Sápa Russelova, Sápa záhradná, „Turecká šalvia“, (Phlomis russeliana), (Lamiaceae – hluchavkovité), en: Turkish sage, Jerusalem sage
Charakteristika
Sápa Russelova je vzpriamená rastlina s drevnatejúcimi stonkami, ktoré vytvárajú trs pripomínajúci ker. Má vzpriamené chlpaté mohutné stonky, na ktorých rastú protistojne štruktúrované sivozelené listy na dlhších stopkách a mierne zvisnuté nadol. Listy sú drsné, chĺpkaté, aromatické, široko vajcovité so srdcovitými základňami a pripomínajú listy šalvie, preto rastlinu nazývajú aj turecká šalvia alebo jeruzalemská šalvia.
V lete vytvára nápadné dekoratívne súkvetia vyrastajúce etážovito z pazúch listov. Tvorené sú z početných malých, rúrkovitých kvetov s kapucňou usporiadaných v praslenových strapcoch okolo stonky. Kvety sú obvykle bledožlté alebo žlto-oranžové. Z kvetov sa následne vyvinú suché plody, ktoré rastlinu zdobia až do konca zimy, kedy sa v rámci údržby odstránia. Sápa môže dosiahnuť výšku okolo 60-100 cm, pričom jej rozpätie sa môže líšiť v závislosti od podmienok prostredia.
Prímenie Russelova ctí Johna Russella (1766-1839, vojvodu z Bedfordu (Anglicko) a horlivého propagátora botaniky, záhradníctva, lesníctva a poľnohospodárstva.
Výskyt
Sápa Russelova pochádza zo stredomorských oblastí Turecka a Sýrie v juhozápadnej Ázii, kde rastie v riedkych lesoch a na čistinkách. V Turecku sa areál výskytu nachádza od Istanbulu pozdĺž čiernomorského pobrežia až po mesto Rize na severovýchode krajiny. V poslednej dobe sa začína tešiť obľube aj v záhradách v našich zemepisných šírkach.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa semenami, častokrát aj samovýsevom. Ak si neželáte, aby sa voľne šírila po záhrade, treba jej kvitnúce stonky zrezať ešte pred dozretím semien. Do okolia sa vie šíriť aj podzemkami bez toho, aby bola invazívna. Je to dlhoveká rastlina, kým sa však ujme, rozrastie a vykvitne, môže to trvať aj dva roky. Príliš veľké trsy si po čase rozmnožíte delením koncom zimy. Trsy len jednoducho rozdeľte rýľom a presaďte na nové miesta. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do domácnosti si vyberiete tu.
Ako pestovať sápu
Umiestnenie
Uprednostňuje slnečné až polotienisté stanovište.
Zemina
Ideálna je dobre priepustná, výživná a ľahká pôda s neutrálnym alebo mierne zásaditým pH a znesie aj chudobnejšiu a kamenistú pôdu.
Zálievka
Je odolná voči suchu. Vyžaduje minimálnu starostlivosť, ale pravidelné zalievanie po výsadbe a počas suchých období jej prospeje.
Kvitnutie
Kvitne od neskorej jari do leta.
Využitie
Pestuje sa ako okrasná rastlina v záhradách, skalkách alebo v suchých múrikoch. Môže byť tiež vysadená v zmiešaných trvalkových záhonoch alebo ako solitér.
Do záhrady prináša sviežu nevtieravú farebnosť a hlavne zaujímavú textúru. Je vhodná pre záhradky s nízkymi nárokmi na údržbu a závlahu. Odkvitnuté stonky pôsobia dekoratívne dlho do zimy. Dajú sa tiež využiť na rez do vázy alebo do suchých aranžmánov.
Príbuzné druhy
Sápa hľuznatá (Phlomis tuberosa) má vzpriamené, skoro nevetvené stonky a prasleny levanduľovo fialových kvetov v niekoľkých etážach. V Európe je rozšírená vo východnej časti od Bulharska a Rumunska cez Maďarsko až k nám. Celá rastlina dorastá až do 150 cm výšky a má úzke, vráskavé, srdcovité listy.
Sápa samoská (Phlomis samia) je trvalka pôvodom z juhovýchodnej Európy a juhozápadnej Ázie. Dorastá do výšky 1 m a tiež zaujme ružovofialovými kvetmi kvitnúcimi v júni a júli.