia fialkasté. Stonka je ukončená jedným až tromi veľkými visiacimi kvetmi, kalich je zvonku purpurovofialový, vnútri fialovozelený.

Čemerica smradľavá (Helleborus foetidus) je až 100 cm vysoká, kvety sú pomerne veľké, ovisnuté s okvetnými lístkami k sebe sklonenými. Pochádza z juhozápadnej Európy, kde rastie na suchých skalnatých stráňach a v kriačinách na vápennatom substráte. U nás sa pestovala ako liečivá rastlina a miestami zdivela.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *