Guľôčka srdcovitolistá

Guľôčka srdcovitolistá, gulička srdcolistá, (Globularia cordifolia), (Plantaginaceae – skorocelovité), cz: Koulenka srdcolistá, en: Globe daisy, Heart leaved globe daisy

Guľôčka srdcovitolistá, (Globularia cordifolia)

Charakteristika

Guľôčka srdcovitolistá je trváci poliehavý polokrík s drevnatým podzemkom. Je stálozelená a dorastá iba do výšky 3 – 10 cm. Poliehavé sterilné byle zvyknú pri dotyku s pôdou zakoreňovať a vytvárajú tak súvislý koberec. Ukončené sú malými ružicami listov. Listy sú kopijovité alebo lyžicovité, postupne zúžené do stopky, vpredu mierne vykrojené, celistvo okrajové a kožovité. Kvitnúce byle sú vzpriamené, bezlisté alebo s 1 – 2 listami. Kvety sú usporiadané v guľatej kvetnej hlávke na konci stonky. Vyrastajú ponad listový koberec. Majú v priemere 15 mm a sú bledo fialovo modrej farby, zriedkavo aj biele alebo ružové. Plod je nažka.

Výskyt v prírode

Guľôčka srdcovitolistá je európsky druh, rozšírená je v strednej a južnej Európe aj Turecku. Rastie na suchších, výslnných, skeletnatých, vápenatých stanovištiach, na skalnatých stráňach a sutinách v podhorskom až alpínskom stupni. U nás rastie vo Veľkej Fatre aj v Nízkych Tatrách.

Guľôčka rastie aj v okrasných záhradách ako nenáročná pôdopokryvná skalnička.

Rozmnožovanie

Rozmnožiť si ju môžete delením trsov. Vhodné obdobie je na jar alebo na jeseň. Jednoducho odkopte podzemky a presaďte ich na iné miesto.

Vypestovať si ju môžete aj zo semien. Mali by prejsť stratifikáciou aspoň počas troch týždňov. Vyklíčiť potom môžu od jedného týždňa do dvoch mesiacov. Klíčia na svetle a pri teplote okolo 13°C. Vysievať si ich môžete rovno na konečné stanovisko koncom jesene alebo začiatkom jari.

Ako pestovať guľôčku

Umiestnenie
Rastlina obľubuje slnečné stanovište, vyhovuje jej prostredie slnečnej skalky, ktorú bude obrastať. Pestovať sa dá aj v štrkových korytách alebo terasových nádobách. Pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Zemina
Vhodná je veľmi dobre priepustná výživná zemina s vápencovou drťou (neutrálne až zásadité pH).

Zálievka
Ideálna je mierne vlhká pôda, nie však zamokrená. V horúcich suchých obdobiach môžete pridať trochu závlahy ku koreňom. Chráňte ju pred nadmernou zimnou vlhkosťou.

Kvitnutie
Kvitne od mája do júla.

Medzi nízke pôdopokryvné skalkové trvalky, ktoré môžu robiť guľôčke spoločnosť, patrí napríklad aj materina dúška, rozchodník pochybný alebo flox šidlolistý.

Guľôčka srdcovitolistá, (Globularia cordifolia)

Príbuzné druhy

Guľôčka predĺžená (Globularia aphyllanthes) je trváca 5 -30 cm vysoká rastlina s prízemnou ružicou listov. Jej byľ je vzpriamená a husto olistená, zakončená je kvetnou hlávkou. Kvitne v máji až júni.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *