Ranostaj pestrý

Ranostaj pestrý, (Coronilla varia, syn. Securigera varia), (Fabaceae – bôbovité), cz: Čičorka pestrá, en: Crownvetch, Purple crown vetch

Charakteristika

Ranostaj pestrý je trváca bylina s rozkonáreným podzemkom, z ktorého vyrastajú viacpočetné olistené hranaté rozkonárené byle. Môžu byť poliehavé, vystúpavé alebo aj ovíjavé. Listy sú striedavé, dlhostopkaté, nepárne perovito zložené s krátko stopkatými, podlhovasto elipsovitými a štetinovito ostnatými lístkami a nepatrnými prílistkami.

Kvety sú obojpohlavné, usporiadané do guľatej hlávky na dlhej stopke vyrastajúcej z pazúch listov. Okolíky nesú 12 – 20 kvetov. Ich koruna je fialovo ružová a občas biela, kalich je zvonkovitý a krátko zubatý. Jednotlivé kvety sú dlhé cca 1 cm, počas kvitnutia sú vzpriamené, neskôr sú visiace. Rozkvitajú postupne, takže kvitnú celé leto, od polovice mája do konca septembra. Plod je článkovaný struk s malými oválnymi svetlohnedými semenami.

Rastlina dorastá do výšky 30 – 150 cm.

Výskyt

Ranostaj pestrý je európsky druh rastúci od nížin do horského stupňa najmä v teplejších oblastiach. Rastie na suchých, výhrevných, neutrálnych až zásaditých pôdach, na trávnatých miestach, výslnných rúbaniskách, okrajoch lesov a medziach aj ruderálnych stanovištiach. Dáva prednosť vápenatým podkladom. Často sa vyskytuje aj na pasienkoch, dobytok sa mu však vyhýba.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami.

Rôzne pomôcky a doplnky do záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.

Využitie

Rastlina je jedovatá. Kedysi sa používala na liečebné účely vňať, ktorá sa zbierala v čase plného kvitnutia za slnečného počasia. Obsahuje jedovatý a vo vode rozpustný glykozid koronilín, triesloviny, horčiny, organické soli a vitamín C. Používala sa na odstránenie srdcovej nervozity a upravovala srdcový rytmus, čo je dôležité najmä u starších ľudí. Čaj z rastliny tiež zmierňoval záchvaty astmy a má močopudný účinok. Dnes sa už používa len zriedka a nemal by sa podávať bez lekárskeho dozoru. Otravy sa prejavujú zblednutím, hnačkou, dráždením na dusenie a kŕčmi.

...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *