Prýštec ohnivý

Prýštec ohnivý, Tŕňová koruna, (Euphorbia milii), (Euphorbiaceae – mliečnikovité), cz: Pryšec zářivý, en: Crown of thorns, Christ plant, Christ’s thorn

Charakteristika

Prýštec ohnivý je drevnatý sukulentný poloker alebo ker, ktorý môže dorásť do výšky 1,8 m. Má husto ostnaté stonky. Ostne sú rovné, štíhle a dlhé až 3 cm a pomáhajú rastline prerastať cez iné rastliny. Mäsité jasne zelené až sivozelené listy sa nachádzajú hlavne na novorastoch a sú až 3,5 cm dlhé a 1,5 cm široké.

Listy prirodzene opadávajú, keď stonky dozrievajú, čím vytvárajú na starších rastlinách opĺznutý vzhľad. Rastlina môže pri strese (sucho alebo vysoké teploty) úplne zhodiť listy, ktoré neskôr narastú na nových vetvičkách.

Kvety sú drobné a bez okvetných lístkov, lemované sú párom nápadných dlhotrvajúcich listeňov, väčšinou červených alebo ružových, občas aj bielych alebo žltých a širokých 1 cm.

Pri poranení roní bielu latexovú tekutinu, ktorá je jedovatá a pri kontakte s pokožkou alebo očami spôsobuje podráždenie.

Rastlina pochádza z Madagaskaru, kde zvyčajne rastie v rozľahlej forme do výšky cca 160 cm. Druhové meno pripomína baróna Miliusa, niekdajšieho guvernéra ostrova Réunion, ktorý tento druh priniesol do Francúzska v roku 1821.

Rozmnožovanie

Jednoducho si ho rozmnožíte z koncových stonkových odrezkov. Odrezaný koniec ponorte do studenej vody alebo práškového záhradníckeho dreveného uhlia, aby ste zabránili nadmernému vytekaniu mliečnej šťavy. Potom odrezky nechajte zaschnúť 2-3 dni a umiestnite ich do dobre odvodnenej zmesi (z piesku, perlitu a rašeliny), aby sa zakorenili. Zeminu udržujte len mierne vlhkú – ak by bola príliš suchá, odrezky nezakorenia, ale ak by bola príliš vlhká, môžu hniť. Zakoreniť by mali v teplom prostredí za 5-8 týždňov. Po pár rokoch pôsobí rastlina zanedbane, preto si z odrezkov namnožte nové rastliny a starú môžete zlikvidovať.

Pestovať si ju môžete v malých nádobách, rastliny budú kompaktnejšie a kvitnú aj v obmedzenom koreňovom priestore. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu. Rastlinu môžete zasadiť nižšie do zeme, ako bola jej pôvodná úroveň. Presádzajte a rozmnožujte ju na jar alebo v lete, keď bujne rastie.

Ako pestovať prýštec ohnivý

Umiestnenie
Pestujte ho na dobre chránenom mieste v polotieni. Znáša aj plné slnko aj zatienenie, potom ale horšie kvitne. V horúcom letnom podnebí ocení trochu poludňajšieho tieňa. Vhodné sú tiež miesta s dobrou cirkuláciou vzduchu. Izbové rastliny potrebujú jasné svetlo. Pomôcky a doplnky do vašej záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.

Zemina
Darí sa mu v suchých až stredne vlhkých a dobre odvodnených drenážovaných pôdach. Dobre znáša chudobné pôdy, vrátane kamenisto-piesočnatých.

Zálievka
Nepotrebuje zvlášť veľkú zálievku. Je tolerantný voči suchým pôdam, ale pravidelná mierna zálievka môže viesť k lepšiemu kvitnutiu s menším opadávaním listov. Vlhké pôdy, najmä v zime, môžu byť smrteľné.

Kvitnutie
V tropických a subtropických polohách budú kvety kvitnúť počas celého roka, predovšetkým však na jar a v lete. Izbové rastliny často kvitnú od konca zimy až do jesene.

Hnojenie
Na jar a v lete ho môžete zľahka prihnojovať vyváženým hnojivom. Nadmerné hnojenie by spôsobilo mäkký a silný vegetatívny rast a slabé kvitnutie. Rastlina je citlivá na bór, preto buďte opatrní pri používaní hnojív s vysokým obsahom mikroživín.

Škodcovia a choroby
K potenciálnym chorobám patria škvrny na listoch, hniloba stoniek a koreňov a pleseň botrytída. Choroby väčšinou spôsobuje príliš veľké množstvo vody, či už v pôde alebo na listoch. Medzi hmyzích škodcov patrí múčnatka, strapky, roztoče.

Strihanie

Rastlinu je možné strihať, tak jej zabezpečíte vhodný tvar a veľkosť. Jej mliečna šťava sa bude lepiť na rezné nástroje a pogumuje ich, preto je najlepšie použiť nôž, ktorý sa ľahšie čistí ako nožnice. Ako už bolo spomenuté, lepkavá, mliečna šťava môže spôsobiť dermatitídu u citlivých jedincov, preto buďte opatrní pri strihaní alebo rozmnožovaní tejto rastliny. Pozor tiež na ostré tŕne. Stonky zrežte pri axilárnych púčikoch, aby ste zvýšili vetvenie a kompaktnejší tvar, alebo odstráňte celé konáre až k základni, aby sa rastlina otvorila. Odstráňte tiež slabé alebo tenké konáre, aby ste zlepšili vitalitu rastliny. Pomôcky a doplnky do vašej záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.

Letnenie a zazimovanie

U nás sa pestuje ako izbová rastlina, ale môžete ju pestovať aj formou letnenia a zazimovania. Ako teplomilná rastlina neznáša teploty pod 10 °C. V zime stráca väčšinu listov. Na leto ju presuňte vonku. Aby ste predišli spáleniu od slnka, rastlinu postupne aklimatizujte. Prospeje jej dažďová voda, ale v období dlhšieho vlhka odstráňte všetky odumreté listy alebo zhnité kvety, aby sa nerozvinuli plesňové choroby. Každá časť rastliny, ktorá zhnedne, by sa mala okamžite odrezať, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu hniloby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *