Prvosienka bezbyľová

Prvosienka bezbyľová (Primula acaulis), Primulka, (Primulaceae – prvosienkovité), cz: Prvosenka, Petrklíč

prvosienka

Charakteristika

Prvosienka bezbyľová je trváca, 5 – 15 cm vysoká bylina s prízemnou ružicou listov. Listy má 5 – 8 cm dlhé, podlhovasto vajcovité, na líci sú holé a na rube chlpaté. Vpredu sú zaokrúhlené a nepravidelne tupo zúbkaté. Kvety vyrastajú na chlpatých 5 cm dlhých stonkách a vyrastajú zo stredu listovej ružice. Kvety nevoňajú a sú pôvodne žltej farby. Kalich kvetu je valcovitý zelenkastý, koruna kvetu sa skladá z 5 obráteno srdcových lupeňov zrastených do rúrky. Plod je oválna tobolka.

Patrí medzi rastliny voľne rastúce v našej prírode. Rozšírená je od nížin až do stredných polôh, rastie v dubových, bukových, hrabových a zmiešaných listnatých lesoch, krovinách a na lúkach.

Prvosienka bezbyľová patrí medzi prvé jarné kvietky. Aj jej latinský názov vystihuje jej výskyt na začiatku vegetačného obdobia (primula = „primus“ – prvý, „ver“ – jar). V záhradách sa pestuje ako okrasná rastlina. Vyšľachtilo sa veľké množstvo kultivarov s rôznymi farebnými variáciami a tvoria bohatú jarnú ponuku záhradkárskych predajní.

Rozmnožovanie

Rastlina sa vo voľnej prírode rozmnožuje generatívne (semenami). Na vyklíčenie potrebuje dostatočnú vlhkosť. Pre pestovateľov je jednoduchšie rozmnožovať si ju delením trsov. Rozrastené trsy je aj tak treba po niekoľkých rokoch rozdeľovať, aby sa prvosienkam nezmenšovali kvety. Robíme tak po odkvitnutí kvietkov.

Ako pestovať prvosienku

Umiestnenie
Vhodné je polotienisté stanovište. Je to jarná bylina, vyhovujú jej chladnejšie podmienky. Pri nadmernom teple kvety odkvitajú, listy žltnú, rastlina chradne.

Zemina
Prvosienke vyhovuje čerstvá, na živiny bohatá, vlhká pôda. Zemina môže byť humózna, slabo kyslá, kamenistá alebo aj čisto hlinitá. Kvalitný substrát nájdete tu.

Zálievka
Potrebuje vlhkú pôdu, no je citlivá na preliatie. Pri nadmernej zálievke jej začnú žltnúť listy.

Kvitnutie
Prvosienka kvitne od februára do apríla, v severnejších oblastiach až do mája. Jeden kvietok vydrží kvitnúť len cca týždeň.

Tipy na pestovanie a kombináciu v záhone

Kultivované prvosienky v rôznych odtieňoch farieb sa zvyknú vysádzať na vyznačenie okrajov záhonov skoro na jar. Sú ideálne do malých záhradiek, kde vynikne krása každej jednej rastliny. Vhodné sú aj na črepníkovú výsadbu alebo do skaliek. Častokrát skrášľujú mestské či kúpeľné parky a iné verejné výsadby. Pekné kvetináče na pestovanie prvosienok môžete nájsť napríklad tu.

Pre vytvorenie príjemnej jarnej atmosféry si spolu s prvosienkou vysaďte aj iné na jar kvitnúce rastliny: modrice, tulipány, narcisy, hyacinty, sedmokrásky. Pre umocnenie jarnej nálady si výzdobu určite doplňte veľkonočnými dekoráciami, ktoré nájdete tu.

Aby vám rastlina dlhšie kvitla a vyzerala pekne, odstraňujte odkvitnuté kvietky a suché a žltnúce listy.

Fotky voľne rastúcej prvosienky z prírody:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.