Pupenec roľný, (Convolvulus arvensis), (Convolvulaceae – pupencovité), cz: Svlačec rolní, en: Bindweed
Charakteristika
Pupenec roľný je trváca, hlbšie zakoreňujúca dvojklíčnolistová bylina. Má poliehavú tupo šesťhrannú byľ, ktorá dosahuje dĺžku 30 – 200 cm, je ovíjavá doľava a rozkonáruje sa. Rastú na nej dlhostopkaté listy, srdcovito 3-uholníkovitého alebo podlhovasto vajcovitého až kopijovitého tvaru, na báze zvyčajne 2-laločné a celistvookrajové. Listy bývajú značne premenlivé. Kvety sa tvoria po jednom až troch v pazuchách listov, sú široko lievikovité a bielej alebo ružovej farby. Rastú na dlhých stopkách, nad polovicou stopky sú 2 listence. Kvitnú od mája do septembra. Plod je dvojpuzdrová tobolka uložená vo vytrvalom kalichu veľká cca 8 mm. Obsahuje spravidla 4 semená.
Pupenec roľný má bohato rozvetvený a trváci koreň. Siaha do hĺbky 4 – 6 m. Vyrastajú z neho odnože s ďalšími postrannými koreňmi. Je vertikálne aj horizontálne poskrúcaný a na ohyboch sú početné púčiky, z ktorých môžu vyrastať stonky. Korene majú veľkú regeneračnú schopnosť. V ďalšom roku vyrastajú nové rastliny z podzemného orgánu z hĺbky maximálne 40 cm a tiež z 1 – 2 cm dlhých úlomkov.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa generatívne aj vegetatívne. Na neobrábanej pôde sa rozmnožuje dosť intenzívne pohlavne. Jedna rastlina môže vyprodukovať až 9000 semien, ktorých životnosť v pôde je až 50 rokov. Semená sú po dozretí často pevne uzavreté v tobolkách na zaschnutých nadzemných stonkách a takto zostávajú na kríkoch a plotoch až do jari. Hneď po dozretí klíčia zle, no ich klíčivosť sa zvyšuje po premrznutí, prípadne po prechode zažívacím traktom zvierat.
Na obrábaných poliach sa semená tvoria pomenej, no dochádza tu k intenzívnemu rozmnožovaniu vegetatívnou cestou pomocou krehkých koreňových výbežkov, ktoré rastú z výraznej hĺbky. Do blízkeho aj vzdialeného okolia sú roznášané zaburineným kompostom, pôdou, náradím. Záhradné doplnky aj všeličo do domácnosti nájdete tu.
Výskyt
Pupenec roľný je bežnou burinou poľných kultúr na hlinitých pôdach. Rastie pozdĺž ciest, pri plotoch, na násypoch, pasienkoch a pod. Je to rastlina náročná na svetlo, preto sa najčastejšie vyskytuje v riedkych výsadbách alebo na ich okrajoch. Často býva aj v trávniku a je ťažké zbaviť sa jej ekologicky. U nás sa vyskytuje od nížin až do horského stupňa, najčastejšie v teplejších nížinách a pahorkatinách, kde osídľuje takmer všetky typy ruderálnych stanovíšť.
Využitie
Rastlina patrí medzi buriny, takže väčšinu záhradníkov zaujíma, ako sa jej zbaviť. V tomto ohľade sa uvádza, že rastlinu je úspešné regulovať do dĺžky konárikov 15 cm. Okrem toho sa uvádza, že pupenec roľný je aj liečivá rastlina (koreň a kvitnúca vňať), ktorá má laxatívne, močopudné a žlčopudné účinky. Znižuje aj horúčku. Obsiahnuté látky v nej však nie sú ešte dostatočne preskúmané.
Príbuzné druhy
Príbuznou tejto obávanej buriny je okrasná letnička Pupenec trojfarebný (Convolvulus tricolor). Patrí medzi nenáročné popínavé rastliny. Dorastá do výšky 20 – 40 cm. Jeho lievikovité kvety sú veľké cca 3 cm a majú zaujímavé výrazné trojfarebné kvety.
Povoja plotná (Calystegia sepium, syn: Convolvulus sepium) je rastlina s podobnými listami aj ľavotočivou byľou ako pupenec roľný, kvety má však ovel’a väčšie a vždy iba biele. Najradšej rastie na vlhkých miestach v krovinách, rákosí a popri plotoch.