Škumpa vlasatá

Škumpa vlasatá, (Cotinus coggygria, syn: Rhus cotinus), (Anacardiaceae – obličkovcové), en: Eurasian smoketree, Smoke tree, Smoke bush, Venetian sumach, Dyer’s sumach

Charakteristika

Škumpa vlasatá je opadavý mrazuvzdorný vzpriamený ker alebo strom dorastajúci do výšky 5 – 7 m, niekedy aj viac. Má širokú, guľovitú alebo vajcovitú korunu a pod zemou koreňové poplazy. Mladé konáre má tenké, valcovité, fialovo až olivovohnedé, staršie sú sivohnedé a holé s roztrúsenými lenticelami. Jednoduché listy vyrastajú na stopkách dlhých 1 – 4 cm. Majú oválne až okrúhlasté celistvookrajové čepele so zreteľne vyčnievajúcou žilnatinou. Po roztlační sú aromatické. Na jeseň sa sfarbujú do žlta a oranžova.

Kvety sú usporiadané do hustých vzpriamených koncových žltozelených metlín dosahujúcich veľkosť 15 až 30 cm. Kvety sú drobné žltozelené, päťpočetné a obojpohlavné. Kvetné stopky po odkvitnutí alebo opadnutí sterilných kvetov sú dlho odstávajúce a pokryté dlhými chĺpkami, čo pripomína dymový opar. Vďaka tomuto efektu rastlinu nazývajú aj dymový strom – „Smoke Tree“.

Plody sú drobné, zelené, mierne stlačené obličkovité kôstkovice, veľké len 3 až 5 mm, ktoré neskôr černejú. Vyskytujú sa len na niektorých, dlho červenofialovo odstávajúcich konárikoch. Po dozretí plodov sa zvyčajne celé súplodie odlamuje a vietor ho unáša ďalej od rastliny.

Výskyt

Škumpa vlasatá pochádza z oblastí od západného Stredomoria po strednú Európu a oblasť pôvodu a výskytu prechádza cez Euráziu a zasahuje ďaleko na východ až do čínskych Himalájí. Územím Slovenska prechádza severná hranica jeho areálu. Vyskytuje sa na štyroch lokalitách a to v Slovenskom krase, Strážovských vrchoch, Strednom Pohornádí a Veľkej Fatre.

Je to teplomilný druh rastúci dosť vzácne na teplých, výslnných skalnatých svahoch, krovinatých stráňach a okrajoch dubín v nížinách a v pahorkatinách, do nadmorskej výšky 800 až 850 m n m. Darí sa jej takmer v každej pôde.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, podzemnými koreňovými výhonkami alebo mäkkými júlovými odrezkami.

Výsev semien je možný počas celého roka. Pred výsevom je vhodné semená stratifikovať po dobu 3 mesiacov, napríklad v chladničke. Potom ich namočte do vlažnej vody a vysejte do hĺbky cca 1 cm. Doba klíčenia trvá 4 týždne pri teplote 15 – 20 °C.

Ak sa rozhodnete pre množenie odrezkami, odoberte cca 10 – 20 cm dlhý odrezok. Odstráňte spodné listy, aby po vysadení neboli pod zemou. Po prípadnom ošetrení stimulátorom zakoreňovania zapichnite odrezky do substrátu a polejte. Počas celej doby zakoreňovania udržujte substrát vlhký. Pre zvýšenie úspešnosti môžete umiestniť zakoreňujúce sa odrezky do miniskleníka alebo pareniska.

Ako pestovať škumpu vlasatú

Umiestnenie
Ako teplo a svetlomilnej drevine jej vyhovuje slnečná poloha, zároveň treba povedať, že je dosť prispôsobivá a nenáročná.

Zemina
Dáva prednosť na živiny bohatým, priepustným, suchým alebo čerstvým záhradným pôdam, avšak je to druh rastúci aj na zdevastovaných plochách, hl. na vápencoch. Vhodná je teda hlinito-piesčitá, vápenatá pôda.

Zálievka
Znáša dobre vlhkú i suchú pôdu, ale nikdy nie dlhodobé mokro. Premokrenie pôdy rastlinám rozhodne nevyhovuje. Mladé a čerstvo zasadené rastliny pravidelne zalievajte, aby dobre zakorenili. Pomôcky a doplnky do vašej záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.

Kvitnutie
Kvitne v máji až júli, závisí to od konkrétneho kultivaru a lokality.

Choroby a škodcovia
Na škumpe vlasatej parazituje viacero druhov hmyzu. Sú to predovšetkým vošky, ktoré sa živia jej rastlinnými šťavami. Larvy na listoch a konároch produkujú veľké množstvo medovice, ktorú zas obľubujú mravce. Z motýľov sú to larvy Drobníka škumpového (Simplimorpha promissa), ktoré vyžierajú na listoch kľukaté chodbičky (míny).

Strihanie

Škumpa sa dá dobre udržiavať strihom. Rez sa vykonáva na jar, v marci až apríli, a to zväčša o 1/3 dĺžky konárov. Tým sa zaistí bohaté olistenie aj bohatosť kvetov. Druhý rez sa eventuálne môže vykonávať v polovici leta, alebo vtedy, ak rastlina vyženie príliš dlhé prúty nových vetiev.

Hoci je škumpa mrazuvzdorná, ak teploty klesnú príliš nízko, môžu mladé výhonky namrznúť. Na jar ich jednoducho odstrihnite. Záhradné nožnice nájdete tu.

Využitie

Škumpa vlasatá je využívaná v záhradných a parkových výsadbách a v teplejších oblastiach občas splanieva. Drevo škumpy sa cení aj v stolárstve. Dá sa pestovať aj v prenosných nádobách. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Rastlina je jedovatá, môže spôsobovať podráždenie kože či alergické reakcie u ľudí aj zvierat.

Pre pestovanie v parkoch a záhradách sa ponúkajú viaceré kultivary, z ktorých sú obľúbené nasledovné:
’Royal Purple’ – má nápadné, kovovo lesklé, tmavočervené listy, ktoré sa na jeseň menia na oranžovo až červeno. Súkvetia sú ružové a objavujú sa v júni až júli, plody v auguste alebo septembri. Dorastá do výšky 3,5 m.
’Golden Spirit’ – má výšku i šírku 2 m. Listy má žiarivo zlatožltej farby až žltozelené a vyrastá pozdĺž zelených vetvičiek, ktoré vyzrievajú do sýto červenej farby. Listy sú takmer okrúhle, na jeseň menia farbu na koralovo červenú, ohnivo oranžovú a vínovú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *