Šalvia lekárska

Šalvia lekárska, (Salvia officinalis), (Lamiaceae – hluchavkovité), en: Common sage, Sage

šalvia lekárska

Charakteristika

Šalvia lekárska je 30 – 60 cm vysoký poloker s metlovito rozkonárenou drevnatejúcou stonkou, ktorá je husto obrastená neopadavými listami. Listy sú stopkaté a rastú protistojne. Majú oválny až kopijovitý tvar, dĺžku cca 7 cm a sú striebristo zelenej farby a vráskatej, alebo až jemne hrboľatej štruktúry. Sú mierne plstnaté a pri pošúchaní sú aromatické. Kvety bývajú fialovo modré, červenofialové alebo aj biele a sú zoskupené do koncových klasov. Plody sú tvrdky.

Rastlina pochádza z oblastí Stredomoria, no naturalizovaná bola na mnohých ďalších miestach na celom svete. Jej používanie je zaznamenané už od staroveku, okrem iného sa používala na odvrátenie zla, proti uštipnutiu hadom alebo na zvýšenie plodnosti žien.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa priamou sejbou, z predpestovaných priesad, delením starých trsov, alebo zo zakorenených odrezkov odobratých v lete. Rastlina sa zvykne sama rozsievať do okolia. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Ako pestovať šalviu

Umiestnenie
Je to teplomilná rastlina, vie sa však prispôsobiť aj chladnejším oblastiam. Odporúča sa pestovať ju na jednom mieste 5 až 10 rokov.

Zemina
Obľubuje suchšie, vápenaté pôdy, bohaté na živiny. Na pestovanie je vhodná hlinitopiesčitá priepustná pôda, dobre zásobená živinami, môže byť aj suchšia alebo čiastočne kamenistá. Šalvia lekárska neznáša hnojenie čerstvým maštaľným hnojom.

Zálievka
Zálievka stačí len slabá, šalvia uprednostňuje suchšiu pôdu. Vlhko, hlavne v chladnom období a v zime ju môže zahubiť.

Kvitnutie
Kvitne od konca mája do júla.

Zber listov
Zber sa robí 2x za rok, najvhodnejší čas je v máji a júli.
Na liečebné účely sa zbierajú zdravé, nepoškodené listy (Folium salviae) vrátane mladých výhonkov a sušia sa na tienistom, vzdušnom mieste alebo v sušičkách pri teplotách do 35°C. Sušičku na sušenie byliniek, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu. Následne sa uchovávajú v uzavretých nádobách.

Využitie

Šalviu lekársku môžete pestovať ako dekoratívnu rastlinu v záhonoch, v bylinkovej záhrade ako koreninu do varenia a pečenia, pridáva sa napríklad do bylinkového masla alebo do rôznych koreniacich zmesí a má aj liečivé účinky. V kuchyni ju stačí používať v malých množstvách, lebo je silne aromatická.

Pre dekoratívne účely sa pestujú rastliny s ozdobnými listami, napríklad panašované alebo fialovej farby.

Liečivé účinky

Droga šalvie lekárskej obsahuje až 2,5 % silice s obsahom tujónu, cineolu a gáfru, ďalej diterpén salvín, horčiny pikrosalvín a i., triesloviny a vitamíny. V ľudovom liečiteľstve sa používa pri žalúdočným a črevných kataroch, kde tlmí zápalové procesy. Ďalej sa používa proti hnačkám, nadúvaniu a nadmernému nočnému poteniu.

Zápar zo šalvie pomáha pri zápaloch dýchacích ciest, proti kašlu, pri liečbe tuberkulózy. Zastavuje sekréciu mlieka u dojčiacich žien, preto sa v tomto čase jej užívanie neodporúča. Silica má aj uvoľňujúci účinok pri kŕčoch. Zvonka sa výluh zo šalvie používa ako protizápalové kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny, pri angíne, bolesti zubov a paradentóze. Pridáva sa do kúpeľov a obkladov ako dezinfekčný prostriedok pri kožných chorobách spôsobených mikózami.

Šalvia lekárska nie je vhodná pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Tujón prítomný v extraktoch zo šalvie môže byť neurotoxický.

Príbuzné druhy

Šalvia muškátová (Salvia sclarea) je dvojročná rastlina s priamou, hranatou stonkou, olistenou veľkými protistojnými a vráskatými listami. V prvom roku vytvára rastlina ružicu prízemných listov, v druhom roku stonku s listami a kvety. Kvety sú ružovofialovej farby, v koncových klasoch sú podložené krycími lístkami (šupinkami) rovnakej farby.  Kvety silno voňajú a rastlina je tiež liečivá.

Šalvia ohnivá (Salvia splendens) je nenáročná a dlhodobo kvitnúca ozdobná letnička s výrazne žiarivými červenými kvetmi. Má kompaktný a nízky vzrast, ktorý dosahuje 25 – 40 cm. Pôvodom je to subtropická trvalka z Brazílie.

Šalvia modrá (Salvia farinacea) je tiež nenáročná a dlhodobo kvitnúca ozdobná letnička. Má kompaktný, kríčkovitý vzhľad a kvitne tmavomodrými kvetmi.

Šalvia hájna (Salvia nemorosa) je trváca, 20 – 50 a viac cm vysoká trsovitá mrazuvzdorná bylina, ktorá u nás rastie voľne v prírode.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *