Rusélia prasličkolistá

Rusélia prasličkolistá, (Russelia equisetiformis, syn: Russelia juncea), (Plantaginaceae – skorocelovité), cz: Rusélie přesličkolistá, en: Firecracker plant, Coral bush, Fountain plant

Charakteristika

Rusélia prasličkolistá je neopadavý bohato vetvený krík dorastajúci do výšky 100–120 cm, maximálne 180 cm. Má štíhle dlhé ihlicovité tuhé zelené výhonky a tie rastú priamo aj rozložito prevísajú a sú rozkonárené. Riedke listy sú šupinaté, vajcovitého až čiarkovitého tvaru s niekoľkými nepravidelnými žliazkami na čepeli. Kvety vyrastajú roztrúsene v riedkom strapci, v pároch alebo osamelo v hornej časti vetiev. Sú červenej farby s úzkou rúrkovitou korunou a vyrastajú na stopkách. Dosahujú dĺžku 3 cm. Plod je guľovitá tobolka s malými oválnymi svetlohnedými semenami.

Názov druhu vzdáva česť škótskemu prírodovedcovi a lekárovi Alexandrovi Russellovi (1715–1768), ktorý 14 rokov pôsobil v Aleppo (Sýria).

Russelia equisetiformis

Výskyt

Rusélia pochádza z Mexika. Vyhovujú jej tropické a subtropické životné podmienky. Rastie v pobrežných oblastiach, na piesočnatých pôdach, často blízko ľudských sídiel, v okolí ciest a chodníkov.

Možno ju nájsť aj v miernych oblastiach, kde sa pestuje ako črepníková dekoratívna drevina, ktorú treba pred príchodom zimy uschovať do bezmrazých priestorov. V miernom pásme sa niekedy pestuje aj ako letnička.

Russelia equisetiformis

Rozmnožovanie

Rastlinu si rozmnožíte odrezkami alebo potápaním, čiže zakoreňovaním oblúkovitých konárov pri kontakte s pôdou. Množenie je možné aj semenami.

Najvhodnejšia doba na množenie je jar a leto. Z materskej rastliny odoberte vrcholové alebo stonkové odrezky bez vrcholu, veľké 5 – 6 cm, ošetrite ich stimulátorom zakoreňovania a umiestnite ich do výsevného substrátu do fóliovníka alebo minipareniska s teplotou okolo 22 °C na 3 – 4 týždne. Po zakorenení sa mladé rastliny vysádzajú po 3- 5 -7 ks podľa toho, akú veľkú nádobu zvolíte. Fóliovníky aj miniparenisko aj všeličo iné si vyberiete tu.

Ako pestovať ruséliu

Umiestnenie
Rastline vyhovuje priame slnko aj polotieň. Najlepšie kvitne na slnečných miestach chránených pred dažďom.

Zemina
Dobre rastie v rôznych typoch pôd, pokiaľ sú dobre priepustné. Znesie aj mierne zasolený substrát. Najlepšie rastie v pôdach s pH medzi 6,1 a 7,8.

Zálievka
Rusélia je dobre odolná voči suchu. Pri pestovaní v nádobe rastline udržujte mierne vlhkú zeminu.

Kvitnutie
V tropických a subtropických oblastiach kvitne počas celého roka, v miernych oblastiach v lete až do prvých mrazov. Kvetné puky pri nízkych teplotách opadávajú.

Choroby a škodcovia
Vyskytnúť sa môžu roztoče, háďatká a rôzne húsenice. Na mladých rastlinách škodí najčastejšie pleseň šedá, u starších rastlín sa niekedy objavujú vošky, molice alebo strapky.

Russelia equisetiformis

Zazimovanie

Rusélia sa v našich podmienkach pestuje ako prenosná rastlina, od jari do jesene je na záhrade a koncom jesene a v zime v chránených priestoroch, kde nemrzne. V jeseni teda nádobu preneste do svetlého vetraného priestoru s minimálnou teplotou 5 – 8°C, prezimovať však môže aj pri izbovej teplote. V chlade je potrebná len veľmi mierna zálievka, pri dlhšom zamokrení substrátu môže dôjsť k poškodeniu a úhynu koreňov, alebo k vzniku chloróz.

Staršie silné rastliny znášajú aj krátkodobý pokles teplôt pod bod mrazu. Na jar sa môžu odstraňovať a skracovať len staršie a slabšie konáre, silný spätný rez sa neodporúča, Rusélie ho zle znášajú. Nožnice na strihanie konárov nájdete tu.

Využitie

Rusélia prasličkolistá sa celosvetovo pestuje ako okrasná rastlina. Využíva sa ako živý plot alebo na pokrytie pôdy. Vhodná je aj do okenných hrantíkov, závesných košov alebo vysadená kaskádovito cez steny. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu. Vyšľachtené boli aj žltokveté odrody, napríklad  ‚Yellow Gold‘ alebo  ‚Aurea‘. V miestach svojho prirodzeného výskytu sa využíva na skrytie neatraktívnych oporných múrov alebo plotov.

V Mexiku, Strednej Amerike a Afrike sa pestuje aj ako liečivá rastlina. Uvádza sa, že má antibakteriálne, analgetické a protizápalové vlastnosti. Používa sa na liečbu ochorení obličiek, zápalov, bolesti, malárie, leukémie, cukrovky a na podporu rastu vlasov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *