Šalvia lekárska, (Salvia officinalis), (Hluchavkovité – lamiaceae)

Charakteristika
Šalvia lekárska je 30 – 60 cm vysoký poloker s metlovito rozkonárenou stonkou, ktorá je husto obrastená neopadavými listami. Listy sú protistojné, oválne, šedozelené a na líci vráskaté. Kvety bývajú fialovomodré, červenofialové alebo aj biele a sú zoskupené do koncových klasov. Plody sú tvrdky.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa priamou sejbou, z predpestovaných priesad, delením starých trsov, alebo vegetatívne – zo zakorenených odrezkov. Rastlina sa zvykne sama rozsievať do okolia.

Ako pestovať šalviu
Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.
Umiestnenie
Je to teplomilná rastlina, vie sa však prispôsobiť aj chladnejším oblastiam. Odporúča sa pestovať ju na jednom mieste 5 až 10 rokov.
Zemina
Obľubuje suchšie, vápenaté pôdy, bohaté na živiny. Na pestovanie je vhodná hlinitopiesčitá pôda, dobre zásobená živinami, môže byť aj suchšia alebo čiastočne kamenistá. Šalvia lekárska neznáša hnojenie čerstvým maštaľným hnojom.
Zálievka
Zálievka stačí len slabá, šalvia uprednostňuje suchšiu pôdu.
Kvitnutie
Kvitne od konca mája do júla.
Zber listov
Zber sa robí 2x za rok, najvhodnejší čas je v máji a júli.
Na liečebné účely sa zbierajú listy (Folium salviae) vrátane mladých výhonkov a sušia sa na tienistom, vzdušnom mieste alebo v sušičkách pri teplotách do 35°C. Sušičku na sušenie byliniek, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu. Droga sa uschováva v uzavretých nádobách.


Využitie
Šalviu lekársku môžete pestovať ako dekoratívnu rastlinu v záhonoch, v bylinkovej záhrade ako koreninu do varenia a pečenia, pridáva sa napríklad do bylinkového masla alebo do rôznych koreniacich zmesí a má aj liečivé účinky. V kuchyni ju stačí používať v malých množstvách, lebo je silne aromatická.
Pre dekoratívne účely sa pestujú rastliny s ozdobnými listami, napríklad panašované alebo fialovej farby.



Liečivé účinky
Droga šalvie lekárskej obsahuje až 2,5 % silice s obsahom tujónu, cineolu a gáfru, ďalej diterpén salvín, horčiny pikrosalvín a i., triesloviny a vitamíny. V ľudovom liečiteľstve sa používa pri žalúdočným a črevných kataroch, kde tlmí zápalové procesy. Ďalej sa používa proti hnačkám, nadúvaniu a nadmernému nočnému poteniu.
Zápar pripravíme z 1 čajovej lyžičky drogy a šálky vriacej vody a necháme ho 8 minút postáť. Pomáha pri zápaloch dýchacích ciest, proti kašlu, pri liečbe tuberkulózy a zastavuje sekréciu mlieka. Silica má aj uvoľňujúci účinok pri kŕčoch. Zvonka sa droga používa ako protizápalové kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny, pri angíne, bolesti zubov a paradentóze. Pridáva sa do kúpeľov a obkladov ako dezinfekčný prostriedok pri kožných chorobách spôsobených hubami.
Šalvia lekárska nie je vhodná pre deti, tehotné a dojčiace ženy.

Príbuzné druhy
Šalvia muškátová (Salvia sclarea) je dvojročná rastlina s priamou, hranatou stonkou, olistenou veľkými protistojnými a vráskatými listami. V prvom roku vytvára rastlina ružicu prízemných listov, v druhom roku stonku s listami a kvety. Kvety sú ružovofialovej farby, v koncových klasoch sú podložené krycími lístkami (šupinkami) rovnakej farby. Kvety silno voňajú a rastlina je tiež liečivá.
Šalvia ohnivá (Salvia splendens) je nenáročná a dlhodobo kvitnúca ozdobná letnička s výrazne žiarivými červenými kvetmi. Má kompaktný a nízky vzrast, ktorý dosahuje 25 – 40 cm. Pôvodom je to subtropická trvalka z Brazílie.
Šalvia modrá (Salvia farinacea) je tiež nenáročná a dlhodobo kvitnúca ozdobná letnička. Má kompaktný, kríčkovitý vzhľad a kvitne tmavomodrými kvetmi.